Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Masina pt piese !!!
Masini.ro Forum > Masini.ro > Juridico-financiar
Andrei38801
Salut,
As vrea sa stiu si eu sa stiu, daca aduc o masina pt piese din Germania, cat platesc vama si ce alte cheltuieli mai sunt in afara de drum.
V-as ruga sa dati cat se poate de multe detalii posibile.
Va multumesc !
paun-3
da mai multe amanunte despre ceea ce vrei sa cumperi: autoturism, autoutilitara, microbuz, camion, diesel, benzina, an de fabricatie.
drumul pina in germania te costa in functie de mijlocul de transport si
orasul de destinatie 100-200e. drumul inapoi cam 300e.
Andrei38801
Pai vreau sa aduc un opel kadet de prin 89' , iar transportul nu conteaza, pe mine ma intereseaza decat ce platesc cand o aduc in tara si care este procedura mai exact in cazul masinilor aduse pt piese.
Andrei38801
Si mai am o intrebare, este posibil sa aduc in tara Daewoo LEGANZA sau ESPERO indiferent de anul fabricatiei? Mi se pare ca daca sunt produse ca model in Romania poti aduce indiferent de standart! nu stiu sigur dar stiu spre exemplu ca puteai aduce Dacia indiferent de anul de fabricatie.
Multumesc anticipat celor care o sa-mi raspunda !
malin34426
Sunt scutite de la taxele vamale numai auto construite integral in Ro. Nu e cazul daewoo.
Andrei38801
Si totusi, ce trebuie sa platesc pt a aduce un opel din 89, adik ma intereseaza mai mult cum e cu actele si cati bani si pe unde tre sa dau ca sa o aduc.
Multumesc !!!
alin39103
am si eu o intrebare poate ma ajuta careva ......vreau sa aduc o masina din SUA cum pot so aduc cu ce firma si pana unde si cam cat mar costa?????
Nazareno Gabrielli
Daca o cumperi si faci acte pe numele tau cu neamtul platesti vama normal la ea chiar daca e neinmatriculabila.

Solutia ar fi sa o aduci pe numele neamtului si pe urma sa trimiti actele in Germania si sa o scoti masina din circulatia.

Alta solutie este sa dezmembrezi masina si sa o aduci pe platforma ca piese de schimb. Platesti doar transportul masinii si nimic mai mult.
Mie mi-au trebui niste piese si ca sa nu platesc vama am apelat la un tip care mi-a aduc jumatatea din fata a masinii, a taiat-o si mi-a adus-o pe platforma.


QUOTE(Andrei38801)
Si totusi, ce trebuie sa platesc pt a aduce un opel din 89, adik ma intereseaza mai mult cum e cu actele si cati bani si pe unde tre sa dau ca sa o aduc.
Multumesc !!!
Andrei38801
Daca ar fi sa o aduc pe platforma m-ar costa mai mult decat sa o aduc normal, deci cred ca o sa vin cu masina in tara, dar vreau sa o bag ca piese de schimb.
As putea sa fac asta?
Si cat m-ar costa vama?
Andrei38801
Chiar nu stie nimeni sa-mi raspunda si mie, chiar nu stiu lucrurile astea si as vrea sa ma ajutati !!!
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.