Help - Search - Members - Calendar
Full Version: parerea mea
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Dacia
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7
mihai38772
este ca exista o idee preconceputa despre Dacia.Am o intrebare pt toti carcotasii acestei discutii: ce masina are dotarile Loganului de 8200 si la ce bani ( masina noua )( aer,dublu airbag,jenti de aliaj ,gemuri electrice full,ABS,cd,inchidere centralizata,compiuter de bord,etc)? cu butoanele geamurilor intre scaune e o pozitie logica si deservesc pasagerii din spate.Pt cel cu copilui :aceste butoane se blocheaza daca soferul doreste asta.
G e o r g e
ce legatura are poza ta cu DACIA ? :shock:

te rog sa o scoti cat mai repede !
Iulian HondaFan
cum ce legatura? nu l-ai recunoscut pe Gerula, viteazul dac liber care a pus prima piatra la temelia celei ce avea sa fie 1850 de ani mai tarziu uzina de la Colibasi?
G e o r g e
:shock:

/eu isi da o palma dupa ceafa si trece intr-un colt singur singurel :roll:
guerilla
pai sa stii ca meriti sa treci la colt.
n-ai fost tu in stare sa-ti dai seama ca e un paralelism intre poza aluia si logan. daca nu ti-ai dat seama iti spun eu - te sperii de ambii :cheers:
Iulian HondaFan
gluma deoparte, Mihai are un argument in ceea ce priveste pretul, dar sa vedem parerile posesorilor de logan dupa 2 -3 ani... cateodata nu tot ce e ieftin initial e si economic in cativa ani...
guerilla
tocmai ce ma uit la tv si se anunta ca 15.000 exemplare de logan sint chemate in service pentru diferite remedieri. citez: presupuse defectiuni tehnice (compuetr de bord, software, cric ?! si parca mai era ceva)
sa nu se inteleaga ca doresc raul succesului acestui model. si eu am o dacie. dar parca n-as cumpara una noua in acest moment
pharao28200
Mie, rechemare mi se pare dovada de seriozitate, daca nu cumva e miscare de publicitate wink.gif. Oricum daca va uitati pe piata firme de gen BMW, VW, Mercedes fac lucru asta destul de des cu modelele noi. Orice masina noua sufera de boli ale copilariei, rechemarea unor masini nu e asa grava, acu daca le si repara asta e partea a doua.
Marius30562
Mie personal, rechemarea masinilor in service pentru remedierea unor defectiuni constatate sau presupuse mi se pare prima miscare normala a celor de la Dacia Renault.

Desi nu sunt un fan Dacia si nici nu intentionez sa-mi iau prea curand un produs cu acesta marca, acesta miscare imi da o unda de speranta ca si "rumanii" nostrii vor putea face in sfarsit ceva bine.

Nu este o rusine ca anumite modele sa fie rechemate in service dupa o anumita perioada de la lansare pentru remedierea anumitor defectiuni/erori de fabricatie depistate ulterior. Toate firmele mari o fac si este un gest normal.
Mai grav ar fi sa se faca, " ca ploua" - probabil ca daca nu ar fi fost cazurile mediatizate in presa, asa ar fi si facut !
Iulian HondaFan
rechemarea e, fara indoiala,un semn de respect fata de client... problema e daca service-urile Dacia vor fi capabile sa faca fata in mod prompt si decent.
ncristi
Fptul ca dacia isi recheama pentru verificare unele masini este un lucu laudail si unicat in romania...
Bravo lor! Este posibil chear sa fie pe drumul cel bun...
FESTINA
Legatura dintre Logan si poza nu o prea inteleg trebuie sa recunosc ca ma depaseste.
Laudabila chestia cu rechemarea in service a masinilor Logan.
Dar care e faza cu cricu? Ce probleme au la cric? :scratch: :scratch: :scratch:
pharao28200
nu au prevaut ca masina e mai grea decat solnizza si supernova si acu cica e ceva risc... smile.gif
madalina
Am inteles ca este dintr-un material foarte prost si devine de unica folosinta.
FESTINA
Pey nu e acelasi care l-au pus si pe solenta si pe supernova, l-au schimbat?
Ca ala mergea.
jkno
QUOTE(pharao28200)
Mie, rechemare mi se pare dovada de seriozitate, daca nu cumva e miscare de publicitate wink.gif. Oricum daca va uitati pe piata firme de gen BMW, VW, Mercedes fac lucru asta destul de des cu modelele noi. Orice masina noua sufera de boli ale copilariei, rechemarea unor masini nu e asa grava, acu daca le si repara asta e partea a doua.


Exact!

Legat de designul spatelui (deoarece in proportie de 90% dintre cei care vad Logan nu se impaca cu dosul sau) eu cred ca bara de protectie din spate trebuia facuta intr-o linie continua fara a se "taia" in jos din ea. Astfel portbagajul nu ar mai fi avut acelasi aspect "gigantic" ci ar fi fost foarte apropiat de normal. O lipsa la design din partea proiectantilor frantuji.

Imi pare rau ca nu am o poza de Logan si sa o pot edita pe PC sa vedeti cam cum ar arata...

O alta problema care sper sa fie remediata in viitor: sa se poata pune ABS si pe alte versiuni, daca vrei sa faci comanda la acest dispozitiv.
FESTINA
Nu cred ca spatele, ar fii singuara problema de design dupa parerea mea, eu cred ca ar fi trebuit sa nu o faca atat de inalta, parca trebuia un pic mai joasa, sau invers la inaltimea aia parca trebia un pic mai lata.

Tot timpul cand ma uit la ea din spate, am impresia ca daca intri mai tare intr-o curba cu ea se rastoarna, aceiasi senzatie o aveam si la Damas-uri, dar acolo macar s-au gandit sa puna motorul pe mijloc, sa o mai echilibreze.

Acum nu stiu daca si la Logan e o problema cu stabilitatea in curbe, ca nu am mers cu nici una doar am vazut-o pe strada si m-am urcat in ea stand pe loc, dar asta e senzatia cand o vad din spate.
James Kilowatt
Nici eu nu am mers cu ea, insa faptul ca are patru table cu 10 cm mai inalte la porbagaj nu inseamna ca i-a urcat centrul de greutate cu 1m. Stabilitatea nu de portabagaj e data... In cel mai rau caz asta o face mai sensibila la vant lateral, nu la viraje
G e o r g e
la cric de vina este o saiba care este din plastic :evil:
jkno
Cum arata cricul de la Logan? De ce intreb asta: la mine cricul e din acela rombic cu doua brate, in poze sau la TV ziceau ca e model "L" cu un singur brat. WTF? :albino:
FESTINA
Dar acum 2 ani avem o dacie berlina cu injectie, care avea un cric tot informa de L si chiar mergea, ce i-o fi facut astuia tot nu pricep de e asa prost, vorba lu George are componente din plastic.

Din ce am mai intrebat in stanga in dreapta, am inteles ca forma e aceiasi in forma de L, numai ca materialul din care e facut e prost.

Parca vad ca mai apar pe parcurs si alte bube.
Andrei Suzuki
Cricul este ca cel de la nova.Probabil si de la SuperNova. Nu stiu ce au cu el pt ca la mine a mers tot timpu,si eu personal l-am cam folosit. smile.gif
Cristi32424
(Re)chemarea la service pentru corectari NU este premiera in Romania. In 1997 cei de la Daewoo (Rodae pe vremea aceea) a facut acelasi lucru cu toate Cielo vandute pana in acel moment pentru efectuarea unei suduri suplimentare sub masina. Toate masinile fabricate ulterior au fost modificate constructiv in zona cu pricina! In zilele noastre sunt multi care fac tot felul de afirmatii fara sa se documenteze.
mihai38772
Pt George :nu stiu sa schimb poza ,am incercat .Nu ma supar daca poti sa o stergi tu smile.gif

Am o intrebare insa biggrin.gife ce nu putem sa comparam Logan cu Clio
Mie Clio mi se pare o masina urata ,nu ca Logan ar fi o minune
Avantajul Clio este motorul diesel,dar sa nu uitam si pret
Am prieteni care au Clio si nu au fost multumiti de cand le-au venit - o masina facuta la turci ,nu departe de Colibasi smile.gif
Va sfatuies sa faceti un test cu Loganul sa vedeti ca nu mai este Dacia care o stiam noi
jkno
Am fost la inspectie ieri si nu a durat decat 15 minute, s-au uitat la cric si au spus ca e "din ala bun" si au lucrat la calculatorul de bord cu un laptop super. Si gata!
Dan27
nu inseamna ca daca are geamuri electrice chiar are geamuri electrice.Daca are aer conditionat chiar are aer conditionat.Sunteti foarte,foarte superficiali.E ca la piata,gasesti cartofi si la 1000lei/kg si la 10000.Depinde cata proteina vrei sa contina respectivul cartof.
Poti sa ai Ac la Dacie cat vrei,tot o sa fie cald.De ce?pt ca e izolata prost,se aude vantul prin ea,geamurile nu sunt atermice.Exemplele pot continua la infinit.Servodirectia e proasta,directia e cum e,la 140 nu mai ai controlul masinii,etc..
Watcher
Off-topic:
din cartofi nu trebuie sa incerci iei proteine, ei sunt doar o sursa de carbohidrati. Proteinele vegetale nu sunt de buna calitate wink.gif si de aia nu trebuie numarate in panul de alimentatie wink.gif
On-topic: Eu la DSN am pastrat controlul masinii la 140+, nu vad de ce la Logan sa apara astfel de probeleme. Aer conditionat am la o Solenza si face rece bine-merci, idem banuiesc la Logan... Si geamurile electrice numai puse de la alte masini am vazut sa aiba probleme, (merg incet) cele din fabrica nu...
Dan27
era o metafora,dar vad ca te depaseste..proteinele le gasesti in viermii din cartofi.
si da,Dacia e cea mai buna,BMW e naspa pe langa Dacia.De ce isi mai cumpara toti tampitii BMW,Mercedes,VW,Ford si dau 20000euro pe ele?Fraieri sunt.
p.s.daca tu la 140 zici ca ai controlul cu supernova atunci nu sti ce vorbesti de control asupra masinii.Iar cu ac-ul dute si urca in alta masina decat Dacia.
jkno
Dan27 stie una si buna, degeaba incercati sa spuneti ceva chiar cu argumente. Pentru el Dacia e inca masina din 1970. Sa fii sanatos si sa ai numai BMW-uri!
Watcher
QUOTE(Dan27)
era o metafora,dar vad ca te depaseste..proteinele le gasesti in viermii din cartofi.
si da,Dacia e cea mai buna,BMW e naspa pe langa Dacia.De ce isi mai cumpara toti tampitii BMW,Mercedes,VW,Ford si dau 20000euro pe ele?Fraieri sunt.
p.s.daca tu la 140 zici ca ai controlul cu supernova atunci nu sti ce vorbesti de control asupra masinii.Iar cu ac-ul dute si urca in alta masina decat Dacia.

1) @sursa de proteine: cool man, pofta buna
2) Dacia nu concureaza cu BMW si Mercedes... Aia care dau 20k pe masina isi permit. Intreaba-i pe ei de ce nu si-au luat Dacia si invers pe cei care dau 2500 pe o DSN sh de ce nu si-au luat Mercedes de 20k...
3) tot la office am si A4 (apropos de ALTE masini) (si am mers si cu multe altele) si iti spun ca in Solenza ACul nu este asa cum zici tu! Sau am eu singura Solenza care face frig vara...
4) @Controlul masinii la 140: tu te referi cumva la testul elanului facut la 140? :thumbup::thumbup:
6) Care e problema daca altcineva are alte pareri decat tine? Nu mai trebuie sa respecti regulile? Mie unul mi se pare jignitor mesajul tau si GRATUIT... dca te uiti in postul meu o sa vezi destui smileys ca sa intelegi ca partea cu off-topicul era mai mult gluma decat serios (tinand cont si de profilul siteului )
Dan27
scuze tuturor celor ce s-au simtit jigniti,nu intetionam asta.Oricum discutam despre masini,nu despre proprietari sau opinii,cred eu.Nu ma intereseaza nici un test al elanului sau alt test,ma intereseaza ce senzatie de control asupra masinii o am si asta din experienta mea,nu a altora.Ma deranjeaza faptul ca nu se recunosc anumite defecte ale Daciei chiar daca ele exista.Nu inseamna ca daca ai Bmw asta e cea mai buna masina.Am avut si eu Dacie!,deci stiu cum e!iar pt amicul eu daca tu in a4 ai acelasi control si acelasi confort ca in supernova atunci
1.vreau sa iti cumpar supernova sau
2.ceva e gresit cu audi-ul.
da,sa recunoastem ca la banii ei nu cumperi nici o alta masina noua,dar in opinia mea un second de 3 ani strain nu se compara cu un Logan nou.Plus ca la aceeasi bani iti iei un diesel.Nu pt mine Dacia nu mai e vechea berlina,a facut un progres important si am subliniat asta(motorul si cutiile de viteze se vede ca sunt Renault),dar e intr-un ambalaj:(((
Dan27
cat costa un a4?eu zic ca gasesti din 2001 la 10000.Un Logan full e parca peste 8000.Nu mai zic nimic.Iar un Ford Focus gasesti la 8000 unul chiar foarte intretinut.
Watcher
"1) vreau sa cumpar DSN
2) e ceva gresit la audi "
MISTO - biggrin.gif - tare! smile.gif

Apropos de sh vs nou- e o optiune personala. Urmatoarea mea masina nu va fi Logan nou, ci probabil un sh pe la 10k. Deci aici deocamdata avem aceeasi parere.
Eu nu sunt de acord insa cu 'la Dacia nu merge ACul, nu merge servo si nu ai control la 140". Cum "nu ai acelasi control la 140 ca si la A4" ar fi stupid sa nu fie cineva de acord...
Iulian HondaFan
controlul solnitzei la viteza e f. slab... am mers si eu si nu am simtit-o de incredere peste 120-130km/h...
Dan27
mersi de suport Iulian.Nu e vorba ca nu merge ac,servo..merg..dar prost in comparatie cu alte marci si o sa-ti spun si de ce.Diferenta de pret.Nu e acelasi lucru cu ce fel de piese lucrezi.Si ma repet,ac merge f bine la Dacie,problema e ca nu rezista..inchidel vara dupa ce s-a facut rece in masina si o sa observi(sau cel putin eu asta am vazut)ca in scurt timp e din nou cald..nu e izolata bine masina.La 140km/h auzi vantul cum suiera inauntru.Sa nu intelegi ca am spus ca Dacia nu merge cu 150..merge,chiar daca ajunge mai greu acolo..dar ai senzatii !!!Adrenalina e mai mare in Solenza la 140 decat intr-un focus la 180!asta nu e neaprat un lucru rau,la urma urmei obtii aceleasi senzatii la viteza mai mica,asta pt cautatorii de senzatii tari si la pret mai mic.
mihai38772
Parerea mea este ca daciei Logan din fosta masina i-a ramas numai numele Dacia ,lucru pe care cei de la Renault il cam disociaza de marca Logan si asta nu din vina lor .Vina e a celor care au facut pana acum masinile Dacia
Mai baeti ,mie imi vine Loganul zilele astea si abia astept sa va spun parerila de NOUA mea masina
Am facut test drive si mi-a placut cum merge .La 120 km / h imi arata consum de 5,5 la suta de km
Dan27
nu stiu de ce dar consumul inafara orasului e super fata de cel din oras.Eu cu solenza am scos sub 5%inafara orasului,dar in Cluj Napoca imi lau 9.
jkno
QUOTE(mihai38772)
Parerea mea este ca daciei Logan din fosta masina i-a ramas numai numele Dacia ,lucru pe care cei de la Renault il cam disociaza de marca Logan si asta nu din vina lor .Vina e a celor care au facut pana acum masinile Dacia


Exact asta vorbeam cu un profesor de marketing, mare amator de masini, el zicea ca pe undeva e o eroare ca Renault a pus sigla Dacia pe Logan... Lumea nu are inca incredere in Dacia.

Se vorbea mai demult de atelierele de reparat si service-urile Dacia, care sunt da "cacao". Poate ca dau dreptate, insa daca treceti prin Arad, intrati pe la Verbita SRL si veti vedea un dealer Dacia cu service propriu (si firma de taxi cu Logane si Solenze) si veti vedea CALITATE!

Am fost impresionat de profesionalismul lor si trebuie sa va spun ca vin cu masini straine la reparat, sau chiar straini care au probleme. Deci se poate!
pro40361
QUOTE(Dan27)
cat costa un a4?eu zic ca gasesti din 2001 la 10000.Un Logan full e parca peste 8000.Nu mai zic nimic.Iar un Ford Focus gasesti la 8000 unul chiar foarte intretinut.


vreau shi eu A4 pe 2001 diesel la 10.000...nici in germania nu gaseshti asemenea pretzuri. sa nu mai zic de focus...eshti pe departe...sunt curios ce masina ai.
Dan27
ford focus tdci 115cp,break.m-a costat in final dupa ce am schimbat kitul de distribuie si filtrele 8150euro.Si merge super crede-ma!
pharao28200
Ford nu se compara cu Audi smile.gif). Fordu e masina pe viata, o iei second nu o mai vinzi, cred ca numai Dacia se depreciaza asa de repede ca un Ford....si intradevar Audi din 2001 cu 10.000 mai greu, cel mult un A3 da si acolo slabe sanse. Daca esti destul de ambitios o sa gasesti unul chel de optiuni, care nu se merita sa'l cumperi. Evident avantajul al Ford e ca il prinzi full option ca doar trebuie sa momeasca lumea cu ceva.
lucian14
topicul asta cu "parerea mea" e mortal...
am ras de m-am prapadit de la inceput la sfarsit :argue:
cea mai mare parte s-a discutat de cric biggrin.gif si de gerula beer.gif
ala a fost mortal...
in rest sunt de acord cu CRistyT administratorul (sa ne dam bine cu sefii).
:ban: si eu astept sa vad ce se mai intampla cu loganu ca-s tare curios
sigla era normal sa nu fie renalut ... se faceau de kk francezii?!!
motorina sunt curios cum drak o s-o monteze pe caroseria asta de avion (probabil s-au gandit ca in viitor loganul se transforma in aerologan) biggrin.gif
oricum ptr. noi romanii se poate monta o vela mai maricica pe autolungan sa vezi ce consum misto o sa scoata masinutza minune blush.gif
lucian14
aaaaaaaaaa....
si am uitat. azi e ziua mea...am ajuns sofer (nu mai sunt incepator) am acumulat o venerabila experientza pe site.
raman profund recunoscator moderatorilor ca m-au suportat atat timp cu "aberatiile" mele :angel: beer.gif
mihai38772
consumul mediu in oras la Loganul de 1,6 este de 9,4 si in afara la 110 de 7,2 si la 130 de 7,8
florin41464
Apropo de cat costa Un autoturism Dacia, de la 5000 Euro la 8000 Euro. La 8000 de Euro ar avea dotarile unei masini occidentale.
Buuun, acum haideti sa facem urmatoarea analogie: Importam Loganul de 8000 Euro, aplicam taxele vamale, accizele, si vom ajunge undeva la 10000-11000 de Euro. Haideti acuma sa comparam masinile importate care se gasesc la pretul acesta (este adevarat ca au dotari standard), dar sa comparam si calitatea, fiabilitatea si finisajul.
Atunci cand ai o masina noua se mai poate intampla sa ai probleme cu ea. Dar nu ca de la 14000 de km sa sufle mai greu.
Cand m-am decis sa-mi cumpar Solnitza, nu am avut bani de una occidentala, dar am gresit cand am gandit ca daca este noua va rezista macar 2 ani fara probleme. La cat am fost de fascinat de ea in primii 8000 de km indeosebi de faptul ca era silentioasa, acum scartaie din toate colturile (schimbatorul de viteze, inchidere usi, motor). Acum ma gandesc daca va sta pe roti macar astia 4 ani pana termin de achitat jumatatea valorii ei luate credit de la banca. Ma uit la Opel-uri de 11 ani, care se tin bine inca (caroseria nu are asa petele de rugina, cum incep deja sa apara la mine).
Si atunci noi romanii ne consolam ca unde mai gasesti asa masina de 8000 de Euro.
Mai bine ar renunta cei de la Dacia sa fabrice masini; asa ne-ar scuti de umblat pe la reprezentantele lor. Macar asa am sti ca nu avem incotro si ne-am cumpara astia mai saraci masini second hand, dar care sa te mai tina macar 100000 de km (desigur cu ceea ce trebuie schimbat ca la orice masina normala).
Inca un aspect este perioada de garantie la Dacii. De ce este numai de 18 luni, sau de 3 ani daca mai platesc nu stiu cati Euro ?.
Va spun eu de ce. Prin asta ei recunosc din start ca au scos un stif de masina, cu durata scurta de viata.
mihai38772
stai ca nu am inteles ,tu vorbesti dw Solenta sau de Logan?
La Logan tabla e facuta in afara si tot sistemul de rulare este de la Clio
Solenta este alt ceva:tabla la Galati si bucseria loco.
Asa ca hai sa facem odata diferenta intre Solenta vare este jumatate de masina si Logan care este masina vanduta bine in Europa ,masina anului in Cehia
mihai38772
La 8200 de euro Logan are dotarile unei masini occidentale
lucian14
no comments
mihai38772
lucian - dezvolta te rog
lucian14
nu are rost sa-ti spun de dotarile lui logan... si motorizare samd
in afara ca e masina f. mare si f. usoara (nu e un avantaj) si ceva mai ieftina nu vad care e gaselnitza de fapt.
cand iese Hyunday fabricat in europa (slovacia parca) s-a terminat cu Logan.
deja symbolul are pretul lui logan. vezi promotia.! si mai putem cauta
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.