Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Passat ,laguna sau megane??
Masini.ro Forum > Masini.ro > Versus
Iulian6
Vreau si eu un sfat.As vrea sa imi iau un autoturism dar nu m-am hotarat ce.L-as lua in leasing sau in rate prin banca.Ce varianta credeti ca e mai buna?Si la masini as avea cateva idei
1.Passat tdi de prin 98 din Germania ( tot in leasing)
2.Megane nou
3.Laguna second hand de prin 96
Care credeti ca ar fi mai buna.
Dati si voi nishte idei.Voi ptr. ce masina ati opta?

Multumesc anticipat!
guerilla
ai aici trei masini cu preturi diferite.. passat din 98 undeva la 7-8 mii euro, laguna sub 6 mii, megane II peste 10 mii.
daca te tin buzunarele opteaza pentru masina noua pentru ca ai garantie si in mod normal nu bagi nici un ban in ea cel putin cativa ani.
daca te gandesti la sh cumpara un passat tdi (110CP sau mai sus)
OMEGA
cristiant! welcome!daca esti acelasi de pe autoshow forum auzi de mike.omega
Apropo eu aleg laguna!
claudiu
Eu am laguna.Pot sa zic ca nu am avut in 6 luni in Romania nici o problema. Am facut 30000km fara sa bag un leu.Apropo o conduce si nevasta-mea. Masina e din 1998.
Alexandru6
Desigur PASSAT!
A Go Go
Solenta, ca botul si masca din fata arata la fel ca si la noul Megane,probabil ca sint una si aceasi masina dar sub nume diferite,plus ca Solenta este mult mai ieftina si este pe locul 1 in vinzari de cind a aparut pe piata in Aprilie anul curent cu peste 5000 de romani care si-au cumparat-o....S-ar putea in curind s-o numim pe Solenta MAMA COMPETITIEI si batatorul la fund al lui tanti Megane....poate ca-i place ei asta:)
Vei economisi 7000 de euroi smile.gif
Marcel3
Numai PASAT!

Francezi au probleme cu ,cutiile de viteza care pe la 80-90 de mii sunt gata.
guerilla
salutare solomon (mike). nu sint inscris pe autoshow dar citesc zilnic posturile de acolo. -gata m-am inscris si acolo -

iar cat priveste alegerea masinii eu as opta asa cum am zis mai sus pentru masina noua sau passat-ul SH.

[ Acest mesaj a fost modificat de : de 2003-06-06 08:21 ]

[ Acest mesaj a fost modificat de : de 2003-06-06 08:21 ]
orha
eu as opta pentru megane.
desi...nu este cum spune cristi...trebuie sa bagi ceva bani in ea totusi....reviziile costa 3-6 mil...dar le faci la 10000km.
am condus cativa km este super...in partea din spate nu este tocmai comoda la cap...bine eu am 193cm.
laguna 1 nu este o masina foarte reusita...eu nu as cumpara.
passat este ok...dar sunt probleme cu ea...consumabile relativ scumpe...concluzie...costa destul de mult intretinerea
guerilla
dar sa tinem cont ca revizii faci si le masinile sh.. asta daca tii la masina si ai grija de ea.
iar la megane II as opta pentru break.. arata mult mai bine dupa cum am vazut in olanda (ca in Ro nu am vazut inca pe strada asa ceva si nici la dealeri)
marco
si eu am aceleasi dubii ca si tine, mai putin in ce priveste passat-ul (care nu ma intereseaza). eu as opta pentru un megane, dar classic. sunt mai mari si destul de rezistente.
Sorin1
Iuliane, first of all, nu te gandi la inSolenza. Tizul meu are ceva cu ea, e peste ocean si nu a vazut-o live, are o scuza. Chestia aia cu peste 5000 buc. vandute, nu ma impresioneaza deloc. Sa vedem peste 5-6 luni cand, pun pariu pe un butoi cu bere rece, vor aparea problemele si nu vor fi minore Apropo tizule, nici pe departe nu seamana cu Megane II botul...asta ti-o spune unul care lucreaza in domeniu !
Deci, koane Iulian, daca optezi pt. variante noua, nu lua leasing ca nu te avantajeaza deloc daca nu ai firma. Vezi ca bancile dau credit cu dobanda mai mica pt. achizitionarea de masini noi. M-am interesat si eu inainte de a-mi lua masina si la BCR era cel mai avantajos, 8-9% dobanda in functie de perioada de creditare. La leasing, o sa te termine si valoarea aia reziduala care o vei pierde si e o suma frumusica. Passat din 98 e ok, Laguna mai veche?Sunt si eu curios cine o sa-ti vanda asa ceva in leasing sau rate. Bancile nu te crediteaza pt. asa ceva. La Megane m-am interesat si eu mai demult si m-au ametit cu dobanzile lor...de-a dreptul nesimtite: as fi dat in jur de 9500-10000 Euro ( atat aveam disponibil la momentul ala) si imi iesea in jur de 200/luna rata pe 3 ani...nerusinare! Acum depinde si ce vrei, diesel sau benzinar. In cazul ca vrei benzinar, gandeste-te si ca Renault aduce masini cu Euro2, deci ai unu avantaj. TDI-ul de la VW, chiar daca e cu Euro 3, merge fara probleme cu motorina obisnuita...adica nu ordinara, aditivata, oricum e ieftin ca motorina Euro e cca 21500 lei, cealalta in jur de 19200 (OMV) si la cat consuma, uiti cat costa pana golesti rezervorul. Bafta si sa ne anunti si pe noi ce ai luat !
Sorin von Siebenburgen
Bmw
Parerea mea e ca megane fiindca e masina noua cu garntie.Pe locul 2 as alege passatul evident pt fiabilitatea recunoscuta (!!!dar totusi e second-hand) si oricum nu cred ca gasesti sub 9000 euro spre deosebire de ce au spus altii.
Jack
Dat fiid faptul ca il iei de la mama lui de acasa , PASSAT-ul e prima optiune. Am vazut de ce e in stare masina asta. Laguna-SKIP , dar daca iti permite buzunarul e de preferat varianta break la Megane ll . La o adica e masina nou-nouta cu pret special pt Romania si dotata cu aer conditionat standard . Hmmmm ......
OMEGA
Crtisitane T eu tot la laguna raman, i-a sa te uiti pe autoshow forum la topicul autoshow sa vezi rubrica Laguna adsa step by step din Germania.
Apropo ce nick ai?
A Go Go
Eu in locul vostru as opta pentru transportul in comun. Ieftin si sigur.
Totusi daca tot vreti independenta auto vara mi-as lua un scuter uzat Piaggio sub 49cc care te duce cu un litru de benzina o saptamina la servici. Aveti grije sa nu vi-l fure.
Iarna tot transportul in comun.Metroul sau autobuzele.
Pentru vacante la mare o Dacia Break sau o Solenta noua depinde de buzunar ...smile.gif
Pentru la munte iarna ,trenul. Ieftin la voi si ajunge la destinatie chiar si pe furtuni mari de zapada...smile.gif
FLORIN2
Sorine iarna la noi are intarzieri de-ti ingheata si altceva pe langa degete.....
FLORIN2
Iulica incearca un Passat TDI de 150CP si vei spune ca e masina pt tine...

[ Acest mesaj a fost modificat de : de 2003-06-09 02:52 ]
guerilla
salutare solom. acelasi nick il am si pe autoshow si am citit postul cu laguna de acolo.
de adus o masina din DE e usor, bani sa fie
autohaus-uri gasesti in DE la tot pasul, majoritatea a turcaletilor. De incredere, poti negocia, se ocupa de toate actele si in 2 zile te-ai carat cu masina spre casa.
Luc1an
Poate sunt off-topic, da' daca esti interesat am de vanzare un Megane Classic 1.9 dTi din Octombrie 2001, gri metalizat, 30.000 km.
vlad41255
io mi-am cumparat acum 2 ani un passat tdi din 99' ,85kw.pana acum am facut 60000km cu el in astia 2 ani si n-am avut nici o problema cu el.acum am 142000km si masina merge extraordinar.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.