Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Opel Omega 87 carburatie
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Opel
Flamingo
Am un Opel omega din 87 pe carburatie,l-am achizitionat de cateva saptamani, are motor de 1,8 dar consuma excesiv de mult, adica pe undeva pe la 12-15% in oras. Ce pareri aveti de masina, idei de unde sa iau piese mai ieftine, e masina fiabila sau o revand repede?[/b]
gabriel32493
Raspuns : Nu stiu, 14 % am eu inoras pentru una din 97 cu 2000 cilindree
deci nu te speria este normal.......dimensiunile spun consumil!!!
malin34426
Daca masina a fost intretinuta sa sti ca te-ai ales cu un tanc. Merita tinuta pana crapa de tot. Trebuie sa gasesti un carburatorist , daca nu iti voi trimite niste poze si date despre reglajul sau. Mai ai varianta trecerii pe inj monopunct (o iei de la vectra A) , vei avea mult de castigat.
p53616
eu am un omega 1.8 carburatie(pierburg 2E2)
reglajul se face foarte simplu la un service unde reglezi noxele.(nu incerca sa-l faci dupa ureche ca nu tine)
dupa aceea daca persista consumul verifica daca nu cumva mergi cu frina blocata(frina de mina are saboti separati).poate patineaza ambreiajul ? sunt citeva lucruri care trebuie verificate .apoi mai este si modul de condus, asta nu e masina sa mergi cu a 2-a sau a 3-a in oras.are motor destul de puternic ai sa mergi cu treapta 4 sau chiar 5 pe bulevarde nu ar trebui sa treci de 10.
P.S. daca vrei sa rupi asfaltul cu ea normal ca sa da la benzina.
SUCCES!!!
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.