Help - Search - Members - Calendar
Full Version: SuperNova vs. Matiz
Masini.ro Forum > Masini.ro > Versus
marius
salut,



care credeti ca este o alegere mai buna: o dacia supernova rapsodie sau un Matiz SE. Au preturi apropiate iar supernova este chiar mai atractiva; doar ca mi s-a luat de standardul Dacia.

Cornel I
Normal ca-i mai bun Matizu' dar depinde si cati bani ai. Daca nu-ti mai ramin si de o oglinda rupa noaptea de baietzii de dupa blocuri... Dacia e alegerea fireasca. Nu stiu cum e treaba cu asigurarea CASCO da' am auzit ca-s problemele la unele... (nu acopera si actele de vandalism)
nicolae
nu cred ca matizu este mai bun din contra super nova cred ca il depaseste din toate punctele de vedere. voi ce ziceti
Constantin1
QUOTE

Pe 2002-05-22 10:57, marius a scris:
salut,

care credeti ca este o alegere mai buna: o dacia supernova rapsodie sau un Matiz SE. Au preturi apropiate iar supernova este chiar mai atractiva; doar ca mi s-a luat de standardul Dacia.

Constantin1
depinde unde folosesti mai mult masina. pentru oras, matiz e mai practic. daca vrei masina de familie ca sa pleci mai des din oras, dacia supernova, chiar daca are niste hibe, e mai buna.
adrian
dacia super nova este mai buna din toate punctele de vedere decat matizul ,asta doar daca nu esti o fetita cuminte la volan si te descurci cat de cat cu condusul.eu am o super nova de un an si 2 luni si sunt multumit pe deplin de ea .
nicolae
QUOTE

Pe 2002-06-10 23:54, adrian a scris:
dacia super nova este mai buna din toate punctele de vedere decat matizul ,asta doar daca nu esti o fetita cuminte la volan si te descurci cat de cat cu condusul.eu am o super nova de un an si 2 luni si sunt multumit pe deplin de ea .
Dorin
SuperNova [+]-motor fiabil,consum scazut
-stabilitate pe curbe
-frane eficiente
[-]-finisarile interioare
si exterioare
-telescoape zgomotoase
la modelele din 2001
-instalatie audio mediocra
-inchiderea creaza probleme
-patruderea apei pe la
imbinareaparbrizului
Matiz [+]-in ciuda dimensiunilor
un comportament bun la chrash
testele frontale
-interior spatios
-reprize rapide mai ales cu 1 si
2
[-]-motoarele dupa 120000 km
creaza peobleme
-stabilitate execrabila
tda
Sincer sa fiu , cred ca Dacia SuperNova este tot o dacie...deci e o basina.....cred ca Matiz-ul este de 1000 de ori mai fiabila si mai bine finisata
Geo
Nici nu se poate face comparatie! Matizul e net superior! Cine afirma altfel inseamna ca nu le cunoaste pe amandoua, ori e subiectiv.
Am un prieten care are si Matizuri si SuperNove in regim de taximetrie, si diferenta se vede usor. In timp ce Matizul se tine inca bine dupa mai bine de un an, SuperMobra troncane din toate partile, in special spatele, etc, etc. in acelasi interval de timp. Nu mai vorbesc de cate piese ii pica una dupa alta.

Le-am condus pe amandoua cand inca erau noi. Am mers in stil sportiv, cu fortare in curbe, si n-ai ce compara. Matizul e net superior ca tinuta de drum, e confortabil, e o placere sa-l conduci.

Ca o propunere, cine lauda Dacia, sa recunoasca daca e posesor sau nu de Dacie!
george
ia-ti matiz!!!! e mult mai bun ca o supernova. sau poti sa-ti iei o masina second-hand mai buna dar daca tii mortis sa-ti iei noua treaba ta. eu mi-as lua un cielo la mana a doua. dar acum sincer vorbind matizul e mai bun! la Supernova nu-mi plac suspensiile! deloc!:S)
valentin
Matiz e mashina adevarata. SuperNova e incercarea lu' Dacia de a face din cacat bici si sa mai si pocneasca.In concluzie eu zic sa faci tu un drive test cu ambele si sa mai intrebi dup-aia daca mai simtzi nevoia.
Gheorghe
mai copii nu mai debitati prostii.....spunea cineva mai sus ca Matiz-ul se comporta bine in curbe ...il intreb pe respectivul daca era plina masina ca eu asta vara am luat o curba mai stransa cu masina goala si m-am rasucit de am ametit si m-am trezit cu masina orientata invers pe sosea....cei care vorbesc Dacia de rau inseamna ca nu au condus noile SuperNove...orice ati spune o Dacie iti da un sentiment mai mare de siguranta decat savoniera de Matiz si la banii astia mai repede as cumpara o Nova cu cateva optiuni decat Matiz standard....si apoi, cu ce am mai putea sa caram porcul, cartofii si spritu' de la tara?....cu Matiz? da, dar ar trebui sa iti lasi nevasta si copii la tara ca nu ar mai avea loc si ei in masina
Alex4
Sincer gheorghe ai dreptate o supernova este mult mai buna.. ce daca o sa cada pisele de pe ea mai repede ca la matiz .....macar esthi roman shi cum ai salariu asa de mare la nova teai dus shi tziai cumparat.....la matiz itzi vinzi nevasta de 5 ori shi hai ca in fine o repari......deci tot o nova as alege. Bafta
Remus
Am avut un autoturism Dacia, dar bine ca am scapat de el. Nu mai vreau sa aud de Dacia. Cel putin de modelele scoase pe piata pana in prezent. Calitatea si fiabilitatea este deplorabila ! Chiar si la Nova - m-am convins de asta, convingere intarita si de alti amici.
Am schimbat-o cu un Matiz, de vreo un an si jumatate si sunt super multumit. Diferenta este foarte mare intre cele doua in privinta calitatii. Este o placere sa conduci un Matiz. Cautati pe toate forumurile straine sa va convingenti ca este automobilul cel mai putin criticat dintre toate marcile !
Augustyn
eu am avut si super nova si matiz
sincer am fost multumit de amndoua
nova stabila iar matizul foarte usor de condus
cu sistemul audio nu se mai discuta daca vrei un sistem audio ti-l pui singur

[addsig]
krysty
Ba, ala cu Matizu care "sta bine in curba", ai condus tu Matiz cum am condus eu Hammer!!! Eu am Matiz la servici si sta in curba ca o trotineta! Am inteles ca o tinuta buna de drum ar avea Solenta.
valentino
Solnitza pe naiba ! arata ca draq ! La un Matiz SE ai cam tot ce-ti trebuie. Si sa nu uit de la Matiz E (economic = cel mai "chior") ai bare de ranforsare in usi (de aia are ~900 kg) si reglare electrica a farurilor. Solnitza (bleahhh) stiu ca are asa ceva (barele din usi) doar la modelele mai scumpe.

Sfatul meu: plimba-te cu un taxi Nova si unul Matiz - vezi (auzi) la care troncane mai mult si mai urat !!!

Degeaba au pus motor si cutie buna la Solnitza (care oricum nici la turci nu se mai pun) ca restu' tot de romanashi e facut.
[addsig]
vlad41255
io zic super nova.matizu e de gagica incepatoare
Alecs
vlad, te-ai uitat la data posturilor? Joi 22 Mai, 2003 biggrin.gif
eddie
Am ajuns sa comparam deja masini de alte categorii, am ajuns sa comparam mersul cu taxiul,lasa-ti omul sa-si aleaga una dintre ele singur, sa nu ne injure pe noi prea tare...Comparabile sunt doar ca pret, dar amandoua au lipsuri majore sau ce are una, nu are cealalta, greu.....masinile sunt foarte comune si balanta nu prea se inclina de nici o parte dupa cate vad pe aici.Umila mea parere nici nu mai conteaza 50%-50%.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.