Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Unde sunt fabricate Mazda 6, Toyota Avensis, Honda Accord?
Masini.ro Forum > Masini.ro > Masini.ro
Nonn
Care dintre ele sunt scutite de taxele vamale de 30%, deci construite intr-o tara din UE?
Watcher
Avensis e in Europa => taxe 0, Mazda 6 nu inca (am citit ca vor sa deschida fabrica in 2005). Honda Accord nu stiu dar 80% zic ca nu e produsa in UE.
zefir34016
Avensis se produce in Marea Britanie de Toyota Manufacturing UK http://www.toyotauk.com (investitie Toyota de 1.7 miliarde lire sterline, 4700 angajati) uzinele din Burnaston (Derbyshire) iar motoarele la Deeside (North Wales). Avensis generatia I a fost lansat in 1997 inlocuind Carina E care se producea la Burnaston din 1992; generatia II (noul Avensis) a fost lansat in primavara anului trecut (2003), an in care a obtinut 5 stele Euro Ncap. Tot in UK se produc Corolla Hatchback si SW, in timp ce Corolla Sedan si Verso se produc de Toyota Motor Manufacturing Turkey (TMMT) http://www.toyota.co.jp/en/news/04/0527_3.html

Toate modelele Mazda, exceptand Mazda2 si B2500, care sunt produse in Spania, respectiv in Thailanda, sunt produse in Japonia. Stocul pentru Europa de Est este in Austria, astfel ca durata de livrare in Romania este de cca. 3 saptamani.
Nonn
Mersi. Honda?
madalina
Si Acord-ul este facut in Japonia.
malin34426
Nu , a inceput deja fabricarea lui in EU (fr si spania in combinatie)
zefir34016
QUOTE(Nonn33561)
Mersi. Honda?

La adresa de mai jos este o lista detaliata cu Honda Principal Manufacturing Facilities, as of March 31, 2004 si ai sa vezi ca in UK la Swindon au o uzina mare (3700 angajati, deschisa in 1989) de "automobiles and engines", una in Turcia (automobiles, dec.1997, 449 angajati) la Gebze. In Italia (Atessa), Franta (Omes) si Spania (Barcelona) se produc "power products" si motociclete.
http://world.honda.com/investors/annualreport/2004/46.html
Nonn
Multumesc, dar din pacate nu specifica unde se face Accord-ul. Poate fi ca la Mazda, cu doar anumite modele fabricate in Europa.
Am gasit un articol unde spune ca se fabrica la Ayutthya, dar asta e in Thailanda. Poate se face si alte parti , nu stiu.
Nonn
Am descoperit ca se mai face si in China. Putea sa fie si Bangladesh ca tot aia era, din punctul nostru de vedere. :evil:
Malin, tu ai vreo sursa sau asa stii tu?
madalina
www.honda.com.ro (siteul Carpati motor). Din pacate nu scriu nici unde sunt fabricate, nici nu dau pretul TTI, dar pe site-ul APIA in catalogul de preturi de pe luna noiembrie diferenta intre preteul TTI si cel CIP indica taxe vamale de 30%).
zefir34016
In acest fisier PDF (52 pag!) vei gasi tot ce vrei si ce nu vrei despre noul Accord:

http://www.hondauk-media.co.uk/protected/p...ccord_pp_uk.pdf

inclusiv, la pag.6, raspunsul cautat:
QUOTE
Built in Japan, the Accord saloon offered in Europe will be similar to that on sale in Japan. The US market has a different Accord, built in the US, dimensionally different and tailored specifically for that market.
Nonn
Multumesc. Se pare ca aia care imi place cel mai putin e si singura accesibila.
Iulian HondaFan
din cate am citit pe autonews.com se pare ca Accordurile din Europa se asambleaza in Japonia (ca si Acura TSX, varianta acestui vehicul pt. piata nord-americana).

Mazda 6 e asamblata in Japonia si USA, dar ce se vinde in Europa este produs la uzina-mama a Mazdei din Hiroshima. dar in Europa poti merge si pe Ford Mondeo care este masina dupa care Mazda6 a fost facuta si cu care are cel putin 65% componente comune incluzand motoarele si platforma. Se pare ca cele 2 sunt cele mai manevrabile optiuni in clasa.

Avensisurile produse in UK se exporta si in Japonia. Sunt top ca fiabilitate in clasa lor in ultimii 2 ani in Europa. http://www.toyota.co.jp/en/news/03/1006.html
malin34426
De la anu' Accord se produce in Eu. Simpla motivatie ... motorul diesel
a fost pus pe accord pt ca e raspandit in prop de 80% in europa . Deci asteptati inca un an. Francezii trag tare.
Iulian HondaFan
motorul iCDTI se produce pentru moment in Japonia, dar productia pe scara larga va incepe de la anul in uzina Honda din Swindon, UK.

Maline, unde ai auzit ca se va face Accordul in Europa? Honda are doar 2 uzine acolo cea mentionata mai sus in Anglia si cealalta din Turcia la Gebze. Nu stiu de nici o uzina in Franta-Spania :scratch: , de aceea zici tu ca trag francezii tare, sa-i aduca pe Honda in Franta?
malin34426
Am un var ce lucreaza la citroen si sunt putin intrigati de faptul ca guvernul francez a aprobat construirea unei fabrici de catre Honda.
Mai multe voi sti prin martie cand ajung la el.
Udo_01
Nici eu nu am auzit pana acum de asa ceva, cel putin nu oficial dar sant pregatit sa bag mana in foc ca, nu prea are cum sa se intample asa ceva.
Honda produce in Franta, agregate si tot felul de echipamente si nu vad de ce ar deschide o noua fabrica acolo cand s-ar putea extinde in UK!
Si de ce n-ar aproba guvernul francez asa ceva di moment ce a aprobat si o noua fabrica Toyota?
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.