Help - Search - Members - Calendar
Full Version: conditii credite banci
Masini.ro Forum > Masini.ro > Juridico-financiar
Kata
buna dimineata!
la sugestia adminilor, deschid discutia despre ofertele de finantare ale diverselor banci si despre ce stie bancherul si nu stie clientul smile.gif)

deocamdata va pot pune la dispozitie conditiile de finantare de la 3 banci:

1. Raiffeisen:
Scopul creditului: Achizitionare de masini noi, straine sau autohtone
Valoare: intre 2.000 si 75.000 USD;
Valuta: LEI, USD si EUR;
Perioada: 6 luni – 60 luni;
Conditii de aprobare:
- avans minim 15% ;
- ratele lunare nu trebuie sa depaseasca 30% din venitul net lunar al familiei;
- solicitantul sa fie angajat minim 6 luni la locul de munca actual sau minim 1 an la locul de munca anterior sau minim 2 ani de desfasurare a activitatii, în cazul în care solicitantul este un întreprinzator particular
- asigurare CASCO+FURT cesionata in favoarea bancii (UNITA)

Costuri:
- dobanda variabila: 23% pe an pentru creditele in LEI, 9% an pentru USD/EUR;
- comision de administrare 2% (calculat anual la soldul creditului) ;
- comision de plata anticipata integrala 1% ;
Colateral:
- gaj pe masina/scuterul achizitionat;
- garant pentru un avans cuprins intre 15-25% din valoarea masinii

2. ABN AMRO:
Limite
· valoare maxima: EUR 35,000 10% din valoarea facturii
· valoarea minima: EUR 2,000

Scadenta: intre 6 luni - 60 luni
Dobanda:
- EUR / USD: 10% p.a
- ROL: 29% p.a
scop: achizitia de automobile noi de la dealeri autorizati
alte costuri:
- comision acordare 3% din valoarea creditului
- casco
- comision inregistrare gaj la arhiva electronica: EUR 40
- comision inregistrare gaj pe salariu la arhiva electronica: EUR 40.

Garantie:
· gaj pe masina
Alte garantii:
· cesiune pe salariu, pentru imprumuturi peste 10,000 EUR
· polita de asigurare care sa acopere toate riscurile cesionata in favoarea
bancii (original)

Nota - cartea de identitate a masinii va fi pastrata la banca
venitul minim eligibil e de EUR 300/luna

3. HVB:
perioada: 6-60 luni
dobanda: 8.5% la EUR
suma: intre 4000 si 45 000 EUR
alte comisioane: cel de acordare, de 3% cu un minim 120 EUR
varsta: intre 25-60 ani
venit minim: EUR 300/luna
avans: minim 15%, pentru avansuri intre 15-25% se cere girant
garantie: gaj pe masina, CASCO cesionat bancii
banca pastreaza cartea de identitate, un set de chei cu telecomanda.
rata maxima egala cu 30% din venitul familiei net liber de sarcini.

rog alti participanti la forum sa posteze si alte conditii de credit, daca au avut contact cu ele. asta e ce am aflat eu, ar putea sa apara conditii suplimentare (gen vechime in munca, unde nu stiu decat ce se cere la una din bancile de mai sus, dar n-am aflat de la celelalte).

smecherii pentru solicitantul creditului:
1. cereti sa vi se calculeze costul total al creditului (nu dobanda anuala efectiva, va ajuta si ea dar nu total). Costul total, adica exact cati bani veti fi scos din buzunar dupa 5 ani (cu tot cu dobanzi, comisioane, casco, costuri de inregistrare a gajului/gajurilor)
2. cu grija: vedeti care sunt si conditiile ne-financiare ale creditului (gaj pe salariu aditional gajului pe masina, faptul ca se cere predarea unui rand de chei etc)
3. vedeti cu cine se face casco, bancile au in general asiguratori preferati de ele, si, daca aveti unul preferat care nu e pe lista lor, va vor obliga sa alegeti pe cineva din lista.

overall, chestia e sa alegeti cea mai buna oferta si din punct de vedere al buzunarului, dar si al conditiilor care nu tin neaparat de cost. unii vor avans cat mai mic (si cel mai mic pe care lam dibuit e de 10%) indiferent de costurile celelalte, unii tin exclusiv la buzunar. pe mine ma intereseaza foarte mult si care-i firma de asigurare agreata.

alte atentionari:
1. aveti in vedere moneda in care veti plati masina: de preferat sa luati creditul in aceasta moneda, sau veti suferi ulterior la schimbul valutar. Daca luati credit in EUR si plata masinii (Daciile, cred, se platesc in lei - nu sunt sigura, pls correct me if i'm wrong) se face in lei, sau invers, daca preferati credit in lei si va treziti ca dealerul cere euro, veti pierde la cursul de schimb.

2. atentie la leasing: uneori rata lunara a leasingului poate iesi mai mica decat la credit, dar e de avut in vedere ca acolo suma finantata e valoarea masinii minus avans si minus valoare reziduala. in general dobanda de leasing e mai mare decat dobanda la credite. din nou: cereti calcularea costului total al leasing-ului si comparati cu ofertele de credit. pentru cei cu un simt al proprietatii mai sensibil, creditul poate fi o solutie mai buna, deoarece masina intra direct in proprietatea lor, fata de varianta leasing, unde masina ramane proprietatea societatii de leasing pana la achitarea valorii reziduale.

cam asta pentru azi, mi-am furat niste timp de la birou sa povestesc cele de mai sus, deoarece in weekend nu a mers net-ul acasa (cand am timp berechet) - blame RDS!!!!!

pt admini: cum as pot atasa in mesaj un excel - calculator de rate lunare? i-ar ajuta pe cei care vor sa calculeze costurile ei insisi.

pa!
catalina
Catalin34341
Toate creditele sunt valabile doar daca iei masina second cu factura...Ceea ce e cam greu in unele situatii.(Gasesti o familie de batrani care vinde masina putin umblata si super ingrijita...dar care nu pot da factura :tongue: )
Apoi, mai la toate bancile (Raiff, HVB) trebuie o gramada de vechime, lasand la o parte toate intrebarile "speciale" de genul : "De ce v-a crescut salariul in ultimul an? De ce sunteti platit in euro/usd (pentru ca salariul depinde de curs??????)?" etc.

Eu va sfatuiesc sa incercati si BCR.E bunicel si rapid.
Si de asemenea, sa luati in calcul, in situatia de care spuneam la inceput (cu persoane fizice care vand masini), si creditul de nevoi personale. (Eu asa am luat masina --- credit BCR - 3100 euro / 100 euro(luna) /3 ani., A fost nevoie doar de 3 luni vechime pe cartea de munca ...si fara alte intrebari)

Bafta!
Tupac
Eu am incercat sa fac un calcul: pt ca nu am banii de avans pt un leasing, ma gandisem sa iau un credit de nevoi personale si pe urma sa fac leasingul, dar iesi mai scump :cry:
Ca fapt divers, la Volksbank, daca iei un credit de 4000E (din care pleci cu aprox 3500E acasa :cry: , restul sunt comisioane si asigurarea de viata), pe 5 ani, tre sa platesti 82E/luna.
Radu45866
Imi cumpar o masina noua prin programul de stimulare... etc. etc (30 mil. lei remat). Mai am nevoie de 5 mii euroi, credit de nevoi personale cu dobanda/costuri cat mai mici... Aveti ideie care ar fi produsul bancar cel mai bun? la ce banca?

Bun inseamna dobanzi mici, garantii putzine, etc.

Va multumesc tuturor!
silviu39723
In urma cu 3-4 saptamani intr-o revista financiara-capital;ziarul financiar nu-mi aduc aminte- era o clasificare a bancilor din punct de vedere al creditelor.Mi-aduc aminte ca cel mai bun credit era considerat la volksbank si cel mai nasol la raiffeisen,bune erau la bcr,brd. Oricum diferenta intre cea mai bine clasata si cea mai nasoala era minima.
Eu am ales-o pe cea mai apropiata de casa!smile.gif
guerilla
eu in raiffeisen am jurat ca nu mai calc. atata indolenta si nesimtire din partea angajatilor mai rar vezi.
iulian51031
Daca intereseaza pe cineva, a aparut un credit auto nou pe piata la DAEWOO BANK.
Avans minim 10%, dobnda 9% EURO, comision administrare 2%, comision acordare 125 EURO, asigurare obligatorie prin banca la OMNIASIG.
Daca avansul depaseste 35%, atunci dobnda este 8,5% EURO, comision de administrare 1,5%, comision acordare 75 EURO, asigurare prin orice societate doreste clientul.

Pentru alte detalii nu ezitati sa ma intrebati.
Cornel001
Incerc sa scriu din nou, pt ca forumul asta idiot mi-a mancat postul :bash: n-am mai intalnit asa ceva.
Uff...ce scrisesem ?
Ziceam ce o fi mai rentabil sa iau: credit in euro sau in lei ?
Teoretic in euro pare mai avantajos, dar:
- nu se stie sigur cum va evolua cursul ?
- dobanzile in euro pare ca urmeaza sa creasca, in lei sa scada (feat. BNR)
- sa nu se considere reclama, ci doar informativ, m-a mirat sa aflu ca banca Transilvania ofera credit auto in lei cu doar 12% deja (in euro nu mai ofera).
La mine e problema in principal cu suma pt credit... de ex sormea (co-debitor) si-a schimbat incadrarea, chiar daca lucreaza pt aceeasi firma practic si din motive de vechime la ea nu imi ajunge creditul la Daewoo Bank... se pare ca nu prea am multe variante daca vreau sa iau aprobarea in septembrie si creditul in decembrie...
CRG
asta ar insemna sa-ti spunem de fapt cum credem ca o sa evolueze euro, ca din curs or sa vina diferentele cele mai mari. poate cine are pile la isarescu.. ca sa te consolez, eu am un credit in euro si un leasing. tot in euro.
guerilla
si eu tot in euro. pentru ca veniturile mele sunt exprimate in valuta.
Luka
Si eu am 2 credite pt nevoi personale in Euro si pana acum e bine ca euro a mai scazut cate un pic.
Unul dintre ele este facut la ABN-Amro si pe astia chiar ii recomand pt timpul scutit. Mai precis, vin direct la tine si verifica actele, le iau si te suna cand e gata pt a lua banii.
C Z R
daca tot se vorbeste despre asta, am citit ceva mai sus ca la volksbank se ofera cel mai bun credit eu am trecut recent prin asta, am vrut 5500 euro, mi s-a acordat 5100 euro si cand mi s-a acordat am luat 4... si ceva restul pana la 5100 l-am platit eu, iar in contract scrie ca mi s-a acordat 5100 euro pe care trebuie sa-i inapoiez ce afacere buna , nu? m-a obligat sa inchei asigurarea full casco cu omniasig, ce pot spune??? marfa afacere au unii!!! ce mi s-a parut insa cel mai mare furt, tu trebuie sa platesti de ex. masina, iar aceasta costa 10000 euro, tie iti lipsesc 5500 , banca din prima nu-ti acorda suma pe care o ceri si-ti da cu 500 mai putin, deci trebiuie sa faci rost de 500 de euro, asta -i prima chestie, cand te imprumuta se face plata integral, adica tu dai partea ta in cazul acesta tu 4900 euro, si ei 5100 euro, corect pana acum, darrrrrrrr..... tu trebuie sa dai banii normal!!! in lei si dai la cursul bancii agreat de catre firma de unde iti cumperi masina, aceesta fiid sa zicem 36400, deci 10000 x 36400 = 364000000 lei/valoarea totala a masinii , din care tu trebuie sa dai 4900 x 36400 = 178360000 lei/partea ta, iar partea lor adica 5100 se calculeaza culmea nesimtirii la cursul lor propriu care normal !!!! ca e mai mic, adica ceva de genul 5100 x 35000 = 178500000, sumele astea impreuna fac: 356860000, ok si valoarea masinii este 364000000 diferenta dintre aceste sume o platesti normal !!!!! tot tu iar aceasta este 7140000 lei, ok e bine pana aici? adica nu te simti putin mai mult pacalit? trebuie sa dai 2% din credit acordat adica 102 euro val reziduala, 35 euro analiza dosarului, 70000 lei deschiderea a 2 conturi in valuta si lei, 776000 lei catre doru trifoi, voi il cunoasteti?, asigurarea o jumatate adica 250 euroi, s.a.m.d. bineinteles ca-ti faci niste calcule si te trezesti ca din calculele facute acasa trebuie sa mai scoti la banca inca vreo 40 milioane lei de la calculul initial de inceput, gaura neagra, apoi toate cheltuielile aferente masinii pe care le stiti cu totii, a fost o zi trista ptr. mine intalnirea cu banca, ca sa citez un mare finantist e normal sa fie asa atunci cand nu exista concurenta buna si rea smile.gif
Bogdan56363
Daca va intereseaza un credit pentru masina de la o firma serioasa.....contactati-ma ca stiu eu o firma
LizardKing
La o oferta asa de buna nu cred ca s-ar supara moderatorii ca faci reclama...
Spune-ne mai multe sa ne dam si noi cu parerea.
Daca e vreo schema romaneasca de a pacali "fraerii" don't bother to post anymore
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.