Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Skoda Fabia Sedan 1.4L TDI
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Skoda
traian37609
Salut!
As vrea sa-mi spuneti si mie impresiile voastre despre Skoda Fabia Sedan
cu motor diesel de 1.4l 75cp.
Motorul este zgomotos?
Este fiabil?
Ce consum are?
Se merita mai mult Renault Clio Simbol cu motor diesel de 1.5dci sau
Skoda?

Multumesc
malin34426
Skoda - din toate punctele de vedere!
traian37609
V-asi ruga sa extindeti raspunsul
Bmw
Depinde cati bani ai!!!
Diferenta de pret e MARE adica 1500-2000 euro fara tva.
Evident skoda e mai buna , o zice si pretul dar intrebarea e de fapt daca merita diferenta. consumu e similar adica 0.1-0.3 nu mai conteaza la un consum de sub 5.Evident calitatea la skoda e alta si puterea e alta .Totusi skoda are dezavantajul ca e motor in 3 cilindri si din nefericire cilindreea e de 1422 adica se incadereaza ca impozita , rca , casco si alte taxe nefericite in categoria peste 1.4 in ciuda numelui .
Recomandarea mea e in functie de portofelul tau.Evident daca ai bani ia-ti fabia dar 2-2.5mii de euro pt unii poate parea mult !
Costin49849
Si eu sunt intr-o situatie asemanatoare. Trebuie sa aleg intre motorul de 1.4 MPI / 101 CP si cel de 1.4 TDI / 75 CP pentru Skoda Fabia Sedan. TDI-ul e cam cu 1000 E mai scump, dar consumurile sunt 5.4/6.7/9.0 la MPI si 4.0/4.5/5.6 la TDI (extraurban/mixt/urban). Am estimat ca o sa fac aproximativ 10.000 km pe an (oras 50%) si nu sunt sigur daca se merita sa aleg TDI-ul care mai este si in 3 cilindri. In orice caz, pe langa consum pentru mine conteaza si fiabilitatea si confortul.
Ma poate sfatui cineva?
DORU
Salut, Costin. LA 10.000km pe an nu merita sa iei Dieselul de 75 CP, mai bine benzina de 101 CP,e destul de sportiv motorul pt clasa din care face parte si mai ales la cilindreea lui. Consuma mai mult, normal, decat dieselul dar amortizarea este mai rapida la cat doresti tu sa circuli anual.
Si apoi diferenta de mai putin de 3000 lei/l intre benzina si motorina nu inseamna prea mult la km astia...Succes!
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.