Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Noua Octavia RS
Masini.ro Forum > Masini.ro > News/Noutati
V l a d
Se anunta pentru luna septembrie a anului curent lansarea Octaviei RS ce va beneficia de actuala motorizare a lui Golf 5 GTI (2.0/200cp) si va accelerea pana la 100km/h in 7.2 sec.
V l a d
....
V l a d
....
V l a d
....
FESTINA
Incep sa arate din ce in ce mai bine masinile acestea.

Si sti cumva si cam la ce pret sunt?
SSARG
Nu poti sa spui ca innebunesti de frumoasa ce e, dar...daca fiabilitatea urmeaza traditia marcii este o masina interesanta, cel putin pana aflam niste preturi. Masinile Skoda nu sunt chiar ieftine si este posibil ca la pretul Octaviei RS sa existe variante si mai sportive si mai atractive ca pret...
Oricum, este interesanta!
mike.omega
Subtil... dar interesant :cheers:
Vasile26083
QUOTE(LOVIN29905)
Incep sa arate din ce in ce mai bine masinile acestea.


laugh.gif laugh.gif laugh.gif

Ar fi mai potrivit daca ai pune "sters" in loc de "bine".

Tie chiar iti place designul de la Octavia?
FESTINA
Mai nu pot sa spun ca ma dau pe spate dar trebuie "sa-i dam cezarului cei al cezarului" cel putin dpdv al designului e mai interesant decat cea fost, iar daca respecta calitatea germana nu vad ce ar putea sa iasa rau din chestia asta.
Vasile26083
Octavia1=sters
Octavia2=kitsch

La fel
Golf4=sters
Golf5=kitsch

Nemtii cu designerii lor, n-au mai scos o masina frumoasa de pe la inceputul anilor '90. laugh.gif laugh.gif laugh.gif
FESTINA
Ce inseamna frumoasa?
Din care punct de vedere nu au scos masini frumoase? al tau?
E relativ.
Vasile26083
Da un contraexemplu ca sa nu fie asa relativ ce spui.
SSARG
Nu sunt de acord ca nemtii(in special VW) nu au mai scos o masina frumoasa din '90( oricum, in '90 la VW alta masina frumoasa in afara lui Corrado eu nu stiu!).
O masina VW frumoasa mi se pare Tuareg, doar gurile rele pot spune ca e urat!
FESTINA
QUOTE(Vasile26083)
Da un contraexemplu ca sa nu fie asa relativ ce spui.


Nu am ce contraexemplu sa i-ti dau fiecare dintre noi vede un anumit, tip de masina sau un anumit design, din propriul sau punct de vedere.
Nu e neaparat ce i-mi place mie sa ii placa si altuia si imvers.

Mie de exemplu i-mi place foarte mult designul de la masinile farantuzesti, atat interior cat si exterior, dar e doar punctul meu de vedere, nu trebuie ca toata lumea sa aiba acelesi gusturi.

Asa ca tot relativ ramane.

Nu de alta, ca altfel am avea toti acelasi model de masina, si poate aceeasi culoare. Ce zici?
Vasile26083
Ti-am facut niste corectii gramaticale la http://www.masini.ro/forum/viewtopic.php?t=3174

Dar vad ca nu s-a legat nimic de tine, greselile persista... :evil: smile.gif
FESTINA
Tu stai sa faci corecturi?
Tu nu faci greseli?
Asta e subiectul de pe acest topic?
Nu inteleg?!!!!!!!!!!!!!!!!!

E destul de corectat i-ti urez succes. :smt075
Vasile26083
Sper ca nu te-ai suparat pe mine doar pt atat. Greselile tale imi sar in ochi si efectiv ma zgarie.
Mai fac si eu greseli dar nu asa de des. Iar greselile pe care le faci tu tin de o gramatica elementara.
G e o r g e
poate nu toata lumea are la dispozitie atata timp cat aveti dvs. domnul VASILE . greselile de scris se mai accepta din moment ce nu toti stapanim limba romana precum dvs domnul VASILE.

aici e un forum de masini . si cum sunteti cam offtopic aveti un AVERTISMENT.
James Kilowatt
Mie mi se pare riscant sa fii partinitor intr-un asemenea caz, George smile.gif Pe de o parte ai dreptate cu off-topicul, pe de alta 8 clase sunt obligatorii si in Romania....
Revenind la topic, Skoda asta mi-ar placea totusi. Un fel de sleeper... un desing cuminte insa performane serioase. Pentru o masina de familie nu arata rau. Ce, Passat sau Bora e mai breaza?
Are cutie DSG?
Vasile26083
Nu inteleg de ce aveti un complex fata de cei care stapanesc o gramatica elementara, domnule CULTIVATOR AL PAMANTULUI!
G e o r g e
pentru atac la persoana mai primesti un avertisment !!!

sti vorba inca unu' si ma duc ? :evil:

nu am nimic cu nimeni , dar nu vad cine te-a facut pe tine mare profesor de gramatica .

si pe mine ma deranjeaza greselile de gramatica, dar nici chiar asa sa dai omului in cap. ma streseaza cel mai rau limbajul tip mirc. eu nu vad sa fi facut vreo greseala de gramatica eu , asa ca nu vad de ce te iei de mine .

dupa cum spuneam mai ai un avertisment. la urmatorul iei ban sa te racoresti. :evil:
Vasile26083
QUOTE(G e o r g e)
sti vorba inca unu' si ma duc ? :evil:


N-ai decat sa te duci unde vrei, daca vrei si invartindu-te.
De asta nu mai pot eu sa dorm noaptea ca-mi da un georgel ban ca "asa vrea muschii lui".
G e o r g e
este al doilea atac la persoana . conform regulamentului cer BAN pe o perioada nedeterminata pentru VASILE !
Nazareno Gabrielli
QUOTE(SSARG)
Nu sunt de acord ca nemtii(in special VW) nu au mai scos o masina frumoasa din '90( oricum, in '90 la VW alta masina frumoasa in afara lui Corrado eu nu stiu!).
O masina VW frumoasa mi se pare Tuareg, doar gurile rele pot spune ca e urat!



Desi discutia e relativa, totusi nu pot fi de acord.
Golf 3 e o masina scoasa in anii 90 si mi se pare super. Si Corrado la fel. Si noua Bettle la fel.
Tot in anii 90 au fost scoase niste BMW-uri misto.....


Mie imi place RS, pentru ca e varianta sport. Varianta simpla mi se pare banala ca multe alte masini scoase in ultima vreme.
Toate au inceput sa semene. Ma refer aici la Passat, Octavia, Audi 6.
Japonezii si correeni copiaza la greu.

Singuri care au mai scos ceva original in ultimii ani au fost cei la de la Ford, Alfa Romeo...........
stefan_ieu
si..... romanii cu Logan-ul :bounce:

Revenind la simplitate... mie Golf IV mi se pare superb tocmai pentru ca este FOARTE SIMPLU. nu are nici un briz-briz nici in exterior nici in interior, tutul e facut sa fie util, totul este asezat cu bun gust, etc.

Propun sa facem un pact (de fapt o regula pentru buna intelegere aici pe site). Expresii de genul : designul masinii cutare e super, sau e banal, sau e urat, sau e kitsch sa le trasformam in "mie nu imi place/imi place/mi se pare banal/ mi se pare kitsch designul masinii cutare...", etc. Nimeni nu detine masura/unitatea frumosului si bunului gust.
Iulian HondaFan
stefane, eu citesc toate afirmatiile referitoarela designul masinilor dupa modelul prezentat de tine.

chestia cu japonezii si coreenii care copiaza design-urile lui Alfa tine de faptul ca multe modele sunt chiar designed de firme italiene la comanda producatorilor asiatici. daca va uitati la modelele specifice din Japonia sau USA veti vedea ca sunt diferite la design, gusturile sunt diferite pe continente diferite.

desigur marile best-seller-uri din lumea auto arata la fel peste tot, dar, cu foarte putine exceptii, designul lor e neutru tocmai pentru a nu intra in conflict cu gusturile diferite ale diversilor potentiali cumparatori.

frumusetea este in ochii privitorului ( " beauty is in the eye of the beholder")...

ce ma surprinde este cat de multa atentie vad la membrii forumului pt. design... probabil asta tine de spiritul latin... mie unul 90% din masini mi se par frumoase...
guerilla
pai e normal ca designul sa aibe prioritate aici. cel putin in romania unde multi din consumatori sunt needucati in ceea ce priveste achizitiile.
e un exemplu clar chiar si numai privind achizitiile in rate, care se fac in disperare in tara. orice, oricat numai sa fie, ca deh, e in rate.
revenind la masini... designul si frumusetea au tangenta cu frivolitatea.
ca "ochiul vede, inima cere", e adevarat, dar daca ajungi sa caracterizezi o masina doar prin aceste prisme risti sa devii, in postura de potential cumparator, penibil si patetic.
Frumusetea este asa cum spui relativa. iar pentru cei ce nu inteleg asta, sa citeasca o carte de fizica sa vada ce inseamna relativ laugh.gif
Octavia RS e o masina cu tenta sport. Are bineinteles si plusuri si minusuri. Ceea ce a dus la succesul primei variante a Octaviei a fost cu siguranta raportul foarte bun pret/calitate precum si fiabilitatea.
Va avea cu siguranta succesul scontat.
Sper ca divagatiile sa nu supere pe nimeni.
:cheers:
Iulian HondaFan
QUOTE(MR28673)
Mie mi se pare riscant sa fii partinitor intr-un asemenea caz, George smile.gif Pe de o parte ai dreptate cu off-topicul, pe de alta 8 clase sunt obligatorii si in Romania....
Revenind la topic, Skoda asta mi-ar placea totusi. Un fel de sleeper... un desing cuminte insa performane serioase. Pentru o masina de familie nu arata rau. Ce, Passat sau Bora e mai breaza?
Are cutie DSG?


subscriu intru totul cu aprecierile despre gramatica pe forum, parerea despre octavia RS si am aceeasi intrebare ca si MR !!! nu stiu daca e la nivelul Passat, dar e peste Bora si Golf4 GTI.

cat despre Vasile, in ciuda faptului ca m-a injurat repetat... ajunsese sa-mi fie simpatic in felul lui... oricum trebuie mentinut si un nivel de urbanitate iar asta nu era punctul lui cel mai tare. e banned permanent sau doar inca o saptamana?
guerilla
Vasile e banned pana cand isi aduce cineva aminte de el sa-l scoata de pe lista. tongue.gif glumeam. mai sta un pic pe tusa poate invata ca educatia nu se face cu rigla si nici cu trasul de perciuni.

Marius, tu oricum ai o rabdare iesita din comun :bounce: ... eu nu :oops:
Iulian HondaFan
QUOTE(CristianT)
pai e normal ca designul sa aibe prioritate aici. cel putin in romania unde multi din consumatori sunt needucati in ceea ce priveste achizitiile.


asta cred ca incearca sa faca si forumul masini.ro, iar eu ca membru activ o fac din placere si pt. ca nu am alta oportunitate de socializare in limba si in mediul cultural romanesc...

problema e ce ne facem cu Vasile care tot vrea sa isi ia Fiat pentru ca e fiabil?

eu nu am nimic daca vrea sa isi ia Fiat pentru ca e "frumos" sau pentru ca respira aerul pe care il respira si Ferrari, dar realmente ma deranjeaza ca vrea sa-si ia FIAT pentru ca e mai fiabil decat Toyota...
guerilla
in primul rand ar trebui sa ne cerem scuze ca vorbim aici de cu totul altceva decat despre skoda, dar subiectul Vasile e la moda aici.
in al doilea rand.. laugh.gif laugh.gif asta e buna cu fiat vs toyota. laugh.gif laugh.gif
G e o r g e
acim putem fi rautaciosi si sa-l lasam sa-si ia fiat . sau il putem indruma pe drumul cel bun.

dar de la fiat la toyota.... hehehhehehe lung drum
George40576
Pozele astea nu sunt neaparat cu Octavia RS. E vorba de accesorii de bricolaj originale (spoilere, eleron, esapament, jante). Eu am catalogul cu aceste accesorii dinaintea lansarii Octavia 2 in Romania si are, printre altele, si aceste poze ...
Dudau40071
Ce parere aveti de octavia asta?
Liviu-98
:argue:
Stiu ca sunt pe dinafara fata de topic, dar pe mine unul m-a revoltat atitudinea lui Vasile asta, care dupa parerea mea nu prea mai are ce cauta in forumul asta.
In primul rand ca nu stiu daca intereseaza pe cineva (dez)gusturile lui, care ar fi putut fi exprimate in primul rand pe alt ton. Si eu sunt unul care tin foarte mult la limba romana si la corectitudinea exprimarii din toate punctele de vedere, inclusiv gramatical, dar cu totii mai facem greseli si asta nu este forumul Facultatii de Litere.
Acum termin cu subiectul asta, ca si asa a ocupat prea mult timp si nu merita. Dar Vasile ar trebui lasat pe dinafara forumului pentru totdeauna!
Legat de look-ul noii Octavii, mie unuia imi place mult de tot. In paranteza fie spus, voi fi posesorul uneia prin mai, ca acum se asteapta 10 saptamani pentru un TDI. Pana atunci ... bicycle.gif Glumeam, am cu ce sa merg, dar ard de nerabdare - scuze daca am fost pe langa topic! :angel:
Vasile26083
Eu nu stiu ce te-a revoltat pe tine: parerile mele referitoare la designul skodei sau corectiile gramaticale.
Pe un forum fiecare isi exprima parerile si, cum este normal, ele nu coincid intotdeauna. Daca nu esti de aceeasi parere cu mine nu inseamna ca trebuie sa-mi porti pica. :cheers:
stefan_ieu
Vasile, nu l-au deranjat nici corectiile gramaticale nici parerile tale despre designul Skodei, ci tonul pe care l-ai folosit de multe ori.
Dar pica nu cred ca iti poarta nimeni. :cheers: beer.gif
gabi4
QUOTE(Vasile26083)
Octavia1=sters
Octavia2=kitsch

La fel
Golf4=sters
Golf5=kitsch

Nemtii cu designerii lor, n-au mai scos o masina frumoasa de pe la inceputul anilor '90. laugh.gif laugh.gif laugh.gif




vasile, vad ca pe tine nu prea te duce bibilica.

masina arata MARFA si pretul cred ca o sa fie super. asha ca nu vad ce ai impotriva masinilor nemtesti...
de acum THE NEW SKODA OCTAVIA RS RULEZ
Sa auzim numai de bine
mike.omega
Gabi nu esti in masura(cum de altfel nimeni nu este) sa spui ca pe un membru nu-l duce capul sau alte lucruri de genul asta :bash: Asta se cheama atac, si noi atacam ideile membrilor nu si persoanele lor beer.gif

Deocamdata ai un avertisment :wave:
gabi4
sorry, no offence
rafaello5
Bai fratilor nu va mai certati!! :angel:
Skoda Rs arata mult mai bine,dupa parerea mea (asta ca sa nu supar pe nimeni), decat varianta "mai cuminte".Ma intreb daca pachetul aerodinamic care la primit poate fi comandat si la versiunea "mai cuminte" ca arata mai bine dupa parerea mea.Mai ales sa fie pus pe una care este 4x4 si cu motorul de 140 CP TDi.Ar fi o conbinatie tare de tot!!
Parerea mea.
Lucas
Si mie imi place noul design al Skodei Octavia RS.
Sunt de acord partial cu tine Virgil. Adica ar fii frumos daca ar pune kit-ul aerodinamic si pe versiunile de motorizare mai slabe,dar sa nu puna si logourile cu RS.
Sincer ma enerveaza la culme cand vad un BMW(din Baia Mare). Un seria 5 din 2000 sau de cand, care si-a comandat kitul aerodinamic de M5, dar roti din aliaj nu are, si pe de asupra are si logourile M5. Asta ma enerveaza la culme. Si cred ca sunt multi care fac asa ceva. Sa nu mai povestim de Dacii 1310 cu semne de Renault. Mi se pare un taranism.
OK. Am cam dat-o in off-topic. Sper sa nu primesc un avertisment.
Ideea e ca mie imi place designul noului RS. In opinia mea, designul este superb pentru o masina de om de afaceri sau pentru o masina de familie.
Nu e prea strigator cu tot felul de brizbrizuri. Este eleganta.
Lucas
Rectific ultima propozitie. Este eleganta si in acelasi timp este si sport. Dar un design sport care se potriveste cu masina per ansamblu si cu scopul masinii. Adica o masina de familie sau pentru un om de afaceri.
Maff
Oricum este cam scumpa Octavia in ultima vreme.Am fost sa fac un drive-test cu Octavia Combi 4x4 de 105cp si mi-a placut cu merge, insa cand am stat si am analizat pretul am vazut ca nu prea mai merge...........La 23k euro este cam scumpa..........Cred ca varianta RS o sa ajunga cam la 25-28k euro..........ceea ce o va face cam putin atractiva.........
Impuls
Hmm. Interesanta masina dar eu unul (si cred ca, colegii mei din Nord America sunt de acord)consider ca fata seamana foarte bine cu un model Lincoln de aici.
Desi impartasesc cu voi pe deplin ideologia "va fi mai buna", cred ca piata europeana ofera din plin modele extrem de captivante si mult mai fiabile. Cum spunea un coleg mai sus, pretul va avea un cuvant mare de spus aici si din punctul meu de vedere exista masini japoneze (de ex.) pe piata care sunt NET calitative.
Dar pana nu stim un pret nu putem sa na hazardam in comparatii...
Maff
Pretul nu-l stim intr-adevar, dar putem sa-l ghicim, nu poate fi mai mic decat cel al octaviei 2l 140cp sau cel FSI de 2l 150 cp deci sigur o sa treaca de 25k, la pretul asta vor exista destule care vor avea cativa cai in plus si preturi mai mici. Vectra GTS V6 211cp costa cu toate taxele 27k euro.La care se pare ca exista si o reducere de vreo 1k.........Skoda a inceput sa scoata modele bune, dar parca din ce in ce mai scumpe.........
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.