Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Diferente intre VECTRA B moDel 97-99 si VECTRA B MODEL 00-01
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Opel > Vectra / Insignia
Nicolae38003
IN AFARA DE CELE EXTERIOARE
ce parere aveti de motorul Y20DTH (2.0 dti) ?
Sorin32431
Calitatea asamblarii si a materialelor este net superioara. S-a reintrodus protectia impotriva coroziunii de care Opel a "uitat" vreo 10 ani. S-au rezolvat problemele pompei de motorina, a circuitului electric.

Daca nu ai nevoie de demaraje sportive si nu ai de gand sa alergi f. tare, atunci Y20DTH e un motor ok. Ai reprize bunicele de acceleratie, consum foarte bun la o viteza constanta de 130km/h. Dezavantajul ar fi ca ii place motorina de foarte buna calitate (minim euro3 de la rompetrol altfel iti infunzi injectoarele) si ulei ff bun. Un avantaj enorm mi se pare transmisia pe lant ceea ce reduce mult costurile.

Overall e o masina excelenta. 62.000 km fara nici o problema (inafara de becul de la bricheta ars din vina mea)
Nicolae38003
multumesc pt raspuns...revizile le faci la di-bas?ce alta motorina mai poti sai pui?ai avut problema cu "beculetul galben" (instalatie electrica)?
Sorin32431
Probleme cu beculetul galben nu am avut si sper sa nu am, de fapt, nu am auzit ca vectra B-II sa aiba problema asta. Reviziile la Erebus, dar iti recomand Union Motors, preturi mai mici si poti sa vezi ce-ti fac la masina, la Di-Bas sau la Erebus nu te lasa in atelier.

Poti sa pui Petrom/OMV Euro4 (Petrom=OMV) dar nu o recomand, zgomot mare la relanti si cam "da in nas" la turatii mici. Lukoil e ok in Bucuresti dar se mai intampla sa "greseasca" amestecul cateodata la statiile din afara. Nu stiu cum este MOL, dar am auzit ca ar fi buna.

Un minus la masina asta ar fi oglinzile. Se fura in draci si sunt destul de scumpe. Eu mi le iau in fiecare seara in casa (numai geamul).
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.