Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Cielo Executive nou/Opel
Masini.ro Forum > Masini.ro > Versus
Adrian34187
Ce ma sfatuiti sa cumpar: Un Cielo executve cu GPL nou sau un Opel Vectra secondhand de aceasi valoare
Adrian :shock:
madalina
La vectra: din ce an, cati km, ce dotari, ce motor, il iei din Romania sau din strainatate, de al proprietar sau intermediar, etc?
Adrian34187
Nu am in vedere o masina anume. As dori un opel vectra B de 9000 E.
:?:
George29437
Noroc!
Ce ai ?Esti cu capul de compari un Cielo cu un Opel?Crezi ca daca scrie executive e asa de buna masina?Bine ca n-ai de gand sa-ti iei Logan.Cel mai bine mergi , daca poti , cu un Cielo si apoi cu un Vectra B si te convingi singur.La 9000 de euro iti iei o Vectra aproape noua si oricum daca iti iei Cielo a doua zi e second-hand si ala.
Acum lasand gluma la o parte nu ai cum sa compari astea doua masini.La opel ai calitate , siguranta , fiabilitate etc...si nu se strica daca mergi cu el cum trebuie.
Drum bun cu Vectra!
madalina
George nu e chiar asa! Conteaza foarte mult cum a fost exploata masina sh pana acum. In mod normal, ar fi ca Vectra sa fie superioara Cielo-ului, DAR: daca are "noroc" de o Vectra cu 250.000 de km, pe bordul careia vezi doar 30.000? Nici macar verificarea reviziilor la producator nu mai e sigura: a aparut sistemul ca proprietarii sa isi tot dea inaoi kilometrajul si merg la revizia cu urmatyoare cu 10-15 km in plus cand ei au parcurs 10.000-15.000.

Apoi daca ia o masina lovita care a fostreparata de mantuiala si baga bani in piese cat diferenta de la un vectra b sh la un vectra C nou?
vlad41255
nu e chiar asa.cielo executive e fiabila.si vectra.dar dak vectra are 200000km si e dat km inapoi pana la 50000km nu mai e aceeasi treaba.depinde cati km are vectra aia.oricum la banii aia iei ceva destul de nou.
adrian41198
Eterna poveste (la noi) - masina sh. Problema care abia acum incepe sa se remedieze este daca ai incredere in vanzatorul masinii vechi. Au inceput sa apara vanzatori autorizati de masini sh care ofera garantie dar preturile nu mai sunt asa de atractive.
"daca masina are ... km si a fost intretinuta bine ...." Cam asa incepe de fiecare data sfatul achizitionarii unei masini sh.
Adevarul este ca nu prea ai cum verifica o masina veche.
Revenind la masina noua, de ce nu Cielo executive pe benzina? Este mai fiabil decat cel GPL. Parerea mea.
eddie
Nu este motorul ala bun care era pe primul Cielo, pe Executiv este motorul de 1,5 DOHC,cu 2 axe cu came, cu care era dotat Espero de 1,5 la inceput.Consuma mai mult, este mai zgomotos,iar GPL(mai rare masinile cu GPL din fabrica),va uza motorul mai repede,deoarece arderea gazului are loc intr-un mediu mai uscat decat la benzina sau motorina.Eu am avut un Cielo cu cutie hydramata(automata),al carui motor era mai turat(la aceeasi viteza)ca unul normal cu cutie normala dar era mult mai silentios decat unul Executiv.
petre 1
Ati uitat un lucru Daewoo Romania e in faliment.
silviu39723
Ca daewoo e in faliment si ca GM in general nu se simte prea bine e un lucru.
Ca Adrian vrea sa riste 9000 de euro e alt lucru.
@Adrian:Ce e clar e ca nu esti un miliardar excentric,asa ca tie iti trebuie cea mai buna masina in banii astia nu neaparat una din cele 2.Dupa parerea mea mai cauta daca nu e o urgenta mai strange bani.Daca e musai cred ca Vectra e cea mai buna varianta,dar....(si aici intra textul cu sh)
Impuls
Eu zic sa iei in consideratie mai multe aspecte: Cielo este facut in Romania piesele au alt pret. Calitatea lui Cielo este foarte buna si nu cade atat de usor. La Vectra piesele sunt la alt pret si daca le iei de la cineva care aduce sau vinde in ce masura stii tu ca sunt originale sau nu?
Asa cum au spus si colegii de mai sus trebuie sa ai in vedere si vechimea Vectrei si accidentele la care a fost supusa, km, stare generala etc.
Daca vrei sa o verifici de chit sau fibra nu iti trebuie decat un magnet subtirel de frigider (mai sunt la anumite carti de vizita) si testezi toata masina cu el.
Daca vrei o masina nou ( ceea ce este mare lucru!) iti recomand cu caldura Cielo. Insist insa sa iei pe benzina. Ai calitate la pret, ai garantie iar treaba cu falimentul este doar un zvon. Pana la urma GM nici nu este implicata in fabrica de la Craiova. Este cu Daewoo (multe modele ramase sub denumirea Daewoo s-au vandut in Canada cu garnatie GM este adevarat) dar fabrica craioveana nu este prezenta in portofoliul luat de GM.
Daca vrei o Vectra atunci parerea mea este sa o iei din Gemania unde chiar daca proprietarul nu a lustruit-o toata ziua, ai macar siguranta ca a facut schimburile de ulei la timp si de asemenea o poti verifica daca a fost accidentata si unde.
Eu insa cred ca as merge pe un Cielo. Dar la alte variante nu te-ai gandit?
Bafta!
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.