Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Ce masina imi recomandati?
Masini.ro Forum > Masini.ro > Versus
Stefan38869
De ceva timp tot citesc forum-urile in lung si-n lat pentru a ma dumiri ce masina ar fi cel mai bine sa cumpar. Bugetul meu poate ajunge MAXIM la 14k - 14.5k. Ma orientasem la inceput spre un GolfV, insa dupa cele citite am ramas nedumerit. Mai aveam o solutie pt. un Mitsubishi Lancer, dar fiabilitatea lasa de dorit. Ce imi recomandati de acesti bani (exclus sh si Renault...motive personale smile.gif). Prefer hatchback-urile sau sedan-urile cu performantele in locul dotarilor prea multe. Va multumesc anticipat.
G e o r g e
subaru impreza wink.gif
James Kilowatt
Cu putin efort intra o skoda octavia FSI 115CP.
Iulian HondaFan
ce vrei de la masina asta: spatiu, fiabilitate, performante, econoimie, placerea condusului,etc...? dupa aceea putemsa-ti dam sugestii mai bune.
Stefan38869
in principal placere a condusului si, daca se poate, economie in limitele bunului simt laugh.gif
Iulian HondaFan
nu stiu daca te lipesti de o mazda3 sau un focus2 de 1.6l in banii astia, dar astea sunt spuma la ora asta la acest capitol dupa pareri cvasi-unanime in USA si UK.

ford focus1 se merita, are ceva probleme de fiabilitate,dar fiind la sfarsitul ciclului trebuie sa fie OK, cel putin in USA si UK fiabilitatea este peste medie in ultimii 2 ani. e cred si in reduceri acum. motorul de 1.6 e suficient de economic.

octavia sugerata de MR e o alternativa, eu nu am condus golf5 sau derivatele sale asa ca nu pot sa spun, dar focusul m-a impresionat ca tinuta de drum si manevrabilitate.

noua Astra ar mai fi dar nu stiu daca te incadrezi cu banii pt. un 1.6 twinport.

corolla 1.6VVTi si civic1.6VTEC mai poate fi in banii astia si sunt fun to drive de asemenea.

compacta diesel ai putea lua dar numai cu un minim de dotari.
V l a d
se muta la versus
Kata
QUOTE(G e o r g e)
subaru impreza wink.gif


e mai scumpa decat zice el...
asha vreau si eu impreza da stiu ca nu ma pot atinge... poate doar de aia mica!
Stefan38869
mai am vreo luna-doua pana ma voi decide definitiv...asa ca daca mai aveti sugestii...scrieti. Oscilez momentan intre Impreza si Mazda 3. Ma mai documentez si eu intre timp pe baza sugestiilor. Apropo, cam cat timp ia sa ajunga masina la client (aproximativ)?
G e o r g e
cum adica de aia mica ? :shock:

subaru impreza 1.6TS 12500 CIP !

doar nu crezi ca lancerul pe care il mentiona era vreun EVO , nu ? laugh.gif
Iulian HondaFan
Impreza de 1.6 este mai letargica si consuma mai mult. eu am mers cu Impreza 2.5 normal aspirata si mi s-a parut lenevioara in ciuda a 160 de ponei ( acu' are 165). timpii 0-100km/h sunt similari: 9.5 -10 sec cu cel al Civicului de 1.7 care are numai 127CP. AWD se merita doar daca mergi mult iarna pe drumuri fara dezapezire...

WRX insa e alta masina cu totul: alta suspensie, 227 de ponei...

e drept ca nici mazda3 de 1.6 nu e zmeu dar e mai rapida, mai economica si mai fun to drive decat Impreza1.6... mie unul imi place si designul mai mult decat cel al Imprezei.
madalina
QUOTE(Stefan38869)
mai am vreo luna-doua pana ma voi decide definitiv...asa ca daca mai aveti sugestii...scrieti. Oscilez momentan intre Impreza si Mazda 3. Ma mai documentez si eu intre timp pe baza sugestiilor. Apropo, cam cat timp ia sa ajunga masina la client (aproximativ)?


De la 3 zile pana la 6 luni, depinde de marca, depinde daca iei o masina din stoc, depinde daca e facuta in Japonia sau in Europa etc etc
Kata
QUOTE(G e o r g e)
cum adica de aia mica ? :shock:

subaru impreza 1.6TS 12500 CIP !

doar nu crezi ca lancerul pe care il mentiona era vreun EVO , nu ? laugh.gif


mea culpa, acu imi aduc aminte ca la SAB acu 1 an juma era oferta intr-adevar de vreo 12500 cip la impreza de 1.6, pret standard fiind ceva peste 13000.
da are taxe....
Iulian HondaFan
de taxe nu scapa nici mazda3, de aceea ziceam si de Focus sau Astra sau Octavia...
denis38918
:cheers: si sper sa mearga treaba pe acest site .a! si era sa uit eu va recomand audi a6 quattro 180 cp cu piele laugh.gif
James Kilowatt
Eu am recomandat octavia pentru ca mi se pare pratica, 5 locuri adevarte, portbagaj, si FSI-ul e motor modern
Omul vrea placerea condusului... In cazul asta la banii astia as recomanda Fiat Punto HGT 130 CP :bounce:
Nazareno Gabrielli
M-am uitat pe preturi si am gasit Impreza la 14.600 euro CIP. Cu tot cu taxe sare de 20.000.
Kata
QUOTE(denis38918)
:cheers: si sper sa mearga treaba pe acest site .a! si era sa uit eu va recomand audi a6 quattro 180 cp cu piele laugh.gif


glumesti, nu? mai uita-te odata cat vrea omul sa dea pe masina...
Kata
QUOTE(Mircea KDT)
M-am uitat pe preturi si am gasit Impreza la 14.600 euro CIP. Cu tot cu taxe sare de 20.000.


deci n-am batut campii prea mult smile.gif) costa de rupe...
Stefan38869
uitandu-ma la ce s-a scris am ramas putin mai nedumerit decat am plecat...m-am documentat despre toate masinile despre care s-a scris in topic si am ramas la 3 versiuni: Fiat Punto HGT(130 cp), Ford Focus 1.6i 16V (100 cp) sau VW Golf V 1.6 (102cp).

Desi m-as orienta spre Fiat (citind lucruri bune despre el), exteriorul ma lasa rece ...poate cu un spoiler smile.gif, iar dotarile nu sunt cine stie ce sad.gif.
La Ford Focus nu am foarte multe pareri si nu m-as baga.
Desi Golf-ul era prima mea optiune, pe forum nu sunt pareri tocmai roz despre aceasta masina (mai ales despre o motorizare mai mica, iar mai mult nu imi permit sad.gif )

De Octavia nu am o parere personala foarte buna, fara a vrea sa jignesc pe fanii acesteia, iar de Impreza nici nu pot sa ma ating.

Ce credeti ca ar trebui sa aleg?
G e o r g e
impreza 1.6 este 12500 CIP. adaugi taxele vamale la valoarea reziduala a masinii. ca doar nu esti nebun sa o iei cu banii jos nu ? :roll: asa ca faci un leasing si nu te "va rupe" .

iar daca vine vorba de comparatie cu celelalte surate din aceast topic eu zic ca nu discuta cu nici una .

:roll:
Stefan38869
din punct de vedere al pretului...UNDE e 12k CIP? Doar pe site e 13.2k CIP, iar pe net nu am gasit preturi in romania, macar asa CIP. Si totusi crezi ca se compara Impreza 1.6(95 cp) cu un Punto (chiar daca e Fiat...nici eu nu am incredere, dar are 140 cp). Nu stiu...
Daca stii unde e 12k, trimite-mi si mie site-ul.
Iulian HondaFan
pai mazda 3 e mai rapida si mai economica. multi zic ca e si mai manevrabila decat impreza.

dintre variantele secundare date de stefan eu as zice golf5 ( punto e subcompact).

focus daca e focus 1 ar fi o varianta daca ar fi semnificativ mai ieftin decat golful. Focus2 e ruda cu mazda3 si Volvo S40 si nu cred ca ar fi mai ieftin la ora asta ( abia aparut pe piata) decat mazda3...
Stefan38869
Ce diferenta exista intre motor FSI si cel normal, fara? Se poate schimba pe parcurs (dupa achizitionare) motorizarea (sa trec la FSI) ? Exista vreun risc sau nu merita dpdv financiar?
G e o r g e
pe subaru.ro nu exista preturile trecute. eu ti-am spus pretul de la dealerul subaru .

FSI - injectie directa de benzina .

NU SE POATE TRECE PE FSI pe urma !!! este alt motor ...
Iulian HondaFan
la FSI capul cilindrului este total diferit, deci nu ai cum sa-l schimbi dupa aceea. FSI este si mai puternic si mai economic decat MPI-urile VW, dar nu depaseste in performante si eficienta Civic VTEC si Corolla VVTi de cilindree similara.

ce-i drept motorul de 1.6l de la Mazda/Ford ( ca si cel de la Impreza)nu e la nivelul celor 3 de mai sus. vad insa ca noul Focus 2 vine cu un motor 1.6 de 113CP...

Punto HGT ar fi cel mai rapid din cele aduse in discutie, dar ca tinuta de drum oricare din compactele trecuta in revista sunt mai bune. de asemenea nu cred ca ar fi mai economic.
G e o r g e
motorul de pe impreza este intr-adevar cel mai puturos. masina accelereaza in 12.3 secunde. dar ia in calcul si AWD ul, si faptul ca masina asta da clasa oricarei alte masini 2WD in conditii precare de aderenta.
mihai38683
la un peugeot nu te-ai uitat ..poate te incadrezi la un 307 .. intra pe site..spune mai multe acolo... :idea:
Iulian HondaFan
QUOTE(G e o r g e)
... masina asta da clasa oricarei alte masini 2WD in conditii precare de aderenta.


point taken,... dar cat de des circuli in conditii precare de aderenta ca sa se merite trade-off-ul intre tractiune imbunatatita iarna si ocazional pe drumuri de tara si acceleratie si consum proaste in tot restul anului?
G e o r g e
adevarat si ce spui tu :roll:

oricum eu zic ca merita macar sa intre in comparatie .

consumul nu este chiar asa de mare in comparatie cu celelalte masini din clasa ei . un 10 - 11% in oras este cu doar maxim 1 l peste celelalte.
Iulian HondaFan
eu as zice ca pt. impreza e nevoie de un motor de 2-2.5l...1.6 e cam subdimensionat pt AWD...
G e o r g e
si eu zic la fel , DAR un 2.0 sau 2.5 ar consuma prea mult wink.gif

1.6 consuma 11% ceea ce mi se pare mai mult decat ok .

oricum sa nu uitam ca suntem in romania si consumul conteza
Nazareno Gabrielli
Eu zic ca Impreza de 1.6 ar trebui scoasa din discutie. Pentru cat poate e mult prea scumpa. Si urata as zice desi aici e vorba de gustul fiecaruia.

Comsumul este de asemenea mare pentru cat ofera.In plus, in tara noastra avem conditii precare cateva luni pe an. Cea mai mare parte a anului este cu verme normala fara intemperii.

Decat sa-mi iau Impreza de 1.6 mai repede as da banii pe un Clio Bicorp de 1.4 16 V.
Costa 11.700 cu tot cu taxe. Are 98 CP. Consum urban de 9.2% si afara are 5.3%.
G e o r g e
si calitatea ? si rezistenta in timp ? si suspensiile net superioare ? sa continui ?
Nazareno Gabrielli
Continua, insa este evident ca ai un fix cu Subaru Impreza.
Modelul cu motorul de 1.6 nu-si merita banii orice ai zice. E mult prea puturoasa si consuma si mult. Nu exceleaza nici la confort.

Nu poti cumpara o masina doar pentru suspensii. Poti sa-ti pui amortizoarte sport pe orice masina, in definitiv.

Kadett-ul meu ia suta mai repede decat Impreza de 1.6. Prectic dai banii pe o masina care este sport doar cu numele pentru ca performantele ei lasa de dorit.

La Impreza de 1.6 platesti doar brandul si faptul ca surata ei mai mare este una dintre vedetele de la WRC.
G e o r g e
eu stiu ca am o fixatie cu subaru :tongue3:

dar vreau sa subliniez faptul ca pe drumurile din romania se comporta exceptional . asta vreau sa zic. nu am spus niciodata ca ar fi vreo masina sport, nu am zis nici ca are un consum mic. 11% e consumul real apropo. in rest numai cuvinte de lauda.

eu ma opresc aici ca iar innebunit laugh.gif
Nazareno Gabrielli
QUOTE(Stefan38869)
De ceva timp tot citesc forum-urile in lung si-n lat pentru a ma dumiri ce masina ar fi cel mai bine sa cumpar. Bugetul meu poate ajunge MAXIM la 14k - 14.5k. Ma orientasem la inceput spre un GolfV, insa dupa cele citite am ramas nedumerit. Mai aveam o solutie pt. un Mitsubishi Lancer, dar fiabilitatea lasa de dorit. Ce imi recomandati de acesti bani (exclus sh si Renault...motive personale smile.gif). Prefer hatchback-urile sau sedan-urile cu performantele in locul dotarilor prea multe. Va multumesc anticipat.





O optiune poate fi Mazda 3 cu motor de 1.4, 84 CP. Este 12.800 E CIP.

Alta optiune MAzda 3 sedan, 1.6, 105 CP. Pret 13900 E CIP.

Pe alese............

Astra 1.7i CDI. Pret CIP 12.900.

Peugeot 307 2.0Hdi XR 12461E CIP

Seat Leon 1.6/105 Stella 13.300 E CIP

Seat Cordoba 1.4/75 Reference 10.700 CIP

Toyota Corolla 2.0 Diesel Sedan Sol 15450 E CIP

Corolla 1.4 Sedan Terra 12380
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.