Help - Search - Members - Calendar
Full Version: motoare 1.6 benzina sau 1.9 diesel,OCTAVIA
Masini.ro Forum > Masini.ro > Versus
NICU38921
are cineva asa ceva,ati condus vreo octavia pe benzina?merita o octavia2-elegance cu motor 1.6 benzina,17500DDP?cum se comporta fata de 1.9 diesel,in afara de consum?
Kata
am condus eu octavia 1 a tatalui meu, 1.9 diesel. mi-a placut cum se poarta.
e destul de sprintena si consuma putin, la drum intins imi arata computerul si in jur de 4% consum. nu stiu sa-ti spun mai multe, despre consumul din oras, o conduc foarte foarte ocazional.
tata e super multumit de ea, a preferat-o variantelor benzina din cauza de consum, iar pe sosea el spune ca masina se infige bine de tot in depasiri. el conduce si ceva mai agresiv, e inginer auto cu 30 de ani de condus si multe sute de mii de km "la bord".

asa ca eu as inclina spre diesel.
G e o r g e
cea pe benzina este CLAR mai sprintena ca cea pe diesel .

diferenta este de 2 secunde la demaraj !!!
Marius30562
La aceleasi dotari, merita diesel (diferenta de pret) numai daca faci peste 30.000 km / an.

Daca nu, ia pe benzina - nu stiu preturile la Octavia 2, dar, in general, la acelasi model, diferenta dintre motorizarile disel si benzina este de cel putin 1500 - 2000 Euro. Fa un calcul si vezi in cat timp se amortizeaza investitia suplimentara ....

E drept ca, la revanzare, dieselul tine mai bine la pret.
stefan_ieu
QUOTE(G e o r g e)
cea pe benzina este CLAR mai sprintena ca cea pe diesel .


Pentru ca 95%din soferi nu calca (cel putin in oras) acceleratia pana la fund si nu duc masina la peste 4000 ture (si dupa cum pune intrebarea e clar ca Nicu e dintre acestia) eu cred ca un raspuns corect pentru el e : TDI-ul e mai sprinten.
Problema se pune asa : daca vrei sa dovedesti asta, benzinarul e mai sprinten. Altfel, pentru drumurile normale prin oras, TDI-ul e mai sprinten. Ii vei simti cuplul imediat ce apesi pe acceleratie, fara sa retrogradezi, la 2000 de ture.
Pentru drumurile din afara orasului problema se pune asemanator, dar diferenta e mai mica deoarece acolo se merge cu motorul constant la o turatie ceva mai mare.
NICU38921
multumesc mult ptr cele cateva sfaturi,parca totusi varianta diesel e cea mai corecta,diferenta fata de 1.6 FSI fiind undeva la 500 de euroi ceea ce la un leasing nu s-ar simti.daca mai aveti cumva si alte pareri,le astept cu nerabdare.
NICU38921
pretul pentru OCTAVIA2 ELEGANCE,1.9 TDI,105CP,cu doua-trei optionale in plus ar fi de cca.19300 ddp.un 1.6FSI,v-am zis e undeva cu 500 mai putin.pretul de la inceput este pentru un 1.6 MPI.Face banii astia,ce credeti?am condus o OCTAVIA2 si mi-a placut destul de mult
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.