Help - Search - Members - Calendar
Full Version: renaul defect din fabricatie, RUSINE
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Renault
cristina38114
AJUTOR mi-am cumparat renaul clyo symbol si a doua zi l-am dus in service. ARE COMPUTERUL DE MOTOR- VARZAAAAA-
Watcher
Si ce ajutor te astepti sa primesti aici in afara de 'du-l la un service autorizat ca sa nu pierzi garantia" ???

Cum adica "VARZA"?
G e o r g e
cum adica cum ? varza din aia cu carne ... murata daca se poate ...

ce vrei a venit iarna laugh.gif laugh.gif laugh.gif

spune draga mosului ce ai patit .
malin34426
Nu te speria ! spune ce probleme intampini si poti fi ajutat. Atentie cu reprezentanta renault , au niste preturi la piese de zici ca-ti vand aur.
Spune ce te supara !
FESTINA
Ei na de unde ai scoso si pe asta ca renault are preturi mari la piese.
Ce sunt chiar asa de scumpe? Comparativ cu alte marci.
malin34426
Da , intrucat se vand subansamble . Cauta sa intrebi daca poti cumpara grupul de valve de corectie de pe pompa diesel rotativa. ele costa cam 60 eur afara dar in Romania ti se ofera pompa intreaga (2500 euro) . Si tot asa ... .
Radu33501
Nasol ce pot sa zic, Renault- Turcia idem Dacia-Romania
ncristi
Stiu o multim de oameni cu clio symbol si am auzit multe despre masina asta ( multe tampenii - oameni care nici macar nu s-au urcat in masina si aveau impresii legate de interior etc) dar asa ceva nu am auzit...
G e o r g e
se pare ca dna/soara cristina nu se mai intoarce sa ne lamureasca de ce era computerul ei "varza".

clio symbol este o masina exceptionala pentru banii la care vine . doar nu va asteptati la mercedes la 9000 E .
ncristi
...toyota-turcia=dacia
...ford - turcia=dacia
...mercedes-turcia=dacia
...hyundai-turcia=dacia
In sfarsit dacia intra in lumea buna!
....etc.... laugh.gif
G e o r g e
aaaaahhhhh NUUUUUUU :shock: :shock: :shock:

doar nu o sa veniti acum sa spuneti ca RENAULT = DACIA :shock: :shock: :shock:
James Kilowatt
hyundai turcia = 5 ani garantie. Peugeot franta da mai mult? sau VW germania?

Renault Turcia = cea mai moderna uzina Renault.

Toyota Turcia = Corolla berlina smile.gif Are cineva idee cat costa modelul asta si daca isi face banii? Stiu ca nu e topicul potrivit sa intreb dar....
G e o r g e
toyota corolla sedan costa parca in jur de 12 000 E cip.
Iulian HondaFan
Toyota e Toyota, facuta in Turcia, Japonia, USA, UK, Thailanda sau Mozambic calitatea se pastreaza. chestia este common knowledge in lumea industiei auto si e unul din motivele pt. care Toyota este pe cale sa detroneze GM din pozitia de lider mondial. nu stiu ca Hyundai asambleaza nimic in Turcia.

computerul de motor e de fapt un chip, costa pe la 50-100$ si cred ca poate fi reprogramat/schimbat usor si desigur e in garantie. eu nu as fi f. ingrijorat de asa ceva, afara de timpul pierdut pe la service nu trebuie sa te coste nimic altceva.

maline, nu poti comanda piesele respective din afara, ca sa nu iti bage smecherii din Ro ce vor ei pe gat?
ncristi
[quote="Marius-Iulian"]Toyota e Toyota, facuta in Turcia, Japonia, USA, UK, Thailanda sau Mozambic calitatea se pastreaza. chestia este common knowledge in lumea industiei auto si e unul din motivele pt. care Toyota este pe cale sa detroneze GM din pozitia de lider mondial. nu stiu ca Hyundai asambleaza nimic in Turcia.

O cunostinta are o toyota yaris caruia trebuie sa-i schimbe disul de ambreiaj (masina are 1 an si ceva, nu stu cati km)....
"calitatea se pastreaza" - fa o vizita la sevisul tyota...
Nu inteleg de ce apar astfel de "legende". Acum cativa ani toate firmele auto japoneze erau in aer...
Vezi mazda preluata de ford
Nisan combinata cu renault (isi furnizeaza reciproc motoare vezi velsatisul, sau dieselurile de pe masinile nissan etc)
etc
madalina
Am si eu un Yaris du un si 2 luni si nu am probleme de nici-un fel. Singura problema am avut-o cu domnul de la receptie de la serviceul Toyota Romania, care in momentul in care i-am cerut sa verifice franele ca uneori scartie placutele, mi-a dat raspunsul: "Doamna, va inteleg, sunteti femeie si nu stiti ce masina aveti!". Atat i-a trebuit!

Iar Mazda facea mai masini mai fiabile inaintesa fie preluata de Ford. Pentru detalii cautati comparatia mazda 626 vs mazda 6 postat pe undeva de Marius-Iulian.
Iulian HondaFan
QUOTE(cristi36176)
O cunostinta are o toyota yaris caruia trebuie sa-i schimbe disul de ambreiaj (masina are 1 an si ceva, nu stu cati km)....
"calitatea se pastreaza" - fa o vizita la sevisul tyota...
Nu inteleg de ce apar astfel de "legende". Acum cativa ani toate firmele auto japoneze erau in aer...
Vezi mazda preluata de ford
Nisan combinata cu renault (isi furnizeaza reciproc motoare vezi velsatisul, sau dieselurile de pe masinile nissan etc)
etc


adevarul e ca Renault a cumparat Nissan, dar din motive de actionariat si imagine chestia s-a numit alianta.

cat priveste Toyota si Honda esti in eroare, nici una din aceste firme nu au avut nici un fel de probleme financiare in ultimii 30-40 de ani. sunt de fapt modele de succes in economia secolului precedent ( batranul Honda a plecat de la un atelier de reparat biciclete si a murit dupa ce firma ajunsese sa produca peste 2 milioane de masini anual pe 3 continente) si ambele au avut crestere continua de cel putin 20 de ani.

in statisticile europene cat si cele americane Yaris-ul ( Echo fiind numele sub care varianat sedan alui se comercializeaza in USA si Canada) este alaturi de Honda Jazz cea mai fiabila masina din clasa subcompact, mult peste Polo, 206, clio s.a. si chiar mai fiabila decat masini cu pretentii gen Audi A4. Pt. detalii uita-te pe topicul fiabilitatea marcilor. NU EXISTA nici un model ale carui masini sa nu ajunga prin service, si stand la usa service-ului nu poti afla decat care sunt problemele cu care un model se confrunta nu si care e frecventa lor.
ncristi
Nu vreu sa spar pe nimeni...nu am nimic impotriva masinilor japoeze si cred ca sunt masini fiabile.
Am avut sansa sa calatoresc destil de mult prin Europa si am vorbit cu o oameni "din afara" (austria, germania, italia, elevetia,grecia etc) si toti mi-au spus ca masinile japoneze sunt bune pentru "naveta" insa pestigiul masinilor europene (germane, suedeze ,frantuzesti,italiene etc) este de neclintit.
Am observat ca foarte apreciate sun masinile de teren japoneze...
Cineva a spus "masinile sport asiatice par o gluma pe lanaga ferarri"...
...parerile sunt foarte impartite...
Bafta!
G e o r g e
mda . cum poti sa compari un subaru impreza WRX STI de 30 000 Euro cu demaraj 5.5 cu un ferrari de 300 000 E si demaraj 3.9 ? :roll:

cand poti sa faci din STI cu inca 50 000 o masina de 600 cp care da clasa oricarui ferrari . hmmmm.... i wonder
ncristi
Nu cred ca este vorba doar de demaraj...
zefir34016
QUOTE(G e o r g e)
toyota corolla sedan costa parca in jur de 12 000 E cip.

Tot off-topic

Astea sunt preturile CIP/DDP (euro) la toata gama Corolla comercializata in Romania
sursa: http://www.toyomotor.ro/Corolla/corolla.htm

Benzina 1.4l, VVT-i (DOHC)
Hatchback Terra 3 usi 11970/14244
Hatchback Sol 3 usi 13020/15494
Hatchback Terra 5 usi 12420/14780
Hatchback Sol 5 usi 13470/16029
Sedan Terra 12380/14732
Sedan Sol 13430/15982

Benzina 1.6l, VVT-i (DOHC)
Hatchback Sol 3 usi 13540/16113
Hatchback Sol 5 usi 13990/16648
Hatchback Sol 5 usi AT 14790/17600
Sedan Sol 13950/16601
Sedan Sol AT 14750/17553

Benzina 1.8l, VVTL-i, (DOHC)
Hatchback 3 usi T-Sport 17850/21508
Hatchback 5 usi T-Sport 18250/21990

Diesel 1.4l, D-4D (DOHC)
Hatchback Terra 5 usi 13920/16565
Sedan Terra 13880/16517

Diesel 2.0l, D-4D (DOHC)
Hatchback Sol 5 usi 15490/18672
Sedan Sol 15450/18627
Iulian HondaFan
la o masina de 100000$ si peste Ferrari, Lamborghini, Ford GT, Porsche Carrera sunt fara rival.

la masini de 10-25.000$ pe benzina toyota, honda , subaru si mazda sunt mai avantajoase acum chiar si pt. europeni. americanii au avut o experienta de 30 de ani cu masinile japoneze si e clar ca a fost una placuta. Renault, Peugeot, Lancia si AlfaRomeo au disparut treptat de pe piata americana mai ales pt. ca erau putin fiabile si mai scumpe decat cele americane, VW s-a mentinut mai ales datorita statutului de near-luxury pe care l-a dobandit, dar nu au atins nici pe departe popularitatea Toyota sau Honda... japonezii au ramas si le iau continuu marcilor americane din cota de piata...
G e o r g e
aoleu . are toyota site in romania !!! incredibil. :shock:

google tot nu zice nimic de toyomotor wink.gif
ncristi
Din cate stiam eu farncezii si italienii (in afara de ferarri ) nu au exportat niciodata in usa... :?:
Frantuzii (renault si peugeot fac anuite compromisuri-adica folosesc injectii produse de o firma americana-care nu sunt foarte stralucite-sunt chear proate-vezi unele motoare de 1.5 renault) acum se chinuie ....sa intre... tongue.gif
Iulian HondaFan
toate marcile mentionate in mesajul meu au fost prezente in USA pana pe la inceputul anilor '90 cand au fost nevoite sa se retraga pt. ca erau in pierdere. nu pot sa spun cand au inceput fiecare , probabil dupa 1972 cand a avut loc criza petroliera si cand americanii nu stiau sa faca decat masini cu V6 si V8-uri de 4-7l iar marcile japoneze si europene au capatat astfel un mic avantaj competitiv...

http://www.renaultownersclub.org/

injectoarele de care te referi sunt cred la motorul 1.5 diesel common-rail al Renault care foloseste injectoare facute de Delphi, nu era cazul de asa ceva in anii 80 aici... eu unul nu am auzt lucruri rele de acest sistem common-rail, dar voi trebuie sa stiti mai bine acolo...

Peugeot ( ca si Ford cu care dezvolta motorizari diesel in comun) folosesc un sistem common-rail cu injectoare piezo-electrice facut de Siemens.
ncristi
Injectoarele facute de Delphi sunt "rele" doar in romania si in est unde combustibilul este execrabil, fiind mai sensibile acestea cedeaza pana in 50000 (vezi unele motoarele de 1.5dci de pe clio)...
Problema este ca aceste motoare au venit cu pompe delphi si bosh, iar cele care au cedat au fost doar cele cu delphi....
madalina
Sa mute cineva topicul la maini.ro ca nu mai are nici-o legatura cu titlul si locul!
Iulian HondaFan
pompele Bosch sunt pe motoarele 1,9DCI la Renault, sistemul common-rail al Delphi a fost primul adaptat motoarelor diesel de litraj mic...

da, inteleg ce vrei sa spui...
zefir34016
QUOTE(G e o r g e)
aoleu . are toyota site in romania !!! incredibil. :shock:
google tot nu zice nimic de toyomotor wink.gif

Site-ul toyomotor.ro (dealer Toyota) este cam... hmm... primitiv... dar, dar e un pas inainte! *tee-hee* Au in schimb niste materiale de prezentare, jos palaria! Prospecte color in limba romāna(!!) de f.buna calitate pentru fiecare model (mai putin Corolla Verso). Ah, da, si mai fac ceva fain baietii (daca cumperi de la ei, fireste): de ziua ta (ca au datele din buletin) iti trimit acasa, prin curier expres, o sticla de sampanie (am patit-o eu saptamana trecuta). How about THAT! :bounce:
Insa Toyota are site-uri dedicate in (aproape) toate tarile din lume (format www.toyota. [indicativ tara]) - mai putin www.toyota.ro care daca-l pui te redirijeaza automat pe toyota-europe.com, bleah!
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.