Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Cat consuma un 307 2.0l HDi??????????
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Peugeot > 307/308
Alex37302
Al meu consuma ingrozitor de mult sau cel putin asa mi se pare mie (2.0l HDi 90 CP)!!! Am masina de 1 an si in afara de consum sunt multumit de ea. Am un consum de 9l/100km in oras si 7-7.5l/100km in afara. E mult sau mi se pare mie????
madalina
Depinde cum si unde mergi cu ea....
Dan27
pt afara e destul de mult..dar cum zicea Madalina depinde unde mergi cu ea..daca mergi in afara numai cu a 2-a e normal sa fie si mai mult!
James Kilowatt
Consumul de afara e putin cam prea mare. Banuiesc ca nu scoti medii de 160km/h....
In oras depinde si de trafic, si de cat de lungi sunt traseele. Daca mergi cate un doi km dus doi intors dupa 8 ore atunci consumul mediu iese marisor.
Alex37302
Nu, nu merg cu a 2-a, si nici viteze medii de 160 km/h ca nu avem unde!!!
O viteza medie data de computer de 60 -70 km/h. Spre exemplu azi am fost la Tg Mures, Bucuresti - Tg Mures si retur sunt 700km si am consum de 7.3l/100km asta fara sa ma dau la ea pe serpentine, am mers batraneste!!!
SLY46
QUOTE(Alex37302)
Al meu consuma ingrozitor de mult sau cel putin asa mi se pare mie (2.0l HDi 90 CP)!!! Am masina de 1 an si in afara de consum sunt multumit de ea. Am un consum de 9l/100km in oras si 7-7.5l/100km in afara. E mult sau mi se pare mie????
9 in oras
maoma ce mult!!!la mine e consumul la fel si in oras si afara e diferenta mica de 0,2
Adrian39580
salut. Am acelasi model si se pare ca si mie imi consuma foarte mult in oras...

In afara, consumul la mine pare rezonabil. Am facut 8.000 de Km prin Europa si consumul mediu a fost de 5,7/suta.

Insa, in Bucuresti consuma foarte mult.

Am observat insa ca e o diferenta intre consumul mediu pe care il arata computer-ul de bord si consumul real pe care il calculezi de mana.

Am facut un test: la 2.500 de Km parcursi (in Bucuresti + cateva drumuri in afara), fara sa-l resetez, computer-ul imi arata 8,5 litri/suta. Insa, daca fac calculul de mana, dupa cati litri de motorina am bagat, consumul iese undeva la 7,8/suta. (o diferenta de mai mult de jumate de litru la suta!!!)

Asta inseamna ca computer-ul de bord are o problema:
- ori calculeaza aiurea consumul mediu
- ori nu calculeaza cum trebuie distanta parcursa (asta n-am mai stat sa verific, si e putin probabil)

Oricum ar fi, cred ca un consum de 9/suta in oras este destul de mare asa ca ma voi duce la service sa faca o verificare (ca tot e in garantie)
marius34515
salutare.
La 307 SW 1,6 HDI, 20.000km, mediile:
In Bucuresti: 7
in afara - depinde de stilul de condus:
daca merg cuminte (<90), ajung la 5,5.
Daca o ard la 180, ajung la 7,5.
La mers normal (constant 100-110), dupa 6000km computerul arata 5,9 media ...

marius
mihai45467
307 a lu mama 2.0 hdi 90 cp scoate 6-6,5 afara cand ii da in goarna..chestii de genu schimbat intra 4 in curbe la viteze de 110 la ora, turatii peste 3000 etc... deci mi se pare mie sau a mea consuma mai putin
iar la mers batraneste a scos 5-5,5 .deci,bine? :> cred ca da
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.