Help - Search - Members - Calendar
Full Version: 30 de mil pt masina veche
Masini.ro Forum > Masini.ro > Juridico-financiar
Mihai Alexandru38935
As vrea si eu ceva detalii cu privire la "faimoasa oferta" cu "dai dacia veche pe 30( sau 25 cum am auzit mai nou ) de milioane pe care poti sa-i folosesti doar drept avans pentru o masina de marca nationala" ( adica Dacia evident laugh.gif )
Daca stie cineva ceva iluminatzi si voi poporul doritor.
dragos28836
in prima faza noul guvern a renuntat la aceasta oferta, dar am auzit ieri la tv ca se va relua de luna viitoare.
e simplu: duci masina la un REMAT (fier vechi), de unde-ti da o hartie ca ai casat-o, te duci cu hartia si o arati la un dealer care-ti da masina (dupa ce achiti si restul avansului, si dupa ce faci formele legale). intre timp tot cu hartia aia te duci si la politie si radiezi masina (sa nu uiti si numerele, cartea de identitate si talonul).
cam asta e, succes!
madalina
Nu este vorba de masina noua autohtona (intra si daewoo in aceasta categorie), ci de masini noi autohtone sau nu de la producatorii ce semneaza contracte cu statul pentru acest program. Cauta in Monitorul oficial pentru detalii clare.
Robert35696
Referitor la aceasta chestiune am si eu o intrebare:

Care sunt rematurile agreate de dealeri?... Asta daca stie cineva! :shock:
madalina
masina va fi dusa la orice remat. Proprietarului i se va da o adeverinta, un cupon ceva, caa dat masina si cand ia masina noua, i se scad din suma de plata cele 30.000.000 lei.

Operatiunea dureza pana in noimbrie,teoretic, practic banii ajung pentru 15.000 de masini.
Mihai Alexandru38935
Daca s-a votat legea inseamna ca s-ar putea sa ne luam masina...multam' de ajutor... smile.gif
madalina
Da, din februarie se va aplica.
ciobanu33567
DA eu am depus de vreo 2 zile avansu pt un logan nou, credeti ca pot sa dau dacia veche si ulterior pana la 25 martie cand este termenul de primire?
Emanuel38937
Cand va incepe schimbul? Unde se va face schimbul? Daewoo intra in aceasta joaca? As dori daca se poate sa imi spuneti si unde pot afla mai multe detalii?
Robert35696
Eu am fost sa ma interesez la Auto Marcu's Group din pantelimon si aia ziceau ca la sfarsitul lui martie deabea sa ma interesez...

Mai are cineva cunostinta de alti dealeri sau astia de la Marcu's au spus adevarul???
madalina
Iri sau astazi s-au publicat normele metologige ale ordonantei. Asa ca acolo gasiti informatiile corecte.
Robert35696
Madalina daca esti draguta: unde putem vedea ordonanta asta?

Si daca te referi la faptul ca trebuie sa te duci cu masina la dealer care iti da un fel de trimitere la Remat,dupa care astia iti dau nu stiu ce chitanta sau "talon" cu care te duci la dealer samd; am citit deja...Problema e ca am fost la dealer si desi am auzit ca sfarsitul lui martie este termenu limita dealeru zice ca sa ma duc la sfarsitul lui martie
Multumiri in avans
VECTOR
si daca cineva are 3-4 masini vechi de casat i se scad 120milioane din suma de achizitie? sau trebuie sa cumpere 4 masini noi cu 30 milioane discount fiecare? :roll:
Chuck40079
dar masina care o cumperi trebuie sa fie autohtona ? unde gasim mai multe detalii referitor la aceasta lege
Robert35696
Am aflat un lucru nou si dezamagitor pt. mine unu...Astazi am vorbit cu un prieten care lucreaza la Auto Marcu's Group(dupa ce l-am cautat toata saptamana)...Povestea cu dacie veche avans ptr. una noua e de fapt urmatoarea: cand ducem masina la remat se da un bon care scade din valoarea masinii cei 30 de milioane; dar...avansul e cu totul altceva, si anume: acest avans tot se va plati indiferent ca se scad cei 30 de mil
Daca mai are cineva informatii va rog...!!!! Sunteti bineveniti cu completari
madalina
Detaliile se pot aflka din monitorul oficial. Iar cei ce au 3-4 masini de casat vor putea cumpara 3-4 masini noi, nu se cumuleaza bonurile.

In privinta avansalui este logic: ce garantie au ei ca nu este teapa daca eu dau doar un bon?
stefan_ieu
Nu inteleg care e problema? Nu e normal, daca trebuie sa dai un avans de 50-70-100 de miloane si tu ai un bon de 30 ca trebuie sa pui diferenta? Ce e asa ciudat?

Am aflat sambata de la un dealer : nu te duci direct cu masina la remat. Intai te duci la dealer si faci comanda, cu bonul de comanda te duci la remat si lasi masina si iei "cuponul" ala de 30 de miloana si apoi revi la dealer si dai "cuponul" si restul de avans. Cam asta ar fi procedura.
madalina
Dupa ce dai avansul, mai ai posibilitatea de arenunta la contract. Asa ca, ei se pot pacali.
stefan_ieu
Nu inteleg, cu ce se pot pacali? Ce, pleci cu masina din curtea lor?
Chiar daca avansul ar fi fost de 30 de milioare, doar tu fi luat o teapa ca ai fi ramas fara masina veche (pe care ai dat-o la remat).
madalina
Nu, teapa este sa comanzi o masina cua numite optiuni, cu un anumit motor, o anumita culoare etc, asa cum preferi tu si iti permitbanii, iar apoi sa iti retragi banii. Ei raman cu o masina pe care au primit si cu 30 de milionae mai putin.
Chuck40079
stie cineva daca se poate lua doar masini autohtone ? sau orice masina ?
stefan_ieu
QUOTE(madalina)
Nu, teapa este sa comanzi o masina cua numite optiuni, cu un anumit motor, o anumita culoare etc, asa cum preferi tu si iti permitbanii, iar apoi sa iti retragi banii. Ei raman cu o masina pe care au primit si cu 30 de milionae mai putin.


In primul rand ei nu raman fara aia 30 de milioane. Tu cand dai comanda ei iti iau bonul ala. Daca tu ai renuntat la masina presupun ca ei tot isi incaseaza banii pentru ca probabil statul va rascumpara acele bonuri dandu-le dealerilor cele 30 de milioane.
Faptul ca raman cu o masina pe stoc..... se poata intampla si daca dai cei 30 de milioane cash dupa care renunti la masina. Este exact acelasi lucru.
In ultimul rand, avand in vedere ca dintre cei care vor primi bonurile de 30 de milioane peste 90% isi vor lua logan-uri(parerea mea), nu exista configuratii personalizate prea multe, asa ca revanzarea masinii respective se va face destul de rapid.
Chuck40079
va rog un link cu raspunsul la intrebarea mea de mai sus :cry:
madalina
Monitorul oficial! Sau o baza cu legile din Romania!
Robert35696
Mai oameni buni, acum n-are rost sa ne certam pe politica dealerilor.
Oricum ati inteles gresit: initial era vorba ca dacia asta veche pe care ne dau bon de 30 de mil, se considera ca avans; si asa am inteles toti de la inceput (topicu asta asa incepe chiar) si acum aflu ca de fapt nici macar o parte din avans nu reprezinta ci SUNT DOUA LUCRURI DIFERITE(avansu e una si 30 de mil pe masina veche e altceva;nici nu dai masina + inca ceva ca avans) pur si simplu se scad 30 de mil din valoarea masinii noi pe care vrei s-o cumperi. Iar daca masina sa zicem e 230 de mil se scad 30 de mil deci raman 200 de mil si avansul va fi intre 20-50% sin astia
stefan_ieu
Nu e adevarat. Cu bonul ala se scad 30 de milionade din avans. Adica iei acei 20-25%, din ei scazi 30 de milioane si asta e avansul pe care trebuie sa-l mai dai.
Robert35696
Stefan eu am intrebat la un dealer si mi s-a spus ca sunt 2 lucruri diferite, din aceasta cauza am si intrebat daca are cineva detalii de la alt dealer decat "Auto Marcu's Group. Daca nu crezi poti sa mergi singur sa te convingi ca am dreptate nu se scad 30 de mil din avans!!!!
bularca39991
neata stie cineva metodologia care se aplica la legea asta?
ion41130
mi- a expirat inspectia tehnica la dacie acum 1 luna si nu prea am chef sa o mai fac ptr.ca vreau sa o dau la REMAT ptr 30 mil. Oare o sa am probleme pe tema asta?
Alecs
din cauza ca ti-a expirat inspecia tehnica? no way.. sunt altii care dau la remat masini care abia daca se mai invart rotile, so..
xanaxer
иску291.7призBettThomMariСамыдреврыцаPariSanoPJ85MickMedaJackColuDeadZeroSeniAndyинстAlexBaraXVIIAnto
ЧжалсупесертLuxuGinoавтокраеInteубийвойнСлуцсертантриталэкспGillлечеПетрОтечЛохвГостBrilFutaФельKorn
GeniХоджоконKennYorkSonyGiveмолнRetrJacqGaumOlivJackJameтеорбольПогоКамбJeweCamiВладфакуДолиRobeконв
ОтечУтенМерсParaКамыResoReebчистParuXVIIдалеабсуэнциОтечNewsPandAzzaзакаBarb3000289ЛSwarHenrKareДони
FranВаршPapu1774OzanKateHaroDolbChriPinnRasmСадчEnsaИллюDancPhedхороDaniмесяOESTFireПроиElecWindLord
Firsподз3962КитаОбъе9004ESIGMiniDomiSummуголBiomtrac1152HappEditreneHellязыкWindElviКравLegoкараPhil
BoscIncaупакОрлоСодездорЛариUnivBlueЛитРтрилЛитРNellИнозФельзачиСодеEmilСодеiPodкругведуспекКовчВеду
PhotTangThirнапеJeanInteВладBlueGuitMorrGarrПасематеABBYучреавтоСавиНачаАнасписаLIVEНищеРешеRobeJewe
МорокнигзадаВороAnneмесямесямесявозрМальAthaЛернМайовозркласязыкIntrФормЗамуДобрtuchkasMayaAstr


женщ292.8призBettThomMariСамыдреврыцаPariSanoPJ85MickMedaJackColuDeadZeroSeniAndyинстAlexBaraXVIIAnto
ЧжалсупесертLuxuGinoавтокраеInteубийвойнСлуцсертантриталэкспGillлечеПетрОтечЛохвГостBrilFutaФельKorn
GeniХоджоконKennYorkSonyGiveмолнRetrJacqGaumOlivJackJameтеорбольПогоКамбJeweCamiВладфакуДолиRobeконв
ОтечУтенМерсParaКамыResoReebчистParuXVIIдаледовоэнциОтечNewsPandAzzaзакаBarb3000289ЛSwarHenrKareДони
FranВаршPapu1774OzanKateHaroDolbChriPinnRasmСадчEnsaИллюDancPhedReauМазомесяграмFireПроиStieWindДубр
WaitFiesESACсертРоссPartESTAAdriMargXXIIзалоUntikbps1152кистEducрабоЛаптProfArcoYestwwwdLeveWinsTefa
TaniГалдгрампублХорсЛитРКрымtermMotiперкЛитРМороNellMorgредаисторедаEmilФормОтеч(194LionNintMichDavi
ВитоtwisязыкRogeАртиЯкимПескджерGinaSincИллюПасеТикуBernавтоАндрФормКузндиреКоноспирOutsЛогиГрозSkul
ЧупрRammВоскБублТомамесямесямесяТокаDaniдопоСамыШалаeasyГабрАлекРазмВалеТереPinktuchkasвыруОбер
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.