Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Logan sau masina second hand?
Masini.ro Forum > Masini.ro > Versus
nicu28189
Intentionez sa-mi cumpar o masina dar nu-mi permit mai mult de 8000Euro. Ce credeti ca ar fi mai bine sa-mi cumpar un Logan sau o masina second hand? Multi spun despre Logan ca are consumul f mare. Care e adevarul?
Am nevoie de o masina cat de cat spatioasa. Daca ar fi sa-mi cumpar una second ce marca sa-mi aleg ?
Va multumesc anticipat pt raspunsuri.
robert constantin31470
eu zic sh la 8000 ai putea sa-ti iei urmatoarele sh
skoda octavia tdi sau benzina, renault megane, peugeot 406, opel vectra intre 96-2000, mercedes 190, 200, 200e intre 90-93, ford mondeo 97-2000, daewoo nubira, cielo, bmw 525 cam din 94-95, citroen xara din 2000,audi a4, a6 si vw passat pana in 98, deci smile.gif))
andrei37796
Dacia Logan este o masina noua, incomparabila cu cea veche, insa comparabila cu multe alte autoturisme in gama de pana la 10.000 euro.
Consumul ei este in oras de pana la 10%, deocamdata cam multicel ptr faza actuala insa nu-mi este rusine nici cu celelalte autoturisme.
Ce este nou este nou, iar Logan este un auto care are spatiul de care tu ai nevoie. Stii bancul cu strugurii acri si vulpea?
Parerea mea. Ce este nou este nou. La 8.000 E nu gasesti pe piata auto din Romania nici un autoturism. Bafta multa si FI DESTEPT! :salute:
madalina
Mai asteapta putin, ca s-ar parea ca Logan are o problema grava la directie.
G e o r g e
la fuzete mai exact. nu se stie inca cine fabrica respectiva piesa . :evil:
SSARG
Loganu' mi se pare o masina pur si simplu odioasa, dar are un mare avantaj - este noua si are garantie!
Niciodata o masina noua, oricat de proasta ar fi, nu iti creeaza problemele uneia s.h.!...
Dar mie, de exemplu, imi plac masinile cu personalitate ( inca )!
Emanoel-Adrian
Pentru George si Madalina ,
de unde stiti dragilor ca Loganul are o problema la directie respectiv fuzete??, eu o am de 20 zile am facut aproape 2.000 Km. si sunt foarte incantat de Logan 1.6 Ambition. Consum 6,7/110 Km./h si 9,2 in oras.
Nu am nici o problema. Mai multe info. le gasiti (fara sa fac reclama mascata) pe www.daciaclub.ro Mai documentati-va si apoi puneti verdicte!
P.S. La 20 si ceva de mii de masini vandute,avand in vedere ca tot nea Vasile de la Pitesti strange suruburile,mai pot apare si incidente.
Vin ele avioanele din fabrica cu defecte (cine vrea ii pot da si exemple in cunostinta de cauza) dar autoturismele Logan de la Dacia Pitesti ! Hai sa fim seriosi si sa lasam francezii sa-si faca treaba la care s-au inhamat.
madalina
Adrian, nu ai de ce sa te simti atacat. Eu sincer doresc sa fi fost numai ghinioane, dar deja au aparut multe accidente cu Logan, iar soferii se plang ca nu mai raspundea directia). Sa dea Dumnezeu sa nu fie nici-o problema, ca e rau si de proprietari, si de ceilalti participanti la trafic, si de economia nationala.

Dar tot pe daciaclub gasesti si informatiile despre problemele la directie+stirile din ziare si TV.

Problema este ca cei de la Dacia au tacut malc la toate probemele reclamate la Logan. De ce nu a aparut un reprezentant dacia sa spuna ca a fost o intamplare accidentul foarte mediatizat din Arad cu loganul?
G e o r g e
domnule emanoel . mai documentati-va si dumneavoastra. habar n-aveam ca aveti logan. felicitari.
Emanoel-Adrian
Este adevarat ca se poate spune despre mine ca privesc "subiectiv" problemele aparute la Logan, eu nu vreau sa neg aceste probleme, doresc doar sa spun ca pe mine personal nu ma ingrijoreaza, sunt inerente oricarui inceput, singurul lucru cu care nu sunt si nu voi fi de acord este lipsa de transparenta a celor de la Dacia Pitesti privind cazurile sau speculatiile ce inconjoara accidentele mediatizate.
George sa stii ca de obicei sunt documentat cand fac afirmatii tehnice, sunt
licentiat in aeronave si lucrez zilnic cu probleme tehnice aparute.
Sa auzim de bine.
stefan_ieu
Probleme la directie... asta e ceva foarte grav si nu cred ca poate fi incadrat la capitolul "probleme inerente orcarui inceput". E o dovada a faptului ca s-au facut foarte multe ecomonii si in perioada de proiectare. Sa speram ca asta va fi cea mai mare problema si ca va fi rezolvata in curand.
Emanoel-Adrian
Da, e adevarat ca tot ce tine de directie trebuie tratat cu mare atentie si foarte serios, dar nimeni pana acum nu a facut o declaratie in cunostiinta de cauza. Poate cineva avand cunostiintele tehnice necesare, cunoscand cazul si in urma unei constatari si analize a accidentului(accidentelor) cu pricina sa ne spuna care a fost cauza lor si ce a cedat. NU !, sau cel putin eu nu am auzit sau vazut nici o declaratie din partea nici unei persoane sau institutii. Sa fie o conspiratie la siguranta noastra,sa fie o scapare a celor indreptatiti sa o faca sau sunt doar simple banuieli aduse la rang de certitudini fara suport realistic ?!. Vom trai si vom vedea !.
Ceeace este evident este ca firma Renault nu-si va permite greseala sa exporte pe piata UE(asa cum se asteapta) un autoturism ca Logan cu probleme grave,trecute sub tacere.
Pentru cei ce nu stiu Logan se exporta deja pe piata Germana vezi www.autoscout24.de. :colors:
Emanoel-Adrian
Multumesc lui George pentru felicitari,sunt binevenite.
Cred cu tarie in puterea noastra, a Romanilor de a face lucruri trainice si de calitate,avem si inteligenta si forta necesara. Parerea mea ferma!.
Dan27
nu-ti lua logan,alege un focus second diesel.
G e o r g e
nu cumva ai tu unul de vanzare ? laugh.gif

daca da atunci sa nu aleaga focus SH diesel laugh.gif laugh.gif laugh.gif
Zsolt28851
Chiar daca Loganul e masina noua, oricata garantie ar avea, nu incape comparatie intre un Logan si un Audi de prin 98. Nici in ceea ce priveste siguranta, nici din punct de vedere al performantei si nici al aspectului. Fiti seriosi (cei care lauda Loganul).
G e o r g e
dar din punct de vedere al costurilor de intretinere ? dar cum e sa intri in masina si sa miroasa a nou ... hmmmmm sa iti bagi tu piciorul in ea prima data ...
Andrei Suzuki
Cea mai misto senzatie. smile.gif
Mie in general imi place ca totu sa fie nou..in special masinile.E o senzatie misto cand stii ca numai tu te-ai urcat in masina aia...si stii prin ce a trecut (sau nu a trecut daca e noua) pe cand intr-o masina sh...e altfel.
robert constantin31470
Logan= costuri intretinere relativ egale cu renault clio(adica uriase), service de tot ca****l, oameni nepasatori, etc multe si multe altele.
James Kilowatt
Eu cred ca discutiile pe tema fiabilitatii sunt inca premature. Argumentele contra pot fi boli ale copilariei, care apar chiar si la nume mult mai mari. Argumentele pro iar nu sunt prea valabile, intrucat nu prea s-au facut multi kilometri. Cineva spunea ca a facut 2000km si nu are nici o problema. Si ce daca, nici cu Lastun nu ai probleme in 2000km laugh.gif Sunt curios de experienta celor care fac 50, 100 sau 150.000 km... :bounce:
Eu astept cu interes versiunea diesel. Daca e economica si fiabila, atunci ar putea fi un succes chiar daca designul, confortul sau calitatea plasticelor nu e la niveulul unei asiatice sau europene.
Gabriel38140
opel astra G caravan ! super ok
pt. all detalias gabriel17@home.ro !!
Dan27
da,am un focus diesel de vanzare si un mondeo,dar nu le cumpara pe ale mele ca sa stai linistit.Doar le recomand pt ca sunt masini bune la pret mic.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.