Help - Search - Members - Calendar
Full Version: rover 25, intretinere
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Rover
cristina38726
buna, conduc un rover 25 si as vrea sa stiu ce ulei sa folosesc. nu mai am carte tehnica si habar n-am ce sa-i pun. cand am sunat la rover mi-au spus ulei de bmw... :shock: ce-i aia?? plssss raspundeti. kiar am nevoie. a! si daca mai stiti si un service unde sa mi-l puna si sa se mai uite si la frane etc...mersi
cristina
G e o r g e
in mod necesar ar trebui sa ne spui motorizarea wink.gif

de recomandat un minim 10W40 . de preferat un 5W40 sau 0W40.

reprezentanta ROVER in romania este AUTOMOBILE BAVARIA .
Bogdan67167
Salut! Conduc un Rover25 2.0TD fabricat in 2002 si vreau sa stiu si eu la cati KM se face schimbarea kitului de distributie. Mi-ar fi de mare ajutor si o carte tehnica in engleza sau romana (a mea e in germana biggrin.gif) sau informatii despre cat de des se schimba filtru aer/motorina/polen. Multumesc anticipat!
P.S. Momentan folosesc ulei 10W 40 vara si 5W 40 iarna de la ARAL. E ok?
sergiutruta
Hehe Bogdane, tare bine ca ai aparut pe aici...incepeam sa cred ca sunt singur biggrin.gif.
Eu am schimbat kitul de distributie la 100.000km, neaparat sa nu-l schimbi mai tarziu ca rolele mele erau super tocite. Despre cartea tehnica, si eu am tot in germana, nu pricep nimica. M-am gandit ca eventual as putea cumpara una de la Automobile Bavaria. Oricum, daca faci rost de undeva zi-mi si mie ca si eu vreau biggrin.gif.
Filtrele aer/motorina/ulei + uleiul eu le schimb la 10.000. Ala de polen nu l-am schimbat pana acuma. Despre ulei, eu tocmai l-am schimbat si am pus Castrol Magnetec GTX 10W40. Super fain toarce motoru biggrin.gif.
Spor si sa ne mai auzim wink.gif.
sergiutruta
Tot ce ati vrut probabil sa stiti despre motoarele diesel de la rover...si problemele lor:
http://45zs.info/index.htm
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.