Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Valurile mortii....DOAMNE FERESTE!!!!
Masini.ro Forum > Discutii generale > Off Topic
Alex-F1
Oameni buni, nu pot sa cred la cat s-a ridicat cifra MORTILOR in cutremurul de duminica: 55.000....si lista creste!!!! :shock: :cry: :cry: :cry: :cry: Vai, nici nu vreau sa ma gandesc ce-o fi fost pe-acolo.... Bietii oameni.....oare cu ce-au gresit ei???? :cry: Ca sa nu mai vorbim de cei raniti sau de cei ramasi fara case!!! :cry: N-am mai auzit in viata mea de asa un numar mare de victime in urma furiei naturii!!! :shock: :cry: Si cine stie la cat va ajunge numarul final al victimelor??? :roll: :cry: DOAMNE FERESTE!

La anu' si LA MULTI ANI!
ALEX
Nazareno Gabrielli
Si eu sunt stupefiat de dezastrul asta.
Am stat cu ochii pe CNN si BBC world sa vad decurg lucrurile
acolo.
Tsunamiul care a lovit Sri Lanka a facut DOUA ORE de la punctul de formare din Oceanul Indian si pana la coasta srilancheza. Daca ar fi existat sistem de avertizare mult mai putini oameni ar fi murit acolo
In schimb, sistemul de avertizare al thailandezilor nu a functionat.

Ultima informatie pe care am aflat-o spune ca americanii ar fi stiut si ei cu ceva timp inainte pentru ca ar fi vazut pe satelit valul ucigas. Cica unele Guverne din regiune ar fi stiut dar cum sistemul de comunicatii este slab in tarile alea sarace, avertizarea nu a ajuns la oameni aia, care majoritatea nu au nici macar electricitate.

In schimb, in Thailanda marea s-a retras cu cateva minute inainte ca tsunamiu-ul sa loveasca uscatul. Multi ai fugit atunci si au scapat, anticipand ca urmeaza un pericol. Pur si simplu instinctul i-a salvat.


Oricum ar fi, tragedia s-a intamplat. Imaginile pe care le-am vazut cu excavatoarele care strangeau cadavrele in Indonezia, nu le-am vazut decat in filmele de arhiva de la Auschwitz.
Nicolae30758
Sisteme de avertizare au existat, dar nimeni de acolo, se pare dintr-o eroare de interpretare, nu au crezut ca valurile vor lovi cu atata furie.
Alex-F1
Dumnezeu incepe sa nu ne mai iubeasca..... :cry: 155.000 de morti si 40.000 inca dati disparuti, deci practic aproape 200.000 de vieti tribut platit mamei natura.... :shock: :cry: INCREDIBIL, dar adevarat!!!!! :shock: Poza de mai jos cred ca nu mai are nevoie de nici un comentariu.... :shock: :cry: Parca Pamantul nu ne mai suporta.... :cry: .....de fapt nici nu prea ma mir de asta!!! :evil: Un gand bun pt. sufletele nevinovate disparute in aceasta tragedie... :cry: DOAMNE FERESTE!!!!

ALEX
Nazareno Gabrielli
Poza este un trucaj........
stefan_ieu
Daca ar fi fost netrucata poza asta s-ar fi vorbit de milioane de morti, nu de 150.000 .
Nazareno Gabrielli
Multa lume a crezut ca tsunami-urile care au lovit tarile din Asia au fost de marimi impresionante.
De fapt, nu este asa. Valurile nu a fost deloc inalte.
Problema este apa a venit in cantitate mare spre uscat. Si a venit in mai multe reprize, din ce in ce mai multa.
Multi dintre cei aflati la fata locului nu au fugit pentru ca nu au vazut un mare pericol in apa ce initial venea lent catre uscat.

Exista si o atractie dovedita in natura umana de a privi dezastrele, macabrul. Am vazut cu totii imagini in care turistii stateau pe plaja si priveau cum apa inunda uscatul, retragandu-se metru cu metru.
De obicei, omul fuge cand pericolul este vizibil sau atunci cand stie ce urmeaza. Multi nu au avut de unde sa stie ca este un tsunami. Cei care au stiut au fugit si au scapat.
FESTINA
A fost un adevarat dezastru, uitati-va la aceste poze din satelit, facand o comparatie intre ce a fost si cea mai ramas
FESTINA
...
FESTINA
...
FESTINA
...
FESTINA
...
FESTINA
...
FESTINA
...
FESTINA
...
FESTINA
...
FESTINA
...
FESTINA
...
FESTINA
...
FESTINA
...
FESTINA
...
Alex-F1
Mircea, bine ar fi ca poza aia sa fie trucaj......nu stiu ce sa zic.... :roll: oricum io n-as fi vrut sa fiu pe-acolo..... :blackeye: Imaginile alea din satelit cu before-after le-am primit si eu pe mail.....sunt intr-adevar incredibile :shock: Desi sunt contra lui Schumacher in Formula 1, am tot respectul pt. gestul lui de a dona frumoasa suma de 10 milioane de Euro pt. sinistratii din Asia.... :cheers: Exemplul asta ar putea sa-l urmeze si "vedetele" & "bogatasii" din Romania, ca sunt destui care au o gramada de bani castigati pe cai mai mult sau mai putin legale..... :evil: Dar stiti cum sunt majoritatea: cu cat au mai multi bani, devin tot mai zgarciti, in loc sa fie tot mai darnici :evil: Nu zic acum sa dea si ai nostri cate 10 mil. de Euro, dar cateva mii de caciula ar fi suficient.... :idea: Io as da cu cea mai mare placere, dar ma tem ca suma (maxim 100 Euro) ar fi absolut neinsemnata.... :cry: Daca am putea cumva sa lansam un apel catre "lumea buna" de la noi sa nu ezite sa doneze cat poate fiecare si cu siguranta s-ar strange o suma frumusica.... :cheers: :roll: ......

ALEX
madalina
S-a facutasaceva deja. DeRealitatea TV. S-au strans (din cate se laudau ei azi de dimineata) 15 milioane de euro.
James Kilowatt
Jos palaria pentru Schumi. A scos banii scurt si fara tam-tam.... Fara figuri ca cei din show-biz care vor sa profite si sa-si faca publicitate.
FESTINA
Ati vazut la stiri a mai fost un cutrenur ieri de 6 grade, noroc ca s-a produs pe uscat si nu s-au mai produs valuri.
Vai de ei parca sunt blestemati.
stefan_ieu
Pentru zona respectiva cutremurele de 6 grade sunt la ordinea zilei. Probabil ca acum sunt speriati ca au experienta tragediei din decembrie, ca altfel nu e nimic neobisnuit.
Alex-F1
:cry: incredibil.....peste 228.000 de morti si inca asta nu e numarul final... :cry: Doamne, oare cu ce-au gresit bietii oameni??? :cry: Doar ca s-au aflat in locul nepotrivit, la momentul nepotrivit???... :blackeye: Sper ca fiecare dintre voi a facut macar o donatie de pe tel. mobil sau fix pt. cei ramasi doar cu viata (ca restul le-a fost luat de valuri), iar cei care inca nu au facut-o, s-o faca.....cred ca nici unul din voi nu va saraci daca face un apel prin care doneaza 2, 4 sau 6 euro in contul sinistratilor..... :cry: Nu uitati ca putin cu putin se face mult, asa ca aratati ca va pasa!!! Au fost momente f. emotionante pt. mine sa vad (la mai multe posturi tv.) batrani din Romania cu pensii intre 1.300.000 si 2.000.000 lei, care au donat 100.000-300.000 de lei pt. sinistrati.... :cheers: Daca fiecare salariat din tata asta ar dona macar 10% din salariul lui lunar.....s-ar strange milioane de Euro!!!! :cheers: Deci, donati, oameni buni, ca si voi v-ati fi bucurat in locul lor sa aflati ca oameni din lumea larga sunt cu gandul la voi si va ajuta fiecare cum poate...!!!

ALEX
Mariustom
Imagini noi cu tsunami-ul din Japonia ...
Fără cuvinte ...

mike.omega
Dupa ce s-a petrecut nenorocirea au aparut pe torente vreo 900 de fotografii de la jurnalistii care au fost acolo, e absolut cutremurator.
Mariustom
Cutremurător !!!



This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.