Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Ford Mondeo 2.0TDCi
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Ford
traian37609
Salut!
As vrea sa stiu si eu parerile voastre despre Ford Mondeo Sedan
2.0TDCi 115CP!
Este un motor fiabil?
Consuma mult?
Este galagios?
(As vrea mai ales parerea celor care au testat)
Merita sa iau un Ford Mondeo Sedan 2.0TDCi second-hand?
Ce calitati/defecte are masina in general?
Multumesc!
Gabi36586
Salut,

Eu tocmai mi-am cumparat exact acest tip de masina. Sunt foarte incantat de masina. Este super silentioasa, puternica si consuma incredibil de putin. Sa nu uitam ca este o masina clasa medie-mare ce cantareste 1506 Kg. In oras nu sare niciodata de 8 / 100 Km. Extraurban este o placere sa o conduci - are o aderenta la sosea, si o stabilitate in curbe absolut remarcabila. Consumul aici se situeaza in jurul a 5 / 100 Km in conditiile in care rulezi cu 140 Km/h. Este foarte spatioasa - pasagerii din spate se simt ca niste adevarati regi, acestia beneficiind de un spatiu generos. Banchetele deasemenea nu sunt de neglijat - sunt late si dure , ceea ce la drum intins se simte ! Scaunele din fata, sunt ergonomice, cu suport lombar, tin foarte bine spatele pasagerului in curbe - deasemenea tari ceea ce confera confort la drumuri lungi.
Concluzie : este super masina ! :cheers:
Alexis35404
Da este o masina buna . Am si eu una de 130 cp si mere foarte bine. Mi se pare ca prinde suta mai repede de 9.8 secunde pt ca dupa cred ca imi trebe mai putin de 4 sec de la 60 la suta (aproximativ). Incercati si voi biggrin.gif biggrin.gif biggrin.gif blush.gif
G e o r g e
si eu sunt sigur ca FORD a mintit. :angel:

sper ca glumesti la fel ca si mine !
cosmin36162
trebuie sa cumparam la firma doua masini care sa fie americane ca asa e regula (firma e americana). am tot cautat si am ajuns la ford mondeo pt ca e mare in spate si are recomandari bune.

Acum intrebarea> Avand in vedere ca fondurile ar permite achizitionarea modelului 2.0 TDci de 130 CP varianta Trend, merita sa cheltuim mai mult sau varianta de 2.0 TDci de 115 CP e destul de buna? Am in vedere un demaraj care sa nu provoace claxoane la semafor si destula putere sa ies din depasiri cu 4 oameni in masina.

cei care au avut ocazia sa compare ambele variante imi pot da vreun raspuns?
silviu39323
mondeo de 115cp are functia overboost adica daca o calci brusc puterea ajunge ptr cateva secunde la 130cp cuplul deasemeni creste .Concluzia e ca demareaza in ciuda a 115 cp foarte bine si daca nu ai sti puterea motorului ai jura ca este cu mult mai mare.
silviu39323
in premiera mondiala poze cu viitorul mondeo!!!
http://www.autotitre.com/forum/Scoop-New-F...57043p1.htm#v39
G e o r g e
407 blink.gif blink.gif blink.gif blink.gif blink.gif
cosmin36162
scuze ca postez acelasi text ca la forumul toyota. m/am gandit insa ca e posibil ca unii care prefera fordul sa nu se uite pe acel forum si sa nu-mi poata raspunde. deci iata-l din nou>

am facut chiar astazi un test drive cu o toyota avensis diesel D-4D. eram foarte curios sa vad daca remarcile unora din afara si de pe la noi legate de demaraj si acceleratie la vit. de peste 120km/h erau fondate. aceia spuneau ca nu pleaca atat de repede de pe loc iar dupa 120 km/h is cam pierde suflul.

am vrut sa mai vad daca intr/adevar se inclina prea mult in curbe, daca e stabila si daca directia e usor imprecisa asa cum s/a spus pe topgear.com intr/un articol al carui link l/am gasit aici.

n/am prea reusit sa/mi dau seama de aceste lucruri.

de ce am probat/o? pentru ca trebuie sa iau o masina pentru firma si ne trebuie una diesel si spatioasa.

am mai testat un ford mondeo duratorq 2.0 l, 115CP cu cutie in 6 trepte. adevarul e ca nu l/am condus mult dar sincer, parca m/a impresionat mai mult la demaraj si acceleratie (desi e mai greu cu 100kg) cat si la directie. nu am putut sa probez cat de stabila e in curbe asa cum n/am putut proba acest lucru nici la avensis.

cam care ar fi valoarea ei de revanzare dupa 3 ani si 80.000km? aici pe site la second hand nu am gasit decat un singur anunt de vanzare si acela prezenta vechiul model.

am auzit tot de pe forum ca toyota va scoate urmatorul model de avensis in 2010. asta inseamna ca vaolarea de revanzare va fi mai mare pana atunci. consultantul imi spunea ca ford si VW scad foarte mult la revanzare spre deosebire de toyota care se mentine destul de sus. nu l/am contrazis ca nu aveam date. poate sa ma lamureasca cineva?

trebuie sa ma decid si de aceea scriu acest articol. as dori opinii pro si contra ambelor masini ca dupa aceea sa vad unde inclina balanta.
argumentul garantiei se clatina la toyota pentru ca acum si ford da garantie totala trei ani de zile si inca, fara limita de km. am vorbit cu un consultant de la ei care mi/a confirmat la intrebarea mea expresa despre amortizoare si bucs, ca sunt garantate trei ani fara limita de km. mie tot nu pre/mi vine sa cred de aceea i/am cerut sa/mi arate un certificat de garantie cu aceste detalii. o sa/l vad cand ajung iar pe la BDT.

argumentul fiabilitatii inclina catre toyota asa cum reiese din teste. dar cat de departe este ford de toyota in clasamentele de fiabilitate???

argumentul pretului inclina in fata fordului. aceeasi varianta de dotare si motorizare costa mai putin cu aproape 500EURO la ford.

la ford se pot pune optionale ceea ce la toyota nu e cayul. e adevarat ca ultima are cam tot ce/i trebuie chiar si in varianta de baza. dar noi de exemplu am avea nevoie de pilot automat si scaun cu suport lombar pentru ca vom face drumuri lungi cu ea si la destinatie trebuie sa fim cat de cat in forma si nu anchilozati si cu piciorul drept amortit de atata tinut pe acceleratie... sau touota e destul de comoda la drum lung si fara pilot automat si scaun cu suport lombar?

la ford costul reviziilor e apoape dublu decat la toyota. dar nu stiu cat de scumpe sunt alte piese ca de exemplu placute de frana, amortizoare sau alte elemente de suspensie care ar putea fi nevoie sa fie schimbate dupa perioada de garantie?

iata cateva argumente dar chiar si cu ele tot nu reusesc sa ma hotarasc.

ceva ajutor de la cei care au probat ambele masini?

multumesc
cozmin34940
mondeo de 115 CP pare a avea mai multe putere decat orice alta masina de aceeasi putere. Am facut recent un dive test cu un 407 care avea mi se pare 136 sau 140 CP si am comparat accelerarea din viteza a treia mergand cu 40 km/h cu a fordului. Vreau sa spun ca nici nu se compara. Carcotasii pot sa ma acuze ca mint. Fordul "rupe" pur si simplu cand trece de 2200 2400 turatii. :bandit:
Flaviu48913
Am si eu un Mondeo 2,0 DI, 115 CP, si in ceea ce priveste accelerarile cred ca nu iti poti dori mai mult. Nu se compara cu alte masini de puteri apropiate pe care le-am condus.
Printre altele am condus destul de mult un Audi A8, de 230 CP, care bineinteles rupe pamantul cand il calci, dar sincer cu Mondeo nu mi-ar fi rusine daca le-as pune fata in fata.
In regimul in care se conduce in Romania este ideal, iar si afara cand mergi pe autostrada cu 140 si o calci se simte cum pleaca si se tot duce...
cristi44563
tin sa subscriu si eu la parerile exprimate. de 2 saptamani am un mondeo zetec tdci 130 din 2002 si vreau sa zic ca nu am crezut pana acum ca un diesel poate avea un asemenea demaraj, de pe loc sau la viteza,tinand cont ca pana acum am mers numai cu benzina iar consumul exceptional, 5 la 100 afara si vreo 8 in oras. iar la capitolul confort nu cred ca se poate cere mai mult . plus ca motorul nu se aude in interior mai deloc.
Petre52238
Calitatile vad ca le-ai aflat deja ,despre defecte cam putin biggrin.gif
Printre probleme la motor se numara fulia arborelui cotit ,care la turatia de relanti provoaca trepidatii ale motorului si un zgomot destul de ciudat.La capitolul de directie suspensie "bieletele de la bara stabilizare fata " cablurile frana de mana ,care se rup din suportul original si "bat" in caroserie
sorin63997
Am mers cu mondeo pe benzina , zici ca e electric...
Lucian55
Asa e sorin , ala pe benzina pare un motor de masinuta de golf pe langa cel diesel al meu de 136 CP TDci . am mers si cu cel de 115 al unui prieten si ... un singur lucru nu imi place la el . cand o calci , tre sa astepti cam 1 secunda ca sa inceapa sa traga CALUMEA . tin sa mentionez ca dupa acea secunda te simti infipt in scaun parca ai avea afterburner smile.gif
se merita totusi cel de 136 cai daca sunt fonduri smile.gif. Porbleme nu prea am avut , doar chestii minore , un capat de bara , o bieleta .
Lucian55
apropo de mondee si de diesele . Cum merge cel de 155 cai ? nu am avut ocazia sa conduc unul si daca se poate niste pareri de la cei care au asa ceva
Talos66362
Eu am un Modeo 2.0L 4sp auto. Nu am gasit nici un defect la el decat la plecare de pe loc nu-i prea rapid, pana ajunge la 40km/hr (daca nu-l calci peste 3,000 ture), dar asta este cred din cauza trasmisiei handicapata (automatica). Sunt sigur ca daca ar fi manuala ar zbura.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.