Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Cat costa taxele la masini noi aduse din america
Masini.ro Forum > Masini.ro > Juridico-financiar
Adi38298
Cineva pe aici are vreo experienta de genul acesta???Cat m ar costa sa aduc o masina din america sa o inscriu in romania??? Din ce am vazut este 30% cea ce mi se pare ridicol de mult..este vreo posibilitate sa platesc mai putin pe taxe??
Multumesc
madalina
Da, prin leasing. Platesti taxele la valoarea reziduala, iar accizele la valoarea intreaga. Nu stiu cum se plateste TVA-ul.
Adi38298
hai sa facem mai simplu. sa spunem ca aduc o masina toyota celica 2002, motor 2.5 sau 2.0 pe care dau pe ea 7 ooo euro.
Peste asta mai platesc 1000 euro sa mi fie adusa in romania.
sa o pun sub numar romanesc si sa fie totul legal cat o sa ma coste???
madalina
Trebuie sa aflii pretul de catalog al modelului respectiv (pretul volosit de vama romana pentr7u a-ti calcula darile catre stat). Apoi platesti atxe vamale 30% la acel pret, accize si TVA 19% (deci platesti peste 50% din pretul de catalog pentru stat). Apoi ai de facut cartea de identitate a masinii, formalitatile la RAR, taxa de inmatriculare, taxa de numere - la CEC sau la politie in functie de tipul de numere si trecerea pe rol si impozitul la taxe si impozite locale. Ah, si RCA-ul.
Vezi ca e un calculator de taxe vamale in financiar (sticky).
Adi38298
Ma las pagubas atunci :cry: :cry:

Vama Romaniei bag de seama ca e pusa pe jaf....adica platesc vama mai mult decat dau pe masina cu tot cu transport sa o aduc in Romania.....ce nenorociti..... 50% din valoare de catalog a unei masini........
Nu inteleg cum de renteaza sa aduca altii masini din germania la aceste taxe....????????????????
In fine multumesc pt raspuns
madalina
Din Germania renteaza pentru ca taxele vamale sunt 0 (taxe care la importul din afara UE sunt 30%).
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.