Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Fiat Albea Star vs. Hyundai Accent VOTATI
Masini.ro Forum > Masini.ro > Versus
Pages: 1, 2, 3
ovidiu38961
Ce sa aleg Fiat Albea Star sau Hyundai Accent?
James Kilowatt
Pune asta la versus. Albea e mai inalta, pentru Est, Hyundai are si motorizare diesel...
Laur007
Am un Fiat Marea '99 si sunt foarte multumit, Albea e o varianta mai simpla si mai ieftina.
Este mai rigida dar asta nu inseamna ca are articulatii mai slabe ci din contra si o spun din proprie experienta, am luat multe gropi si n-am avut probleme cu directia.
Mergi pe Albea.
ncristi
Accentul este MULT mai fiabil si MUUUUUUULT mai frumoasa !!
Albeea este una din cele mai urate masini!!!!
In plus daca ai vazut macar cateva din zecile de comparatii intre albea clio, accent,logan ai putut observa ca albea este uneori chear si in urma loganului ....prmele locuri fiind ocupate de accent si clio etc....
Unde mai pui si garantia de 5 ani la hyundai...
G e o r g e
garantia de 5 ani la cutie si motor !!! te rog sa specifici wink.gif
Zetics40545
Ovidiu vad ca n-a mai dat p-acilea, sint curios daca si-a luat ce si-a luat.

Si eu am cautat mult inainte sa ma hotarasc ce sa iau, dar m-am oprit la Accent. Eu am scos din carti Albea de la prima tura...cind am vazut intr-un tabel ca doar Solenza si Albea necesita revizii la 10.000km, cind restul cer la 15.000. Plus motor mic pt masina aia, aia 80CP nu prea se vad, consum marit.

Batalia finala s-a dat intre Accent si Clio. A cistigat primul din cauza pretului si a aspectului net superior. Evident parerea mea.

Asa ca m-am bagat la un Accent 1.3 model de baza, 7000E CIP. Care insa a intirziat (si inca nu a venit...) prea mult, asa ca am schimbat si am luat un Accent 1.6 model de baza, 7900E CIP. Care are servo de toate, A/C, geamuri electrice fata/spate, oglinzi electrice, proiectoare ceata.

E faina masina. Si nu simte gropile, lucru excelent la coloana mea ramolita. Si mai si face 100km/h in 10.3 secunde... blush.gif
Iulian HondaFan
nu stiam ca sunt accente cu 1,6 si in Ro. stiam ca sunt de 1,5. accentul DOHC 1,6 cu 104 ponei face suta chiar in 10sec. problema este cu manevrabilitatea si stabilitatea. se poate cu cauciucuri mai mari si late sa se imbunatateasca, desi si suspensiile sunt cam moi.
Zetics40545
Au inceput de prin noiembrie-decembrie sa le aduca p-astea de 1.6

Nu stiu cum sta cu stabilitatea, fiind in rodaj nu i-am dat mai mult de 100, dar nici nu intentionez sa conduc sportiv.

Modelul hatchback vine cu roti de 14", putin mai late si probabil mult mai potrivite.

Oricum, in CI spune la optionale si R15...deci cine doreste...
mike.omega
QUOTE(G e o r g e)
garantia de 5 ani la cutie si motor !!! te rog sa specifici wink.gif

Asta i-am spus si eu unui dealer cand isi prezenta speach-ul in fata parintilor mei si cand a auzit a inceput s-o dea din colt in colt :thumbdown:

In ciuda dealer-ului care nu prea stia ce spune, accentul e corect ca pret si n-arata deloc rau :help:
Nazareno Gabrielli
as alege accent.

Iar daca ar fi vorba de mai multi bani Elantra arata chiar bine. Nu stiu insa cat de buna e in rest.
Iulian HondaFan
elantra e mult mai buna decat accentu'...
Zetics40545
Ar fi si cazul sa fie mai buna, la un pretz CIP cu 30% mai mare decit Accentul....

N-am avut bani, ca la Elantra m-as fi bagat :yup:
mike.omega
QUOTE(Mircea KDT)
as alege accent.

Iar daca ar fi vorba de mai multi bani Elantra arata chiar bine. Nu stiu insa cat de buna e in rest.


Elantra, in dotari standard costa asta vara cam 15000 euro TTI-am corectat wallbash.gif (s-ar putea pretul sa nu fie exact) si fiind la un salon auto mi-am dus parintii la corolla, care chiar daca e ceva mai mica, pt 1000 si ceva de euro in plus era full-options(cu motor de 1.6) biggrin.gif

Tragesti voi concluziile despre pretul la elantra blush.gif
ncristi
QUOTE
Elantra, in dotari standard costa asta vara cam 15000 euro CIP(s-ar putea pretul sa nu fie exact) si fiind la un salon auto mi-am dus parintii la corolla, care chiar daca e ceva mai mica, pt 1000 si ceva de euro in plus era full-options(cu motor de 1.6) biggrin.gif



Ori era cu dotarile full ori era CRDi de 2l (super adevarat motor)...
In ambele conditii as fi ales elantra...
Corolla nu mertita "1000 si ceva de euro in plus"...
Nazareno Gabrielli
QUOTE(Jag-Fan)
QUOTE(Mircea KDT)
as alege accent.

Iar daca ar fi vorba de mai multi bani Elantra arata chiar bine. Nu stiu insa cat de buna e in rest.


Elantra, in dotari standard costa asta vara cam 15000 euro CIP(s-ar putea pretul sa nu fie exact) si fiind la un salon auto mi-am dus parintii la corolla, care chiar daca e ceva mai mica, pt 1000 si ceva de euro in plus era full-options(cu motor de 1.6) biggrin.gif

Tragesti voi concluziile despre pretul la elantra blush.gif


Asa o fi cum spui tu. Insa eu am zis ca-mi pace Elantra. Chiar imi place cum arata. Pararea mea este ca arata mai bine decat Corola.
mike.omega
Masina avea motor de 1.6(benzina), geamuri electrice fata-spate, un radio-cass care se auzea ok, aer conditionat(automat) si jante din tabla, altceva nu mi-a atras atentia beer.gif
Si spun asta pt ca m-am urcat in masina biggrin.gif

http://hyundai.masini.ro//masini-noi-detal...6-GLS-Sedan.htm

Masina costa 10500euro CIP si 15857TTI, ca sa vezi diferenta de pret pana la corolla e mai mica whistling.gif

Imi cer scuze, cand am scris 15000CIP, ma gandeam la TTI wallbash.gif

PS: nu vreau sa sustin vreo cauza sau sa conving pe cineva, insa asta e parerea mea beer.gif
Laur007
Hyundai Accent are si o varianta hatchback ( un spate ceva mai scurt gen Vectra hatchback ). Un spate intr-adevar care arata mai bine.
Eu as merge pe Hyundai!


Las-o ba ca merge-asa. Parerea mea. drunk.gif
Iulian HondaFan
la aceeasi motorizare 1-2000 de Euro in plus merita pt. Corolla vs. Elantra. Corolla sedan este chiar un pic mai mare decat Elantra... motorul de 1.6 de la Toyota este net superior celui al Hyundai, crash testing e mai bun ca si manevrabilitatea/tinuta de drum cat si interiorul.. si sa nu uitam fiabilitatea.
Zetics40545
Eu m-am uitat ieri pe site toyota ro la pretul corollei, si are 14400 pretz CIP. Elantra are 10500CIP!

Deci la ~ acelasi motor diferenta e de vreo 4000E! Daca toyota o fi facuta prin europa e adevarat ca nu are taxe vamale, dar cu leasing pe Elantra pe un an se fenteaza si astea, si se platesc numai 6% in loc de 30%
Han.solo
Acum, daca nu de deranjeaza 10 cai mai putin, poti vedea si Corolla 1.4SDN Terra (14732) sau SOL (15982), TTI. Diferentele Terra-SOL sunt la AC (manual-automat), oglinda electrocromatica, faruri ceata, radio-cd (4->6 boxe), comenzi audio pe volan, etc.
Cu leasing-ul s-a tot spus ca legea e interpretabila si te poti astepta oricand sa se aplice la valoarea masinii.
In plus la Corolla ai reviziile gratuite, de unde mai apare un discount de ~1200USD (daca faci 100 000 km in garantie).
Altfel si Hyunday este OK.
Iulian HondaFan
QUOTE(Zetics40545)
Eu m-am uitat ieri pe site toyota ro la pretul corollei, si are 14400 pretz CIP. Elantra are 10500CIP!


daca astea sunt diferentele de preturi atunci Elantra este o afacere mai buna, dar NU o masina mai buna... cum am spus mai sus Hyundai sunt masini f. bune de la un anumit pret in jos. decat 10500 euro pe o Corsa sau un Clio mai bine pe o Elantra.
Zetics40545
Am uitat sa adau ceva foarte important: la 14500E pretz CIP se gaseste Hyundai Sonata... :boxing:
Vasile26083
Hyundai Accent nu este mai fiabila decat fiat Albeea.

Fiatul are caroseria galvanizata iar hyundai... :cenzurat:
James Kilowatt
Ai inviat? biggrin.gif
mike.omega
Si daca hyndai nu isi galvanizeaza caroseriile cum ofera garantia aia de 5 ani??? blink.gif

Pana si eu am un strat de grund(alb) pe dacie biggrin.gif
Iulian HondaFan
QUOTE(Vasile26083)
Hyundai Accent nu este mai fiabila decat fiat Albeea.

Fiatul are caroseria galvanizata iar hyundai... :cenzurat:


welcome back, man! kind of missed you 'round here...

te bazezi din nou pe flerul tau cand spui ca Albea e mai fiabila? eu n-as putea sa ma pronunt, dar pot sa spun ca per total masinile Hyundai sunt mai fiabile decat cele Fiat....
Vasile26083
QUOTE(Jag-Fan)
Si daca hyndai nu isi galvanizeaza caroseriile cum ofera garantia aia de 5 ani??? blink.gif

Pana si eu am un strat de grund(alb) pe dacie biggrin.gif


Grundul si galvanizatul sunt 2 chestii diferite...
In 5 ani nu se gaureste o caroserie chiar daca nu e galvanizata. Vezi cum e si la cielo. Dupa 5 ani apar probleme, depinde cat de mult circuli iarna.

Daca masina e galvanizata constructorul da 10-12 ani garantie.
James Kilowatt
Eu credeam ca acum toata lumea da 12 ani garantie la caroserie, la perforat si nu la prima pata de rugina....
Rabla mea din 1992 avea 8 ani de pe vremea aia, si nu e mercedes.
Daca tot e vorba de garantii, toyota prius are 8 ani la toata masina biggrin.gif
Vasile26083
QUOTE(MR28673)
Eu credeam ca acum toata lumea da 12 ani garantie la caroserie, la perforat si nu la prima pata de rugina....


Lumea buna da 12 ani garantie la caroserie. Daca e galvanizata tine fara probleme.

Dar din lumea buna nu fac parte hyundai, dacia , daewoo etc.
Iulian HondaFan
Accentul pe care l-am avut din 2001 pana in 2003 avea 10 ani garantie la trenul motor ( ori 160.00km ce venea primul) si anti-rust ( pt. rugina)... cred ca tabla era OK...

in USA Accentul a avut fiabilitate medie ( aprox. 15% peste medie, dar intervalul de incredere este in studiul lor este +/- 20%) similara cu Ford Focus si Suzuki Aerio. cele mai bune Toyota Echo/Yaris ( +70%), Corolla (+65%), Civic ( +60%)...cele mai proaste in clasa ca fiabilitate Golf, Jetta si Beeetle ( -25% primele 2 si -40% ultima).

in reliability index (UK) Accent are un index de 25 mult mai bun decat Punto din aceeasi perioada (77).

http://www.reliabilityindex.co.uk/search_r...=31382522333596
Vasile26083
Eu ti-am mai spus ce poti sa faci cu "reliability index".

In romania hyundai ofera doar 5 ani garantie la caroserie. Daca ar fi galvanizata nu crezi ca ar da mai mult?
Iulian HondaFan
toate Accenturile se fac in Coreea in aceeasi uzina ( Ulsan parca). nu cred ca folosesc 2 feluri de tabla. in plus Accentul GL care se vinde aici ( sedan, cu motorul, modest e drept, de 1,6l DOHC 16 valve, AC, power windows and mirrors, airbag frontale si laterale, ABS, servodirectie, CD cu 4 boxe si 2 tweetere, inchidere centralizata) vine nou la 11000USD ( 8150euro)... deci masina e dirt cheap si aici asa ca nu vad de ce ar pune tabla aia buna pt. aici si trimite in Europa tabla aia proasta.

ah, mea culpa garantia de rugina este 5 ani sau 160.000km acum...

referitor la motorizari totusi 1,6 al hyundai e mai bun decat 1,2 al Fiat de pe Albea...
Vasile26083
Acum daca vezi ca tabla de hyundai e mai proasta, o intorci cum ca motorul de 1,6 e mai bun. Mai bun la ce? in nici un caz la consum.
1,6 e motorizarea de top de la accent.
Pune si la hyundai motorul de 1,3 ca sa faci o comparatie. Pretul in acest caz:
Albea 1.2 16v Star 9252Euro
Accent 1.3i 11067Euro
Iulian HondaFan
vasile, din nou o iei personal, nu am nimic cu tine. tabla e mai buna la altea! happy now?
Vasile26083
QUOTE(Marius-Iulian)
vasile, din nou o iei personal, nu am nimic cu tine. tabla e mai buna la altea! happy now?


E albea nu altea!
N-am luat nimic personal, am observat doar niste lucruri. N-am nimc cu tine, chiar imi esti simpatic :cheers:
krysty
QUOTE(Marius-Iulian)
tabla e mai buna la altea! happy now?

nope. ca e... seat. laugh.gif
stefan_ieu
Am si eu o intrebare. Cu cat e mai buna tabla de la Albea decat aia de la Accent? Ca sa stiu ce compar...... :wave:
In al doilea, la Albea asta (care e de departe cea mai buna masina din SE Europei sau , oricum, din Romania :angel: ) de ce au nu au decat un model/motorizare la vanzare?
Iulian HondaFan
sorry, sunt la cabinet si scriu in viteza. albea desigur...
V l a d
Fratilor am avut ocazia sa merg cu amandoua si va zic ca de departe Hyundai e mai fain ca Albea. Finisaje, confort, tinuta de drum, motor, tot. Albea mi-a lasat impresia unei masini extrem de ieftine si cu un design banal. Eu as alege Accent-ul fara sa ma gandesc, parca e din alt film fata de Albea. Si Vasile, am avut Fiat, un uno de 75cp care mergea superb si de care am fost incantat, dar Uno nu e ALbea, asa cum Punto nu e Albea si cum Stilo nu e Albea. Fiat imi place foarte tare ca marca mai ales dupa ce am trait cu uno, dar Albea e nasoala rau din toate punctele de vedere.. hai cu ingaduinta in afara de consum.
ncristi
Clar accenetul....
Eu prefer loganul in fata fiatului albea.

In rest sunt de acord cu vlad.
Alecs
nu am mers cu accent, dar am mers cu albea si mi-a lasat exact aceeasi impresie ca si lui vlad.. la banii astia mai bine clio.. am vazut ca sunt promotii in perioada asta
Vasile26083
QUOTE(stefan_ieu)
Am si eu o intrebare. Cu cat e mai buna tabla de la Albea decat aia de la Accent? Ca sa stiu ce compar...... :wave:
In al doilea, la Albea asta (care e de departe cea mai buna masina din SE Europei sau , oricum, din Romania :angel: ) de ce au nu au decat un model/motorizare la vanzare?


Stefan, galvanizarea e o metoda foarte eficienta de protectie contra ruginii. Stai linistit ca si skoda ta e galvanizata. Ar fi si culmea sa nu fie la pretul platit.
Galvanizarea isi merita pretul cu prisosinta. Practic uiti de problemele cu rugina.

Albeea a avut mai multe motrizari cand a aparut. 1,2 8V, 1,2 16V si 1,6 16V. De fapt se fabrica cu mai multe motorizari, vezi http://www.autoindex.org/model.plt?no=2733&ass=
Ca nu se vand in romania e alta treaba...
Vasile26083
QUOTE(V l a d)
Fratilor am avut ocazia sa merg cu amandoua si va zic ca de departe Hyundai e mai fain ca Albea. Finisaje, confort, tinuta de drum, motor, tot. Albea mi-a lasat impresia unei masini extrem de ieftine si cu un design banal. Eu as alege Accent-ul fara sa ma gandesc, parca e din alt film fata de Albea. Si Vasile, am avut Fiat, un uno de 75cp care mergea superb si de care am fost incantat, dar Uno nu e ALbea, asa cum Punto nu e Albea si cum Stilo nu e Albea. Fiat imi place foarte tare ca marca mai ales dupa ce am trait cu uno, dar Albea e nasoala rau din toate punctele de vedere.. hai cu ingaduinta in afara de consum.


Nici mie nu-mi pare reusit designul albea. Dar trebuie sa-i intelegem pe cei de la fiat: au luat modelul Palio, i-au pus un portrbagaj si gata masina pentru Europa de ESt . La fel au facut renault cu symbolul.
Dar tehnologia folosita este de la fiat. A spune ca ca o masina din entry level (hyundai) e mai rafinata decat un fiat mi se pare o aberatie. Chiar asa, tu nu iti dai seama ce spui? :bash:
Vasile26083
Din cauza caroseriei negalvanizate Accentul este cu o treapta mai jos decat Albea.
Corect ar fi sa comparam Accentul cu Loganul, Cielo (nici astea nu-s galvanizate).

Albea e deja mai sus. O poti compara cu clio Symbol de exemplu.


Daca te uiti si la pret, accentul pierde fara drept de apel. Pretul accentului incepe de la 11067 Euro. De la acest pret deja poti sa te gandesti la masini gen Stilo, Megane, Focus, Astra etc.
Vasile26083
Albea
Vasile26083
albea
Vasile26083
albea
Vasile26083
Accent
Vasile26083
accent
Alecs
aduce a dacie... cu rotile alea mici si suspensii inalte..
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.