Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Ce puteti sa imi spuneti de motorul 2.0 HDI 90CP ??
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Peugeot
Doc
Ce detalii puteti sa imi dati despre motorul de 2.0 HDI 90CP care se gaseste pe 206?? Are cineva acest motor pe masina?? Vreau sa stiu care este nivelul de zgomot si daca se poate modifica puterea prin chip/flash tuning.
Tudor40414
Motorul este excelent. 206 are caracteristici aproape sportive cu motorul asta. Pot sa spun sigur ca la drum intins (depasiri etc.) motorul pe benzina de 110 nu are absolut nici o sansa in fata lui. Ca defecte as mentiona: raspunsul turbinei este putin brutal (de la 1800rpm in sus), zgomotul este mai mare ca la TDI, motorul este un pic cam greu (apasa pe fatza). Consum: 7.5 in oras (fara AC) si 5.5-6.5 afara (>100 km/h).
Puterea poate fi crecuta pana la ~120CP....
In locul tau as astepta inca vreo cateva luni sau as face comanda speciala pt un 206 1.6HDI (acelasi motor ca si cel de pe masina ta)... E prapad...
ncristi
Stiu doar ca este ff fiabil si nu a creat probleme...
Daca merge la noi merge oriunde...
Doc
Cam asta stiam si eu despre el: consum mare si zgomotos, in rest destul de sportiv. Am intrebat cand se aduce 206 cu motor 1.6 HDi si raspunsul a venit : in toamna. Cam prea mult ar trebui sa astept pentru asa ceva, cu toate ca mi se pare cea mai buna motorizare pentru 206. Cine poate face Trust Motors schimbare de marketing din cauza Reno si aduce mai repede acest model. Cred ca ar rupe piata din Ro cu asa masina. Nu a stat deloc rau la vanzari 206, dar cu aceasta inviorare cred ca ar avea un mare succes fatza de Clio, Fabia, Corsa si Ibiza.
cristi40823
stiu despre 2.0 HDI ca este un motor f bun, dar pe 206 e putin cam greu, ceea ce ii afecteaza manevrabilitatea si precizia directiei datorita greutatii mari ce apasa pe puntea fata. altfel, confera masinutei niste caracteristici f bune de cuplu, viteza si acceleratie.........dar atentie cu directia!
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.