Help - Search - Members - Calendar
Full Version: B9 Tribeca
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Subaru > Tribeca
guerilla
Iata poze cu SUV-ul celor de la Subaru.

Specificatiile tehnice:

Motor: Subaru boxer 3.0l H6 DOHC
Putere: 250CP la 6600rpm
Cuplul:219lbft la 4200rpm
Cutie: automata sportshift 5 trepte
guerilla
si interiorul....
SSARG
Este prototip sau este in fabricatie?
G e o r g e
in fabricatie . model 2006 pentru piata americana .
Iulian HondaFan
nu a aparut inca pe piata aici, se pare ca va intra in productie la toamna la uzina Subaru-Isuzu din Lafayette, IN.
G e o r g e
mie imi place interiorul la nebunie . ecrane lcd peste tot . :shock:
Iulian HondaFan
sambata, mergand catre Chicago in zona Lafayette am vazut pe drum un B9 Tribeca visiniu, probabil unul din prototipurile aflate in teste dinaintea punerii in fabricatia de serie.

ah, si in USA s-au anuntat si preturile: vor incepe de la aprox. 38000$.
G e o r g e
si prima impresie ? nu ai si tu telefon din ala combinat , telefon + camera ? :roll:
Iulian HondaFan
nope :oops: , si oricum nu as fi avut timp, conduceam si Tribeca venea din sens opus...

E ...mare ( mai mare decat un Mercedes M or BMW X5), arata bine si l-am recunoscut numai datorita faptului ca am vazut pozele saptamana trecuta cand a inceput topicul asta. cred ca masina este pe platforma GM ( a Chevy TrailBlazer). Uzina din Lafayette fabrica si modele Isuzu: Rodeo, Axiom si Ascender( care se vand f. slab), deci trebuie ca are si linie de asamblat camionete si truck-based SUV care nu e folosita la capacitate.

Noul SUV al Saab va fi facut pe aceeasi platforma si va avea multe in comun cu Tribeca, inclusiv ca va fi asamblat intr-o uzina GM in USA...
Iulian HondaFan
in cele din urma GM a dat lui Saab un SUV bazat pe Chevy TrailBlazer/GMC Envoy care arata binisor, dar nimic ca si Tribeca pe care am vazut-o azi la Chicago Auto Show.

modelul expus acolo arata superb. aduce putin cu Nissan Murano ca alura si nu prea seamana cu alte Subaru de pana acum. bordul este de asemenea original. am facut cateva poze dar nu le pot pune aici ca sunt prea mari, cine e interesat i le pot face pachet pe email-ul personal...

culoarea prototipului era identica cu a celui vazut cateva saptamani in urma prin imprejurimile Lafayette.
Andrei Suzuki
Marius baga si la mine daca poti.Sunt curios sa vad cum arata. andignis@yahoo.com
Andrei Suzuki
Merci sefu.Misto poze,desi..masina nu mi se pare ceva extraordinar.Mai misto un Legacy sau un Impreza.
V l a d u t z
E misto interiorul la b9 exact cum imi place mie smile.gif
gabi4
QUOTE(G e o r g e)
mie imi place interiorul la nebunie . ecrane lcd peste tot . :shock:


unde vezi tu tata ecrane lcd peste tot. blink.gif
e doar unul in centrul consolei....
gabi4
se pare ca cei de la subaru au luat-o pe aratura de tot.
stopuri de la alfa-romeo, faruri de la porsche chayenne plus grila fata din nou de la alfa :console:
G e o r g e
fata de la subaru se bazeaza pe un concept prezentata cu ceva timp in urma .

iar daca ti se pare ca seamana a alfa , crede-ma doar ti se pare . pentru ca nu seamna deloc .
James Kilowatt
Si mie mi se pare ca seamana. Desi e greu de spus, au ceva in comun.
Iulian HondaFan
Actualul designer sef al Subaru e un spaniol Zapatero care e un fost designer de la Alfa. Subaru va avea aceasta noua grila de tip Alfa ( dar daca va uitati atent e diferita: e patrulatera si partea mai lata vine jos nu sus ca la Alfa). oricum masina este f. ochioasa si dupa mine alaturi de Nissan Murano/Infiniti FQ sunt cele mai frumoase SUV-uri.
G e o r g e
exact . jos e mai lata decat sus , invers fata de alfa . in plus e muuuult mai lata , in plus are acele 2 prelungiri in laterale . ok ? aduce , dar nu seamana.
Iulian HondaFan
iata ca Generalul Motoarelor a hotarat ca Saab va avea si un 9-6 care va fi un B9 Tribeca in hainute nordice. Va fi desigur construit aici in LaFayette, Indiana.

Cred ca toata lumea e la curent cu noul Saab 9-7 care e un Chevrolet Trail Blazer in hainute mai curate si cu nasul carn scandinav...
rafaello5
Iata niste specificatii mai detaliate
rafaello5
ALta poza cu interiorul
guerilla
este disponibil la vanzare si in romania. pretul.. incepand cu 38.500 eur CIP... ouci blink.gif
cosmin45741
primul subaru despre care pot sa zic ca-mi place....fata mi se pare cam bizara, dar in rest masina arata super ok....
bravo subaru! poate o sa-mi schimb si eu parerea despre ei blush.gif
Iulian HondaFan
au nevoie de un motor mai puternic la el. 250CP sunt cam putini pt. hardughia asta.

solutia cea mai simmpla ar fi ca Subaru sa puna turbine pe acest boxer in 6 cilindri si sa-l salte pe la 300-350CP...

ar fi un Cayenne si X5 killer atunci biggrin.gif blush.gif ...

anyhow, I'l never buy one of those.
xx46564
250 Cp sunt cam putini... LOL, nu stii ce vobesti.
Am acelasi motor pe Outback si zboara pamantul de sub tine.

Vrei motor mai vioi ia 2.5 XT Forester si musti cu 4 roti din asfalt.

Motorul de 3l ramane asa pt ca altfel depaseste normele de poluare.
G e o r g e
2.5XT chiar este o mica bestie wink.gif

xx facem schimb de impresii ? :angel:
Iulian HondaFan
pe Outback 250CP sunt arhisuficienti. Tribeca e semnificativ mai grea ( are vreo 400 de kile in plus) si cu o rezistenta aerodinamica mai mare. nu e submotorizata, dar motorul are si cuplu un pic mai mic decat concurentza si se simte mai lenta...
HalbaSus
Vad ca mai nou e la moda chestia cu "SUV cu locuri de monovolum"... a se vedea pe langa tribeca: Q7, R-class-ul de la mercedes...
G a b i60782
In EUROPA nu se aduce Tribeca , deoarece nu este agreat si doar ptr Amerika , masina am auzit ca-i tare , nava spatiala la interior , si nu ca motor in special , motorul de 3litri a inceput sa ramana in urma ca performante fata de motoarele noi {turbo}.In concluzie prea curand n-o sa vedem Tribeca prin Bucuresti.
G e o r g e
tu zici ca un motor aspirat a ramas in spatele unura turbo ... la ce ?

totusi la 3.0 si 245cp , este un motor competitiv .in clasa lui.
madalina
QUOTE(G a b i60782)
In EUROPA nu se aduce Tribeca , deoarece nu este agreat si doar ptr Amerika , masina am auzit ca-i tare , nava spatiala la interior , si nu ca motor in special , motorul de 3litri a inceput sa ramana in urma ca performante fata de motoarele noi {turbo}.In concluzie prea curand n-o sa vedem Tribeca prin Bucuresti.


In cauta tu firma dom auto si apoi spune-ne daca avem sansre sa vedem Tribeca in bucuresti!
G a b i60782
Madalina - eu vorbeam de RADACINI AUTO Trading ca am vrut sa dau comanda in urma cu 3 luni de Tribeca si asa mi s-a comunicat , si eu nu cred ca dom auto nu sunt mai tari decat ei (radacini) , si in al-doilea rand doar ei aduc SUBARU si totusi daca dom aduce dodge , gmc ce mai aduc asta inseamna ca aduc marci care nu au importatori exclusivishti in romania .Timpul va decide , poate pana la urma o sa fie agreat cu unele modificari.
G e o r g e
dom auto importa direct din state tribeca .

radacini nu aduce tribeca pentru ca nu a considerat romania o tara propice smile.gif
G a b i60782
Atunci de ce nu am vazut nici unul pe strazile din Bucuresti,probabil taxele tot atat sunt
G e o r g e
pentru ca ti le vand cu banii jos si trebuie sa dai la stat 30 % :evil:
G a b i60782
tot exista un nebun cu subaru sa-si ia unu si sa fie ceva deosebit pe strada si cunoscut....
G e o r g e
biggrin.gif poate , de ce nu ?

doar ca prefera sa ii vada lumea in touareg uri si ml uri ...
G a b i60782
asta da raspuns e o boala a romanului cu bani sa nu cumva sa-si cumpere ceva exclusivist sa iasa din peisaj
G e o r g e
pentru ca la noi spiritul de turma e in floare ?
xx46564
Gluma, gluma - tocmai vb cu cei de la Radacini ca nu aduc toate modelele de Subaru din doua motive:
- NU stiu sa le repare
- NU considera ca sunt cautate in Romania ca sa merite efortul si logistica necesare reparatiilor si reviziilor.

Eu astept de o saptamana pt Outback sa imi aduca doua amarate de FURTUNE de la conductele de ulei (cutie viteze AT)! Si stiti care este problema ? Nu exista termen de livrare...

Ma prinde iarna in Megane :@
G e o r g e
laugh.gif

nu cred ca nu sunt interesanti . din ce am inteles eu subaru are o politica cam tampita . adica vrea un minim de piata . daca nu intrunesti acel minim de piata nu prea isi da interesul :evil:
Iulian HondaFan
asa e si la Honda in Romania.
cosmin45741
sa va mai aud eu cu service-uri de kkt....
aia de la romcar sunt cum sunt, dar macar iti aduc piesele in 2-3 saptamani...
madalina
Daca ai noroc. Eu am asteptat de pe 6 august pana la inceputul lui octombrie un stop la Romcar...
G a b i60782
Adevarat cu piesele nu-i de glumit ,daca nu sunt piese uzuale si sunt mai deosebite aaa pana vin......Japonia,Grecia ,apoi Romania e normal sa dureze mult ,da asta la piese deosebit de importante care nu sunt in Grecia pe stoc.Si din Grecia dureaza 2sapt. max. pana vin .
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.