Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Acte, timp si bani la achizitionarea unei masini SH
Masini.ro Forum > Masini.ro > Juridico-financiar
George39178
Salut!
Vreau sa imi iau un Tico 2000-2001. Imi puteti spune ce trebuie sa fac in momentul cand am gasit si m-am hotarat la o anumita masina? Adica:
-ce acte imi trebuie si de unde le iau
-in ce ordine trebuie sa le fac
-cam cat dureaza obtinerea lor
-aproximativ cati bani trebuie sa cheltui pentru fiecare dintre ele

Va multumesc.
paun-3
salut,
dupa ce te-ai hotarit la o masina, verifica seriile de identificare(sasiu) si motor(compara cu cele din cartea de identitate). e de preferat ca vinzatorul sa fie proprietarul, impreuna cu care mergi la o rulota unde se fac acte de vinzare-cumparare(sau la udriste-recomandat). acolo se vor dactilografia contractele de vinzare-cumparare, fisa de inmatriculare, cerere de radiere, respectiv inmatriculare, se fac copii dupa cartea de identitate, actele de identitate vinzator, cumparator, ultima pagina a certificatului de inmatriculare(e de preferat ca itp-ul sa fie valabil). acum vinzatorul merge la circa financiara de care apartine pt a obtine o stampila pe fisa de inmatriculare cum ca masina este libera de sarcini. cu aceeasi fisa de inmatriculare cumparatorul merge la sectia financiara de care apartine pt a declara masina cumparata(la financiar se va completa o declaratie, mai trebuie copie dupa cartea de identitate a vehicolului si dupa actul de identitate al cumparatorului, contractul de vinzare cumparare-un exemplar ramine aici, cred ca cel rosu) si va obtine o stampila pe fisa. acum ca sa se faca operatiile de radiere-inmatriculare simultan, trebuie mers la RAR pt obtinerea certificatului de autenticitate(cam 400000). dupa obtinerea acestuia se incheie polita de asigurare pe numele cumparatorului (valoare in functie de masina) si se face o copie pt inmatriculare, se achita la cec taxele de inmatriculare si de talon(cam 700000). dupa toate astea te inarmezi cu rabdare(vineri am stat pt o asemenea operatie 4ore jumate la coada si actele se elibereaza dupa 6 febr) si te asezi la una din cozile formate la ghiseele 6, 7,8,9 pt a depune actele. pt a nu risca sa fi intors de la ghiseu ca n-ai tot in regula, inainte de a merge la ghiseu roaga o fata de la centrele care dactilografiaza sa-ti pregateasca dosarul (costa cam 50-60000). un lucru important: daca vinzatorul nu vrea sa opreasca numerele de inmatriculare poti scuti contravaloarea lor specificind la ghiseu ca ramin pe masina(cam 250000). eliberare noilor documente in 6-10 zile.
in speranta ca te-am ajutat si ca vei intelege ceva din ce-am scris,
bafta la alegerea masinii si la perfectarea actelor.
George39178
Multumesc pentru raspuns.
madalina
O mica completare: mergi numai si numai cu proprietarul masinii sa faci acte (sau cu cineva care are imputernicire legalizata intr-un notariat). Actele facute cu altcineva in afarade situatiile deja mentionate sunt NULE.

Ti s-ar putea vinde si o masina furata.
George39178
Dar am auzit ca exista niste firme care iti fac toate actele.
Are cineva idee cat costa o astfel de chestie si unde as putea gasi o firma din asta?
madalina
Nu are rostsa te complici cu o alta firma. Trebuie oricum sa mergi la notariat sa semnezi procura, la fel si vanzatorul.
Marius30562
Din cate stiu, la/prin ACR se pot face actele de inmatriculare (nu stiu daca toate, dar in mod cert cele legate de politie).

Nu stiu tarifele, dar acum 2 ani erau in jur de 750.000.
Propbabil ca acum vor fi duble, dar, parerea mea este ca merita avand in vedere timpul si nervii consumati daca le faci de unul singur ...
Nounou
autentificarea la RAR se poate face in baza talonului, independent de alte acte (adica inainte chiar de a incheia contractul de vanzare-cumparare)?
madalina
Cel mai bine intrebi la RAR (www.rarom.ro).

Din cate stiu eu, iti trebuie cartea de identitate a masinii, dar nu sunt 100% sigura.
Nounou
Numerele provizorii se elibereaza la politie pe loc?
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.