Help - Search - Members - Calendar
Full Version: caracteristici tehnice motoare Peugeot
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Peugeot
Kata
buna!

stie cineva de unde pot sa fac rost de specificatiile tehnice ale motoarelor peugeot? ma intereseaza in special cele de pe 307 si 407. la dealer pe site gasesti doar configuratorul de modele si puterea motoarelor, dar nici un cuvant despre altele (cuplu, etc). nu prea am timp si chef deocamdata sa contactez dealerul la o discutie face-to-face (vanzatorii vorbesc prea mult!)si as prefera net-ul...
de asemenea, ar fi de interes o lista cu dotarile standard pe diversele tipuri de echipare pe 307 si 407 (ce-i aia "x-line", de exemplu).

multumesc anticipat!
James Kilowatt
www.webcarcenter.com
Kata
nu prea gasesc pe site-ul acesta decat ce avea deja si dealer-ul din romania.
ma refeream la amanunte... de exemplu, asa cum sunt descrise motoarele si dotarile pe www.seat.ro ...
mai caut, dar deocamdata nici google-ul nu s-a dovedit prea productiv.

thanks anyway! smile.gif
Alex37302
Depinde de ce motor vrei sa aflii detalii! Eu am un 307 2.0 HDi 90 CP si nu pot spune ca sunt multumit de consum, cel putin in afara imi consuma cat espero de 1.8l, adica 7-7.5l/100km. Acum nu stiu daca am eu o problema la injectie sau chiar asta e consumul!! Multi spun ca depinde de unde alimentez cu motorina, eu bag numai de la OMV si MOL (euro 4). Parerea mea e sa nu iti iei diesel de la peugeot, e f gurmand si nu merita banii investiti! Am vazut pe aici ca se lauda unu care are un 307 SW de 2.0l HDi 110 CP si ii consuma 6.9l/100km in regim de turatie in afara orasului! Ala ori ii e frica sa recunoasca si scade el intentionat consumul ori asa e si am eu o defectiune la sistemul de injectie!!!
Kata
de fapt, pe mine nu consumul ma intereseaza cel mai tare, ci putere, cuplu, tipul de frane s.a.m.d.
ma intereseaza ce stie motorul ala sa faca, in cat timp imi misca masina de pe loc (f.f. important in oras!), cat atinge in afara, cat de bine franeaza, daca are abs si alte minuni din astea, mult mai putin cat consuma. fac maxim 1500 km pe luna cu ea, consumul nu e un capat de tara. asta de acum trage cam 12 la suta in oras, atata timp cat cea noua se va situa sub cifra asta e super ok.
Alex37302
E destul de agila, te poti baza pe ea, motorul trage bine, franele asa si asa, nu sunt f eficiente, eu de exemplu am intrat intr-o dacie pe uscat, asta pt ca au discuri mici pt roti de 14, nu au fost in stare sa puna la 1.3 t niste discuri mai mari! Oricum mi-au lasat un gust amar dupa ce am luat masina asta! Ai o gramada de pb cu ea, pb care nici la dacie nu apar in perioada de garantie (discuri ovalizate, sonda rezervor nu mai indica, plafoniera nu mai functiona cand deschideam usile, o usa nu se mai deschidea decat pe dinauntru, etc) Sunt mici rahaturi care te fac sa regreti banii care ii dai!!!!
Kata
zefir, multumesc. brosura de peugeot e la fel de secretoasa ca toate celelalte site-uri pe care m-am dat.
celalalt site se incarca repede, dar nu se descarca nici un catalog. poate e net-ul meu de vina, mai incerc.
cred ca trebuie sa ma duc la dealer...

alex - U scare me! adica dau o gramada de bani pe tot felul de accesorii care nu functioneaza? mai bine imi iau una cheala de accesorii da cu un motor cumsecade. imi pare rau ca ai atatea necazuri cu ea.
sandman
alex, tu chiar ai nimerit o masina proasta. Oricum 307 sw sunt recunoscute, ca cele mai slabe masini peugeot in productie. de aia le-au si chemat in service ca sa rectifice "mici probleme".
Doc
Cateva detalii tehnice poti gasi ai : http://forum.pejo.ro/viewforum.php?f=22&am...eb2e9c177cfec23

Eu de exemplu nu am consum asa de mare cum se plange domnul alex. In oras am o medie de 6.7l/100km si afara de 5.5l/100/km. Consumul depinde foarte mult de stilul de condus. De exemplu daca merg batraneste in oras pot sa scot si sub 6l. Noile motoare HDI de 1.6 110CP si 2.0 136CP sunt excelente.
Horatiu55654
Documentatii manuale reparatii

original, nou, pentru Alfa Romeo, Aro, Audi, BMW, Chevrolet, Chrysler, Citroen, Dacia, Daewoo, Daihatsu, Fiat, Ford, Honda, Hyundai, Jaguar, Jeep, Kia, Lada, Land Rover, Lexus, MG, Mazda, Mercedes-Benz, Mitsubishi, Nissan, Opel, Peugeot, Porsche, Renault, Rover, Saab, Seat, Skoda, Smart, Subaru, Suzuki, Toyota, Volkswagen, Volvo toate, producator original
Documentatii service/manuale de reparatii pentru toate modelele Mercedes, BMW, Honda, Opel, Nissan, Toyota, etc....... Lista cu completa cu preturi se poate descarca de la http://www.usro.net/cbr954/manuale/Manuale%20Service.xls
(M. Mario, tel. 209205, 0722-460450, email hondacbr@usro.net, Timisoara)[color=red][/color]
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.