Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Ford Mondeo '94
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Ford
George29437
Noroc!
Sunt si romani mai saraci.Nu vreau sa intreb de vreun ford din 99 sau 2000 , ci de unul din 94.Are 2000 cmc , 136CP, DOHC 16v , doua axe cu came.Intentionez sa-l cumpar , dar as vrea sa stiu sfatul unui cunoscator in ce priveste fordurile mai vechi.Si as vrea sa mai stiu daca pot sa-i pun GPL si unde si cu cat si atat sa nu cer prea multe.
Multumesc mult :?:
malin34426
Daca are galeria de admisie din plastic , atunci GPL poate crea probleme.
Motoarele sunt bune ,cu mici retineri (mult prea sarace = probleme de aprindere dese). Nu sunt masini rele. Ar mai fi o problema testarea este foarte complexa si pentru bune rezultate cere un tester care se gaseste greu in romania ( ultima faza a testarii este auto programarea avans si ralanti prin intermediul testerului , faza care la testarea prin autodiagnoza cu led nu este posibila )
CZY
Eu am si un Mondeo din '95. L-am luat de la cunostinte intr-un pret f. bun si masina a fost bine intretinuta. Nu am avut probleme cu ea decat consumul care s-a rezolvat. E de 1.6 si are o tona si doua sute greutate proprie (stabila si manevrabila pe zapada, o compar cu o conserva coreeana Kia Rio :tongue: )
Ce am remarcat tot umbland asta vara sa mai cosmetizez la ea: este relativ usor de gasit orice fel de piesa la dezmembrari, in pret suportabil. Daca ajungi insa la mana reprezentantei...ohooo :evil: sa vezi atunci preturi !
George29437
Noroc,
Multumesc pentru raspuns.
Am luat masina si sunt foarte multumit de ea.A programat fostul proprietar injectia si imi consuma 10% in oras desi am motor de 2000.Dar daca ti-ai rezolvat cu consumul nu mai are rost sa-l intreb unde a rezolvat el problema.
Daca tot spui ca ai gasit piese ieftine pe la dezmembrari da-mi o idee de unde sa iau o macara de geam cu tot cu motoras ca a mea s-a dus naibii.Da-mi niste dezmembrari in afara de cele de pe Mihai Bravu ale arabilor ca pun mana pe arbaleta si mai imputinez din ei.
Te rog,
George.
Poti sa-mi scrii si pe onof 2004@yahoo.com.
Merci!!!!!!!!!!!!!! :idea:
CZY
mai sunt niste dezmembrari cum mergi spre Otopeni. Daca nus tii unde sunr voi reveni eu cu un mesaj mai in detaliu, trebuie sa vb cu vecinul meu care stie exact. In rest, cu arabii aia de la Mihai Bravu wink.gif ridica din umeri, spune ca n-ai atat si negociaza :argue:
vlad39598
Felicitari! Si eu cred ca ai facut o alegere buna! Eu am un Mondeo din 93 si sunt pur si simplu indragostit de el. Este cu adevarat o masina deosebita, care te ajuta la condus si cu o tinuta de drum impecabila zic eu.

Vreau sa-ti mai dau o sugestie pentru reducerea consumului de combustibil. Eu i-am schimbat de vreo 2 luni bujiile si fisele, care nu mai erau schimbate de mult. Pot sa zic ca masina zburda pe sosea acum si consumul s-a redus, sincer, cu 2-3l%. Poate la motorul tau mai mare(la mine 1.6i) nu o sa se simta chiar asa. Dar daca folosesti masina o sa-ti scoti banii destul de repede, nu mai zic ca o sa fii foarte multumit de puterea masinii.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.