Help - Search - Members - Calendar
Full Version: poligon auto
Masini.ro Forum > Masini.ro > Circulatie
Andreea38018
Help!

Salut!

Poate puteti sa-mi dati o mana de ajutor. Am terminat scoala pe 30 dec si programarea la examen e pe 22 februarie. Stiu ca obligat o sa imi mai trebuiasca cel putin 5 ore inainte de examen dar ca sa nu dau prea multi bani in plus as vrea sa ma mai duc si pe undeva cu un prieten cu masina ca sa nu uit chiar tot. Problema e ca nu stiu unde mai gasesc un poligon auto in Bucuresti.
Si alta problema ar fi ca pe alt forum legat tot de masini cineva zicea ca fara instructor si fara masina cu comanda dubla oricum ai de la 1 la 5 ani daca te prinde politia, chiar si in poligon E pe bune?
Watcher
NU.
Politia nu are autoritate decat pe drumurile publice.
De aceea daca faci accident in parcare sau in benzinarie, etc. nu iei amenda wink.gif
In alta ordine de idei, poligoane sunt la Ilioara (cel mai mare - trebuia sa dai ceva la poarte pe vremuri - da e putin), e unul mititel la Palatul Copiilor, tin minte ca in fata fostei cladiri Connex (Actual BCIT) este un santier unde poti cobori si ai o mare platforma cimentata unde sa te joci...
stefan_ieu
Dar in Politehnica e drum public au ba?

@Andreea : Stai linistita, daca te prinde vrea doar spaga. Am fost eu cu nevasta-mea pe la margine de Buc si ne-a prins, dar era clar ca asteapta spaga (m-a usurat de 500.000).
Andreea38018
in politehnica te arde daca te prinde ca e considerat drum public. Am o prietena care s-a ars asa si asta pentru ca au vazut-o niste paznici cand schimba locurile cu prietenul care avea carnet si au chemat politia.
Asa ca ramane varianta poligon. Oricum o sa-mi trebuiasca si niste ore, zic eu vro 5 macar in februarie ca pana pe 22 uit tot. Multumesc oricum de informatie.
stefan_ieu
Nu te speria, nu se uita asa usor....
Oricum, in 90% din cazuri, in ultima ora conduci cel mai prost din toata scoala :albino: . Nu stiu sa spun de ce, dar asa se intampla...
Andreea38018
Mai prost de atat nu se poate. Deja se fac glume la greu peseama asta. Adica totusi, sa n-ai nici o treaba cu parcarile laterale si sa-ti iasa super dar sa ai probleme cu curbele largi si sa nu vezi trecerile de pietoni ( chiar cu pietoni pe ele )..... de ja e suficient de prost ca sa-mi permit sa mai si uit.
George29437
Ai grija cu Politia oriunde te-ai duce.Nu stiu unde a invatat drept tipul care te-a linistit ca in parcari si benzinarii nu iei amenzi , probabil din auzite.Conducerea fara permis e infractiune asa , ca , repet , ai multa grija si nu conduce mult sa nu aiba nimeni timp sa cheme politia.
Si spaga depinde de politai.Poate nu vrea sa ia spaga sau vrea multa.
Oricum bafta!!!!!!!
Andrei Suzuki
Nu mai inteleg nimic.Pana la urma in poligon poti sa conduci si daca nu ai carnet?
madalina
Conducerea fara permis pe drumurile publice este interzisa. Nu te poate amenda nimeni ca ai condus in curtea ta sau pe camp sau oriunde altundeva unde nu este drum public.

In urma cu vreo 2 ani un sofer a lovit cu masina omorand un om pe camp aflat la munci agricole. Nu s-a ocupat politia rutiera de caz, nu aveau voie.
mike.omega
Prin parcari am voie sau pe nisip am voie?
Am condus asta vara vreo 10km pe un drum de nisip super batatorit si n-a zis nimeni nimic tongue.gif (doar mama cateodata tipa s-o las mai moale laugh.gif )
Andrei Suzuki
Tot nu m-am lamurit laugh.gif in poligon ai voie fara carnet?
stefan_ieu
da, ai voie
FESTINA
da sigur e voie, ca nu e drum public
petre 1
Nu ai voie ,legea este clara ca buna ziua dar e mai greu sa o intelegi,este asa : condusul fara permis pe drumurile publice este interzis iar poligonul este un loc public (ca de aia vin si alte masini)deci cine se urca la volan o face pe propia raspundere .
HalbaSus
QUOTE
Nu ai voie ,legea este clara ca buna ziua dar e mai greu sa o intelegi,este asa : condusul fara permis pe drumurile publice este interzis iar poligonul este un loc public (ca de aia vin si alte masini)deci cine se urca la volan o face pe propia raspundere .


legea e clara... pacat ca ai intepretat-o smile.gif... chiar tu ai zis ca e interzis condusul fara permis pe drum public iar poligonul e loc public. De asemenea mai poti conduce masina pe camp, parcari private si unde mai vrei, totul e sa nu fie DRUM PUBLIC.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.