Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Opel Astra Classic sau Renault Clio Generation2004
Masini.ro Forum > Masini.ro > Versus
Razvan29490
Amindoua noi.
Amindoua variantele sint pe motorina:
Astra Classic 1.7 CDTi 16V 80CP
Clio 1.5 dCi 80CP
Amindoua sint pina in 12800Eu (mai mult nu pot sa dau)

Ce m-ar atrage la Clio este ca la pretul lui are niste optionale in plus: aer conditionat, geamuri electrice fata, oglinzi electrice, si ca este model nou 2004.
Astra este ca model conceput in 1998, dar are motoare noi din cite mi-a zis dealerul.
La spatiu interior cred ca sint la fel, sint aceeasi clasa.

Sint diferente mari intre cele 2 motoare? Sint diferente de fiabilitate intre modelele astea?
Spuneti-mi si mie ce mai stiti de ele, ca in o luna maxim vreau sa-mi iau.
Mai stiti alte modele diesel din aceeasi clasa (marime) si care sa se incadreze in acelasi pret si sa fie comparabile cu astea doua?


Multumesc
ncristi
La banii astia te poti orienta la un megane 2 1.6 16v acum in promotia celor de la renault (mai pui cam 800-1000 e dar eu zic ca merita).
Am mers cu o astfel de masina si am ramas impresionat...
Avea 530 km si pe drumul Ploiesti-Sinaia a aratat un consum de 7.30%-masina tinuta pana in 3000 rot/min, iar consumul ar trebui sa scada pentru ca era inca in rodaj.
Razvan29490
Nu mai pun nimic, ca nu mai am de unde...
Si daca incep cu: mai bine mai pui un pic si iti iei aia sau ailalta ajung la VW passat de 20.000 de euro :bounce:
Si vreau pe motorina, nu benzina smile.gif
Damian37877
astra 2 sedan 1.9 cDTI
full options fara piele...14300 E CCP
NOU bineinteles :cheers: [color=red][/color][size=24][/size]
Razvan29490
cam confunzi lucrurile aici
astra 2 este astra G si nu are motor de 1.9, doar de 1.7 si nu costa 14.XXX ci 12.XXX
ncristi
Am spus ca "mai bine ai lua altceva" pentru ca cele doua masini pe care le-ai menionat sunt masini cu probleme:

1.Clio 1.5dci-renault s-a hotarat (nu stiu de ce) sa foloseasac in loc de pompe de injectie bosh (pe care le foloseau de obicei) pompe delphi-acestea picau dupa cativa zeci de chilometrii (paradoxal dupa ce iesea masina din garntie)----rezulta injectoare stricate---rezulta reparatii de vreo 2000 e, pe banii tai - poti sa verifici asta la scenic renault din ploiesti, pentru ca tot de la ei am aflat si eu laugh.gif ( eu am clio dar pe benzina si merge fara probleme)

2.Opel astra I (cred la banii astia) - am stat in spania cateva saptamani la niste rude si opelul astra era considerata una din cele mai proaste masini cu probleme de fiabilitate din cate am auzit trenul de rulare prost, ceva pe la computerul de bord etc.
ncristi
...si inca ceva - daca o sa ai 20000e nu-ti lua passat laugh.gif
Razvan29490
da, renault clio nici mie nu-mi inspira incredere (plus ca e un pic mai mica decit opel-ul)
este vorba de Opel Astra II sau Opel Astra G (H este noul opel astra care a aparut in 2004)
nici nu pot sa ma gindesc de mi-as luat cu 20.000Eu ca nu am :bounce:
Nazareno Gabrielli
Clar Astra.
ncristi
Totusi clio este o masina "corecta" ca pret in specia cele pe benzina.
Eu am un clio symbol de 1.4 8v si am parcurs 38000kM in care nu i-am schimat nimic (fac naveta Bucuresti-Ploiesti), iar problema cu motoarele diesel de mic litraj (problema aparutadoar la noi in tara din cauza calitatii combustibilului) nu o are doar renault (pompele delphi sunt americane totusi si sunt folosite si de firme mai mari ex. BMW) iar tocmai astazi am aflat ca din 2002 renault echipeaza "special" motoarele diesel de mic litraj (adica de 1.5) care le aduc in rmania tocmai din cauza acestei probleme...
Aasta este nenorocirea cu motoarele pe motorina-niciodata nu sti ce se poate intampla
Bafta!!!
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.