Help - Search - Members - Calendar
Full Version: VW Bora 1.6 MPI sau 1.9 TDI? Cuplu sau putere?
Masini.ro Forum > Masini.ro > Versus
Mihai37972
Salutare. Vreau sa va intreb si eu ceva...
Vreau sa-mi cumpar o Bora si pana acum eram foarte hotarat la motorul de 1.6 MPI sau 1.6 FSI (105/110 CP). Din principiu nu vroiam un TDI pentru ca stiu ca motoarele pe benzina sunt mai puternice. Bun. Dar tipul de la reprezentata m-a bagat complet in ceatza cand mi-o explicat ca motorul de 1.9 TDI 90CP e mai sprinten. Si intr-adevar ma uit pe datele tehnice si vad ca TDI-ul are cuplul maxim mult mai mare decat cel pe benzina. Adica 1.6 MPI are cuplul 148/4500 RPM iar 1.9 TDI 210/1900 RPM . Ce inseamna asta? Motorul pe benzina, chiar daca are puterea mai mare, e mai putin sprinten decat cel TDI? Sa fie adevarat? Care e relatia dintre puterea masinii si cuplul maxim? Recunosc ca sunt cam confuz acum. Ce ma sfatuiti sa aleg dintre cele 2 variante? Nu-mi pasa de consum, pretul e cam acelasi, performanta ma intereseaza.
stefan_ieu
La turatii mici ( 2000-2500r/min ) TDI-ul e mai sprinten. Asta pentru ca el are cumplul maxim in aceasta plaja. Per ansamblu MPI-ul e mai sprinten, dar daca il calci mai apasat (>4000 r/min ) Asta pentru ca isi spune cuvantul puterea mai mare.
Discutia benzina-motorina s-a mai purtat pe aici in multe locuri. Da un search si vei gasi. Vei gasi si compatii de preturi, cam tot ce intereseaza. Cat despre placerea condusului, du-te la dealerul ala si spune-i ca vrei sa faci un drive-test cu fiecare. Si atunci o sa simti pe pielea ta tot ce ai aflat de aici si vei putea face alegerea cea mai buna.

Daca vrei o parere personala : TDI-ul este mai atractiv pentru cineva care conduce linistit iar MPI-ul pentru cineva care merge mai sportiv.
Echo
Si nu uita consumul, care e incomparabil avantajos pentru TDI. Asta se simte atat pe termen lung cat si scurt. Un consum mediu de 6,5 in cel mai crunt trafic urban nu se compara cu 10- 12 de la MPI, iar in afara, ce sa mai zic. Chiar nu stiu de ce stai pe ganduri. smile.gif
G e o r g e
depinde cati km mergi pe an.

diferenta benzina / diesel la achizitie se va amortiza dupa 100 000 km. wink.gif
Watcher
Ai faut calculul pentru preturile de fata sau dai o cifra in general?
Nu vreau sa ma cert, am intrebat.
Pentru ca depinde de la masin ala masina. MB C klasse la 180K, fiat panda la 30K (parca)....
stefan_ieu
Uitati aici s-a discutat si rasdiscutat pe tema asta :
http://www.masini.ro/forum/viewtopic.php?t...na+AND+motorina
Mai gasiti de asemenea comparatii benzina/diesel pe la multe topicuri de la Versus care au degenerat in aceasta discutie.
George dadea o medie, evident.

[ot] Hai ca e tare asta. Au fost pe aici niste discutii atat de aprinse incat acum cum cere cineva un raspuns mai detaliat, cum se asteapta la contre :blackeye: [/ot]
G e o r g e
e o cifra medie ca sa zic asa . normal ca pt fiecare caz in parte trebuie facut un calcul.
mike.omega
Din cate am inteles vrei sa achitionezi o masina noua... cat costa cea pe benzina sau cea diesel?

Daca ar fi dupa mine nu as lua bora deoarece este un model la sfarsit de generatie(anul asta apare noul model) si in plus motoare sunt "vechi". Adica au fost concepute cu ceva ani in urma si nu cred ca rivalizeaza cu tehnologia de azi tongue.gif

PS: nu ma refer la motoarele FSI:) smile.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.