Help - Search - Members - Calendar
Full Version: returnare TVA - import din UE
Masini.ro Forum > Masini.ro > Juridico-financiar
attila
Buna,

am inteles ca in cazul in care se cumpara un autoturism din UE, se poate recupera TVA-ul (aprox 16%).

Poate ma lamuriti cum se face recuperarea ....

ps: eu am auzit de 2 modalitati
- trebuie mers inapoi (dupa ce a ajuns masina in Romania) la Autohaus pentru a recupera TVA-ul
- chiar la cumparare unele Autohaus-uri deduc TVA-ul, deci numai trebuie platit la cumparare

Asta e doar din auzite, poate ma lamuresc cei care au si facut aceasta operatiune
marius9
pentru a recupera t.v.a. trebuie sa mergi la vama din orajul de unde ai cumperat auto si sa ceri formularul ex 1 care stampilat la iesirea din europa(austria)iti da dreptul sa recuperezi t.v.a.ptr.mai multe detalii poti sa ma suni la tel:0744166771.
krysty
pentru mai multe detalii vezi http://vama.arad.ro/informatii/interes.html
Marcel3
Buna, cu factura de cumparare unde este specificata suma platita ca tva in tara respectiva te prezinti la granita (tari de cumparare) la serviciu tva,impozite,taxe etc
Spui ca scoti masina si ai platit tva dupa lege.
Ti se da pe loc formulare ,lasi datele si primesti
acasa un cec cu valoarea platita . Nu pierzi
nici macar un banut .primesti tot inapoi. Cred ca si prin posta poti scrie la vama lor dar nu cunosc adrese pentru asa ceva. Succes!!!!!!!!!!!
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.