Help - Search - Members - Calendar
Full Version: piese de schimb dupa incetarea fabricarii modelului
Masini.ro Forum > Masini.ro > Masini.ro
Razvan29490
stie cineva sa imi zica care este perioada, dupa incetarea fabricarii unui model de masina, pentru care constructorul este obligat sa produca piese de schimb?
as vrea sa stiu asta pentru mai multe marci in principal Opel, VW, Peugeot, Renault, Fiat, Skoda si chiar si Dacia

Multumesc.
FESTINA
Eu stiu de 10 ani.
Nu stiu daca e valabil pentru toate marcile de masini, dar cand au anuntat la tv ca au scos ultima dacie berlina, au anuntat ca piese se vor fabrica inca 10 ani.
Nazareno Gabrielli
In afara de constructor, sunt foarte multi furnizori fabrica fabrica piese si dupa zece ani de la "moartea" modelului. Mai ales daca este un model cu multe unitati vandute, pentru care exista cerere mare de piese.
Razvan29490
stie cineva unde se poate gasi aceasta informatie la sigur? se specifica undeva?
FESTINA
La reprezentanta.
dragos28836
mosule, gasesti piese noi pentru masini vechi extrem de multi ani, de exemplu taica-miu a avut pana anu' trecut un Golf I, din '79 si ce piese nu gasea pe la dezmembrari cumpara din magazine pe comanda, si chiar unele piese erau pe stoc. am dat exemplu asta pentru ca Golful I nu mai e asa o masina populara acum... intradevar dureaza 2-3 zile pana vine piesa de la depozit, dar exista. pentru Dacie nici nu se pune problema ca nu vor mai exista piese vreodata... la cate S.R.L.-uri care produc sunt... gandeste-te ca mai gasesti acum piese noi caracteristice lui 1300 care nu se mai face de prin '80-'82...
Senator
QUOTE
In afara de constructor, sunt foarte multi furnizori fabrica fabrica piese si dupa zece ani de la "moartea" modelului. Mai ales daca este un model cu multe unitati vandute, pentru care exista cerere mare de piese.


Exista aici o exceptie : OPEL :oops:

Deja in 2002 erau probleme cu piesele unor modele , unele fabricate pana in 1994 !

Si ar mai o problema , pentru anumite modele Opel nu a vandut licente de productie pe piata aftermarket , in acest caz neexistand decat varianta pieselor originale...din care o parte nu se mai fabrica. :cussing:
Nazareno Gabrielli
Am auzit de problema asta. parca era la Omega.

Greseala in cazul asta este numai la staff-ul Opel. Daca eu nu mai fabrica piese macar sa vanda licenta la altii.
Razvan29490
smile.gif)
si taman opel ma interesa...
macar sa fie situatia asta doar la OMEGA si nu la modele mai pentru popor gen ASTRA...
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.