Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Asigurarea CASCO pe termen limitat?????
Masini.ro Forum > Masini.ro > Juridico-financiar
Cristian37384
:help: Stiti cumva daca se poate face asigurare Casco pe un numar limitat de zile,30,45 etc? Exista vreo societate de asigurari care sa faca asa ceva,sau esti obligat sa o inchei pe un an intreg? Pun aceasta intrebare,deoarece masina pe care vreau sa o asigur ,nu va circula in Ro(respectiv in Europa)mai mult de doua luni.Multumesc anticipat.
madalina
Casco se poate face, in principiu, pe orice perioada (nu credca mai mica de o luna totusi). Iar la unele companii (daca nu toate), chiardaca platesti anticipat o asigurare si vinzi bunul aisgurat, primesti inapoi banii de la data vanzarii si pana la finalul perioadei de asigurare.

Maine intreb sigur pe cineva care e agent de asigurari pentru vreo 3 companii.
Cristian37384
Multumesc ptr. ajutor.Nu ma asteptam sa-mi raspunda cineva atat de repede(in Ro.trebuie sa fie acum ora doua noaptea).Am pus aceasta intrebare ptr. ca mi se pare cam aiurea sa platesc ptr. un an intreg,cand de fapt cu masina voi circula doar (cel mult)doua luni.Inca o data multumesc f.f.mult,si astept si restul de "date precise".
SSARG
Cea mai simpla solutie este sa inchei asigurarea CASCO pentru un an, cu plata in mai multe rate(in functie de companie, poti sa achiti si in 12 rate). Vei achita ratele atat timp cat folosesti autoturismul, la vanzarea acestuia existand posibilitatea pastrarii asigurarii de catre cumparator(se face un act aditional la polita pentru a se trece de pe numele tau pe numele cumparatorului). In felul acesta, vei achita o luna, doua etc.
Watcher
Mi-am pus si eu intrebarea asta. Asiguratorul mi-a raspuns "Nu se poate". Am vorbit cu un prieten broker de asigurari care a spus "Da, asa e, nu se poate".
Si el mi-a sugerat tot solutia cu multe rate. Si nu mai platesti la un moment dat wink.gif
Cristian37384
Banuiesc ca Asirom-ul este una dintre cele care fac si asigurari in rate,sau ma insel? Eu sunt plecat de cativa ani ,si am cam pierdut "ritmul"cu ce ar mai fi "la zi"pe acasa in legatura cu masinile,inscriere,asigurare,etc.Poate fi alta societate mai buna decat Asirom,sau toate sunt la fel?Sa nu vi se para ciudat ca pun toate intrebarile acestea,dar odata ajuns acasa,vacanta noastra este destul de limitata,si nu stiu unde sa ma impart mai repede,la cozi la militie,la RAR,sau la ADAS.Din cate am citit pe aici,cam peste tot <trebuie>sa deschizi usa cu piciorul,samd,ceea ce nu se practica pe aici,dar asta-i alta poveste.Multumesc ptr.indrumari,si mai astept si alte sfaturi legate de masini.
madalina
Am discutat si eu cu cel pe care il cunosc (dealer Asirom, Alianz si Ardaf) si mi-a confirmat ca se poate face cu perioada limitata.

Asiromul inca sunt cei mai cunoscuti, dar Alianz se zbate sa ii intreaca.
Cristian37384
Multumesc foarte mult ptr.sfaturi.Ar mai fi o intrebare(sunt ele mai multe,dar......).Daca masina are Euro 4,se mai plateste vignieta,sau nu?Banuiesc ca daca nu ai acel stick lipit pe parbriz,"organul"care are ochiul format,te va opri,acte,discutii,etc.....rezulta =pierdere de timp,nervi,etc.Din ce am citit pe aici,sunt obligati sa cumpere vignieta,cei ce au auto=non euro,euro 1,euro2,euro3,dar.....sunt acum si masini cu euro 4.Se stie precis ceva in acet sens?
madalina
TOTI cei ce folosesc dumurilepublice sunt obligati sa plateasca rovigneta, indiferent de normele de poluare pe care le are masina.

Diferentele apar la pret: pt non euro e cea mai scumpa, pentru euro 1 ceva mai ieftina, iar cel mai mic tarif il platesc cei ce au euro2, euro 3 si euro 4.
Cristian37384
Inca o data ,multumesc pentru sfaturi,toate acestea imi sunt de ajutor si ma scutesc de umblat aiurea.
Felicitari ptr. administratori;faceti o treaba excelenta aici,la "Masini.ro"
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.