Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Cielo 2006
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Daewoo
doomsmith
Salutare la toata lumea.

Cum vad ca mai multi isi prezinta masinile pe aici si cer sfaturi, de ce nu si eu?

Am cumparat in august 2006 Cielo STD cu AC. Eu aveam impresia ca e motor cu 16 valve, dar am inteles ca e cu 8. Nu-i nimic, asta e.
Pana acum am facut vreo 4600 km cu ea si nu pot sa ma plang ca ar avea mari probleme. Dar, ca la romani, trebuie sa existe cate ceva:
mai mult:
1- ralantiul are momente in care fluctueaza, aprox cu 30-50 rpm in + sau -. Din exterior e insesizabil, dar in masina se simte. Ajung in curand la un service mai bun si ii pun pe baieti sa o regleze. Sper sa reuseasca.
Cauze ar fi destule: fise, bujii, avans, delco.
2- intra in viteze cam greu cateodata. Are momente in care intra ca un fulg si momente in care efectiv nu vrea. Ori fortezi (si strici), ori calci din nou ambreiajul si o ia. Sau nu. Si atunci repeti operatiunea. Mai exagerez si eu poate, dar oricum nu e normal la o masina noua.
Un coleg care, credeti-ma, se pricepe f bine la curse (nu curse de strada, cele pe macadam) si masini m-a sfatuit sa schimb uleiul din cutie cu unul sintetic. Nu mai tin minte marca, dar e folosit la masinile de curse. Stie el ce zice!
3- momente in care, atunci cand ridic piciorul de pe ambreiaj mai brusc, se aude ca si cum ceva ar lovi. Oare placa de presiune??? La service mi-au zis ca e normal, asa se aude la toate, e ambreiajul...stiam si eu ca e ambreiajul.
mai mult:
4- geamul de la sofer, atunci cand ploua mult si e chederul ud, o ia spre fata la ridicare si merge f greu pe portiunea aia. Noroc cu garantia, sper sa nu ma folosesc de ea prea des.
5- consumul destul de mare 10% urban si 7% extraurban. La forja sare de 10% urban. Asta e o problema generala la Cielo productie Romania.
6- plasticele din bord troznesc la frig, dar nu f rau. Asta e, daca stiam imi luam Rolls tongue.gif tongue.gif:P
7- difuzorul dreapta fata (doar 2 are din uzina, si alea "made in Romania") distorsioneaza ingrozitor. Dimensiunea e destul de mica si sunt curios daca o sa gasesc inlocuitor pt ele. Cred ca da...

Incet, incet (pe masura bugetului), o sa ii fac si mici modificari (sa nu le zicem "tunning"). Poze o sa pun in momentul in care pun ceva pe ea.
Pentru moment, doar atat. Sper sa va mai scriu doar ca am reusit sa rezolv aceste mici probleme si....atat, fara altele.
Tags:
wendysl
Birkenstock UK Outlet only selects the best and a lot wonderful kinds of leather for shoes and put especially wonderful value in digesting them in this particular way to make them support the tradition of Birkenstock's original shoemakers.

The leather is tanned utilizing veggie chemical dyes, so no man-made irritants can be found up against the skin area. This too enables the pores in the leather to stay wide open and breathe make an effort to. Some materials, such as the oiled leather, show off the natural grain and as such, is susceptible to subtle variations.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.