Help - Search - Members - Calendar
Full Version: sfat pentru cumparare cu profil complet
Masini.ro Forum > Masini.ro > Versus
tazz37444
Salutari !
E prima data cand scriu pe acest forum.
Rog sa fiu scuzat daca topic-ul e al 1000-le de acest gen.
Daca se poate puneti link-ri catre subiecte apropiate de situatia mea.
Daca aveti timp puneti sfaturi
Daca nu-si are rostul va rog sa-l stergeti !

vreau:
o masina de familie SH
aer/clima,abs,geamuri el,inchidere el,dir+frana servo,ceva siguranta,culoare deschisa,design dragut min nota 8,interior dragut si confort 8,sa gasesc piese de schimb la preturi accesibile si repede,silentiozitate,sa o pot vinde in cativa ani 3-5.
nu vreau :
consum mare(peste 9),intretinere scumpa,sa bag bani in ea (max 300 euro) dupa ce o cumpar,culoare inchisa,interior neprietenos(inchis la culoare sau design caraghios).

am 5000 cash E si,daca merita,poate fac un imprumut pana in 10 000 E (rate...)

aici sau la roges@zappmobile.ro

va multumesc!
madalina
Vrei masina noua sau sh? Noua nu prea gaseti altceva oin afara de Clio Symbol si Logan.

Ce intelegi prin consum mare?

Consumul mai mic il au motoarele diesel, dar pretul de achizitie este mai mare decat la benzina, iar intretinerea mai scumpa.

Vrei cu banii jos sau in leasing?
tazz37444
danke!
am venit cu precizari
Watcher
Chestia cu design-ul e subiectiva - vezi threadul cu Megane 2 wink.gif.
La fel, chestia cu culoarea nu e o intrebare ci o decizie, dar nu te astepti sa-ti spuna cineva ce culoare deschisa sa alegi... (Arginitul este cel mai dust-proof, btw)
Imi pare ca ar trebui sa te orientezi spre Renault uitandu-ma la cerinte, poate Fiat (nu prea stiu cum e cu preturile la service/piese).
Oricum va trebi sa mai bagi bani in masina ulterior - uleiul, placute frana, revizii, CASCO, etc...
Ion
Depinde ce iti doresti de la o masina.

O Skoda Octavia (vechiul model) - diesel cred ca e o afacere buna. Asta daca nu tii neaparat sa iei un model "proaspat". Daca optezi pentru un model iesit la pensie nu trebuie sa uiti ca vei plati un pret mai mic, insa si la revanzare vei pierde pe masura. Oricum e o masina de familie robusta si eleganta
Kata
btw de imprumut... bancile nu finanteaza decat achizitia de masini noi, nu si second-hand.
poti face rost de bani pentru masina second-hand doar daca iei credit de nevoi personale nenominalizate, dar atentie ca alea sunt ceva mai scumpe de obicei decat creditele auto standard, deoarece se considera mai riscante (la credit auto iti pune gaj pe masina si ai asigurare casco, daca patesti ceva banca e acoperita / la nevoi personale banca nu te intreaba ce faci cu banul si, daca nu cere girant si tu patesti ceva, e nasol de banca... nu are ce sa execute, asa ca face creditele astea mai scumpe din start).
DragosS
Exista firme care ofera leasing pentru masini SH
Nazareno Gabrielli
Kata nu e bine informat.

Exista multe banci care ofera credite special pentru cumpararea unei masini second-hand. Numai ca masina trebuie sa fie destul de noua si esti obligat sa-i faci casco, printre altele.
Pentru mai multe realtii consultati bancile.

De asemenea, societatile de leasing ofera masini second-hand prin aceasta modalitate de plata. Unele sunt masini pe care clienti le-au dat inapoi dupa 1-2 doi la societate pentru a lua alta masina. In alt caz, iti alegi masina de pe piatza iar societatea te finanteaza. La fel, masina nu trebuie sa fie mai veche de cativa ani.
krysty
QUOTE(Kata)
... bancile nu finanteaza decat achizitia de masini noi, nu si second-hand...

serios? uite ca nu prea te-ai documentat. bcr si folksbank finanteaza achizitia de s-h.
gogu36221
Daca vrei o masina family poti opta pentru Renault Scenic, cu multiple imbunatatiri - corespunde exact cerintelor tale.
Daca te intereseaza am un prieten care pleaca in state si vrea sa vanda masina.
Datorita faptului ca se cam grabeste o poti cumpara si mai ieftin.
oricum poti incerca.
daca te intereseaza contacteaza-ma.

Florin
Tel.: 0723******

Pe forum este interzisa postarea numerelor de telefon, poti folosi mesajele personale pentru asa ceva smile.gif
madalina
Numai in Financiar exista vreo 3 topicuri cu posibilitati de finantare pentru masini sh.
tazz37444
ce am uitat saprecizez este ca n-am avut niciodata masina,nu sunt aerian in motoare dar la experienta si practica sunt 0.
sunt bune si sugestiile de genul "decat sh mai bine nou in cazul tau" sau "mergi pe "opel vectra orice 96-98 e ok, intretinere usoara chiar daca e mai slab la fiabilitate si nu-ti lua pe motorina" sau "incearca fiat X sau laguna din 98"....
va multumesc tuturor pentru raspusuri.
zulu37527
Ceau la voi. Am o mica problema. Vreau sa-mi iau masina si am primit o oferta destul de buna. un mitsubishi carisma de 6 ani cu doar 38.000 km. poate cineva sa-mi spuna cum imi pot da seama daca kilometrajul a fost dat inapoi... adica manipulat? agentul mi-a venit cu o poveste ca cica 4 ani nu a fost folosita masina si ca proprietarul are mai multe masini, si de asta nu s-a condus asa mult timp. Nu prea-mi vine a crede. Va rog ajutatzi-ma daca stitzi ceva... Zulu
Emanoel-Adrian
Pai daca are mai multe masini isi permite obligat sa faca service-ul la timp si numai in service-uri autorizate;cere-i cartea service (caietul) si vezi cand,unde si la cati Km. a avut ultima revizie dupa care coreleaza totul cu km.de la bord. smile.gif
Kata
serios? uite ca nu prea te-ai documentat. bcr si folksbank finanteaza achizitia de s-h.[/quote]

singura problema ar fi ca acestea doua nu ofera prea mare stabilitate zilele astea.
volksbank a fost cumparata si nu se stie daca noii proprietari n-o sa dea cu fundu-n sus toate produsele lor, mai ales ca volksbank e o banca cu o prea mica putere financiara si cu retea mult prea minuscula ca sa poata sustine cum trebuie credite retail... iar bcr e si ea in proces de privatizare si nici ei nu stiu ce-o sa fie peste un an.
sanatos e sa iei credit de la o banca solida, nu de la una care nu stii cum o sa se mai numeasca un an de-acu incolo. iar bancile solide nu finanteaza sh, datorita riscului mare si bataii de cap cu evaluarea bunului respectiv.
n-as vrea sa ma credeti neinformata, lucrez in sistemul bancar de multi ani si nu ca femeie de serviciu smile.gif)

(btw mircea, i am a "she", nou a "he" smile.gif)
Kata
[quote="Mircea KDT"]Kata nu e bine informat.

Exista multe banci care ofera credite special pentru cumpararea unei masini second-hand. Numai ca masina trebuie sa fie destul de noua si esti obligat sa-i faci casco, printre altele.

casco faci la toate creditele auto, fie noi fie sh. altfel cu ce ai garanta creditul? faci casco si se pune gaj pe bun. altfel daca intra unu in tine si-ti face dauna totala ce te faci? scoti bani din buzunar? ca banca tot o sa vrea banul inapoi...

e adevarat ca in leasing se iau si masini sh, dar la rate de dobanda mult mai mari si, in definitiv, in leasing masina nu-i a ta, nu? e a societatii respective...
Kata
http://www.masini.ro/forum/viewtopic.php?t=1067
http://www.masini.ro/forum/viewtopic.php?t=171

http://www.masini.ro/forum/viewtopic.php?t=458
http://www.masini.ro/forum/viewtopic.php?t=459
http://www.masini.ro/forum/viewtopic.php?t=1066
http://www.masini.ro/forum/viewtopic.php?t=1067

me again.
m-am uitat pe "financiar", gata sa fac mea culpa ca nu cunosc bine felurile de finantare retail din tarisoara noastra. madalina pusese link-urile de mai sus catre diverse discutii pe acest subiect. pls correct me if i'm wrong, da nici unul dintre cei de mai sus nu a laudat aceste sisteme de finantare sh si nici unul nu zice ca a luat.
ar mai fi un domn care zice ca la o anumita banca i-a iesit rata mai mare ca la leasing. sa ma scuze, dar nu a priceput bine. poate ca si functionarii cu care a luat contact (cel de la leasing si cel de la banca) erau unul prea smecher si unul prea... blegut... si d-aia a ramas cu o impresie gresita. la leasing i se calculeaza rata cheala de orice alte costuri suplimentare. pe langa rata aia vine cacso, eventual si niste comisioane de administrare anuale... pe cand la banca ti se spune exact cat ai de plata lunar cu toate incluse (si casco). nu, nu lucrez la banca din mesaj...

din pacate oamenii din romania nu sunt foarte familiarizati cu domeniul financiar si cad in plasa unor agenti de vanzari destepti, atat de la banci cat si de la societati de leasing, care nu vor decat sa-si vanda marfa (adica sa vanda la pret cat mai mare, cu un castig cat mai mare pentru angajatorul lor....)

n-as vrea sa se simta cineva jignit de mesajele mele. nu fac decat sa va explic, in limita unui forum, ca nu tot ce zboara se mananca si ca nu trebuie sa luati de bune toate produsele de finantare de pe piata. nu fac reclama bancilor in care lucrez sau am lucrat .

ca pont: cereti bancilor/societatilor de leasing pe care le vizitati sa va calculeze costul TOTAL al creditului pe toata perioada de creditare. de exemplu, daca vreti credit pe 3 ani, sa va spuna de la inceput care e suma totala pe care ati platit-o la sfarsitul celor 3 ani (adica cele 36 de rate plus casco, plus cheltuieli de inregistrare a gajului pe masina, plus eventuale comisioane de administrare plus eventuale comisioane de acordare a creditului, plus orice alt ban pe care trebuie sa-l dati si este in connection cu acest credit, gen asigurari de risc financiar, comisioane de risc valutar). diferenta nu este niciodata la rata lunara, sunt mereu enorm de multe costuri ascunse.
o sa aveti surpriza uneori sa constatati ca un credit cu rata lunara mai mare este overall, la incheierea perioadei, mai ieftin decat unul cu rata lunara mai mica.

robert
Nu inteleg de ce va chinuiti sa-i explicati omului cum sa faca rost de bani, cand el intreaba clar ce masina sa ia. Face el rost de bani cumva!Oricum, sfaturile date de Kata par in cunostinta de cauza, ceea ce e folositor si ptr altii.

Ptr Tazz: Cat priveste ce masina sa-ti cumperi, din cate am inteles vrei una de familie. Daca prin asta intelegi un monovolum, atunci clar Scenic. Daca vrei o berlina sau un break de import, atunci Octavia, care intruneste cam toate conditiile, inclusiv devalorizarea relativ redusa in timp si interesul mare pe piata SH.E drept, nu prea are interior vesel laugh.gif ,dar poate nimeresti o culoare ext. pe placul tau.Poti incerca si Megane I, sau Vectra B.Da cu 5000, cam greu masina buna.Cu putin peste cred ca te poti orienta destul de lejer spre Logan, care intra cumva in cerinte.Si o iei noua, e ceva si asta.
tazz37444
revin cu multumiri pentru robert si toti cei care au inteles ce vreau si au postat on-topic.
cred ca am restrans lista la urmatoarele:
1. Opel Omega,Vectra,Astra
2. VW Polo
3. Cielo
4. Logan
Mentin cautarile pe Opel si Polo.
Suma este acum intre 7000 si 8000 de Euro
Bogdan38111
opel astra 2 caravan 1.7DTI
7800 E
an 2000, alba, adusa aug. din olanda, full opt.
Radu45866
Ei, ti-ai gasit masina at least?
Mai cauti cumva?
tazz37444
salut ! am luat in final o toyota corolla sedan cu 1,4 vvt-i / 97 cp
sunt f multumit de ea !
am preluat un leasing din 2002 la 60000 km - 8800 eu
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.