Help - Search - Members - Calendar
Full Version: ce sa-mi cumpar:solenza sau logan??
Masini.ro Forum > Masini.ro > Versus
sergiu37063
sunt dispus sa ofer cam 7000 de euro pe una dintre aceste masini.spuneti-mi voi dintre aceste doua masini pe care sa o iau.[/code]
G e o r g e
iar poza are legatura cu ? :shock:
Bmw
Logan e mai spatioasa , mai sigura caci renault a promis ca logan va avea 3 stele la euroncap ceea ce mi se pare CEVA iar solenza .... nu chiar si plus ca pe logan poti sa pui si al doilea airbag , geamuri electrice care mai nou la slz nu le mai poti comanda nici optional. EU recomand logan de echipare cat mai avansata pana la laureate cu motor 1.4 ca consuma CLAR mai putin ca 1.6 si am auzit ca e si mai elastic. Ambition are si motor de 1.6 si absul care sincer daca stii sa conduci e inutil fiindca oricum pe gheata cu sau fara abs te duci sanie. IAR daca mai ai rabdare recomand si mai mult dieselu care vine in septembrie la anu care consuma 4,... si merita ca pe logan tb sa pui benzina euro 3 la 32 si ceva de mii.
Mihai35439
Daca ne referim strict la Solenza si Logan, acuma depinde ce te intereseaza mai mult. Logan e mult mai incapator, motorul de 1.6 merge chiar bine, dar consuma mult. Masina e mai sigura , interiorul si finisajele de mai buna calitate. Recomand varianta de 8000 euro si motorul de 1.6.
Costurile de intretinere sunt mai mari ca la Solenza.
Solenza e mai mica dar mai fasneata chiar cu motorul de 1.4. La Solenza insa, as opta clar pentru varianta diesel de 1.9 care asigura un consum rdesu si performante rutiere acceptabile. Solenza e mult mai prost finisata, dupa cateva luni iti troncane toate plasticele din masina si aparae rugina. La minusuri as adauga si siguranta care este mult sub Logan.
Bmw
Solenza 1.9d e naspa.Am mers cu un taxi din asta . E jaaleeee nu-ti recomand : e super grea super puturoasa nu poti sa-ti iei nici AC servo e inca 300euro si e super scumpa , consuma mult pt un diesel in jur de 6 . N-are injectie directa , turbo , iar de commonrail ce sa mai vb! PE cand loganu diesel pe care ti l-am recomandat mai sus e motoru de la clio adica cu tot ce nu are dis. de pe solenza (inj. dir. , turbo , c-r).Repet eu zic : Logan 1.4 laureate 7100euro sau 1.5dci din toamna care laureat va costa probabil 7,9-8,2k la anu si face toti banii!!!!
Gociu75
motorul de 1.4 de pe Logan e ff puturos, ca sa mergi cat de cat decent trebe sa il turezi, a 4 si a 5 din cutie sunt supeeeer lungi asa ca si consumul e destul de mare. Preferabil logan cu motor de 1.6. Nu cred ca merita sa astepti pana o sa puna motorul diesel, mai ales daca nu faci mai mult de 30k km pe an. Concluzie: Logan 1.6 cu dotari in functie de banii pe care ii ai
James Kilowatt
Ati vazut povestea de la stiri cu tipul cu bratul de la suspensie rupt, la Logan? Sunt curios ce comentarii vor face cei de la Dacia....
Watcher
QUOTE(Gociu75)
a 4 si a 5 din cutie sunt supeeeer lungi asa ca si consumul e destul de mare.

Treptele de viteza mai lungi favorizeaza scaderea consumului nu cresterea lui. Cel putin asa se spune intoate revistele/emisiunile, etc.
Treapta lunga inseamna ca turatia creste lent. Am eu o definitie gresita???
Mihai35439
Watcher are dreptate, treptele lungi favorizeaza consumul scazut . cutia de pe logan a fost construita special asa.
Gociu75
dar fa tu o depasire cu asa cutie. Sa vezi cum ajungi de urgenta in treapta 3 ca sa ai rezerva de putere
Nazareno Gabrielli
Sergiule daca iti permiti cumpara un Clio Symbol. Asa nu o sa faci nici un experiment. Stii la ce sa te astepti. Cu Logan pot aparea surprize iar Solenza e o varianta daca vrei sa economisesti ceva bani.
madalina
Sergiu, ai grija ca circula zvonuri ca Solenza s-ar scoate din fabricatie din martie, iar la Logan ca ar avea o problema la directie (suspect de multe accidente cauzate de blocarea directiei).
gabriel32493
Frate cumpara un vectra sau omega la banii astia...7000 se vor transforma in 2 ani in 3500 E pe cand opelu' isi pastreaza pretul...

Nu fi incantat de masina NOUA..

Siguranta este incomparabila iar optionalele nu se pot compara, de asemenea calitatea este alta! FIABILITATEA ! Baniii pentru intretinere aceeasi ! voarte important.

FII atent la alegere, iti urez succccccces!!!
Marius30562
Trebuie sa ai iun vedere la luarea deciziei faptul ca, in Adevarul de azi a aparut o declaratie a directorului Dacia-Renault care spune ca incepand din martie anul viitor, Solenza va fi scoasa din fabricatie pt. a creste capacitatea de productie pt. Logan.

Ai aici articolul respectiv:

"
Societatea Automobile Dacia Pitesti va inceta, la sfarsitul lunii martie a anului viitor, fabricarea modelului Solenza, lansat in luna aprilie a anului 2003, pentru a se concentra pe productia Logan, a declarat, miercuri, directorul general al companiei, Francois Fourmont. El a explicat ca firma a primit cereri cu mult peste asteptari pentru modelul Logan, lansat in luna septembrie a acestui an. Producatorul auto francez Renault, proprietarul Dacia, a anuntat, recent, ca a primit, in primele trei luni de la lansarea Logan, peste 30.000 de comenzi, din care a onorat circa 15.000 in Romania si peste 4.200 pe piata externa. Anul viitor, compania intentioneaza sa introduca un al treilea schimb de productie la uzina din Pitesti, a carei capacitate va creste la 600 de modele Logan pe zi. Productia estimata a modelelor Solenza de la lansare si pana la sistarea productiei este de 100.000 de vehicule.

"

Dar pana la urma alegi ce-ti place si ce ti se potriveste.
Gica-6
QUOTE(MR28673)
Ati vazut povestea de la stiri cu tipul cu bratul de la suspensie rupt, la Logan? Sunt curios ce comentarii vor face cei de la Dacia....


Dar care era povestea, ca eu spre rusinea mea nu o stiu... :cry: :?:
Am auzit in schimb de un caz (singular insa) despre care spunea si Madalina, cu cel ce i-s-a blocat directia.... intr-adevar foarte grav daca aceste cazuri s-au inmultit ! :!: Tipul insa nu patise accident, deoarece avea viteza mica de tot.. :cheers:
James Kilowatt
A dat asta la fie Obositor, la antena1, fie la stirile de la TVR... eu am vazut-o pe internet, si altceva nu prind...
Era un nene care a zburat in aratura cu un logan nou. Cica s-a rupt fuzeta... a aratat masina pe elevator cu cativa mecanici sub ea care spuneau ca dupa parerea lor nu e vina soferului si ca fuzeta aia nu trebuia sa se rupa chiar daca a luat-o prin aratura. Soferul spunea ca da dacia in judecata, iar dacia a declarat ca va face o declaratie dupa ce expertii lor analizeaza masina. Eram curios daca intre timp s-a mai auzit ceva...
Gica-6
Da, dupa ce te-am intrebat, m-am uitat si eu ca ma facusei curios, pe daciaclub.ro si am gasit amanunte, de altfel se pare conform cu ce mai era scris pe-acolo, ca mai exista probleme si cu puntea spate. Arunca o privire pe-acolo (daca nu ai aruncat deja) sa iti fac o parere oarecum despre Logan. Dar nu cred ca vei avea rabdare si timp sa citesti prea mult... Discuta baietii cu Dacii :shock: ... de mama focului :!:
Bogdan38111
iti recomand un opel astra 2 sedan
pana in 7800 E
Radu33501
QUOTE(Mircea KDT)
Sergiule daca iti permiti cumpara un Clio Symbol. Asa nu o sa faci nici un experiment. Stii la ce sa te astepti. Cu Logan pot aparea surprize iar Solenza e o varianta daca vrei sa economisesti ceva bani.


Poti sa iti iei Solnita ca macar nu ti se uda bancheta la spalatorie smile.gif.
Radu33501
Eu iti recomand Solenta. Am mers si cu Solnita si cu Logan (ambele 0 km). Solnita are acu vre-0 5000 km iar Log 1000-2000 nu stiu sigur.
Solnita- iti bate vantul zici ca mergi cu geamu deschis, porbagaj mic, locurile din spate inguste+ solenta are viata in ea - cutie bunicica consum mic (nu in primii 1000 km), nu se uda nimic cand o speli, de oras, 7-8 in oras.
Golanul - renault a vrut o Dacie facuta de Renault dar a iesit tot o Dacie. Calitatea materialelor este identica,stabilitate varza, spatiu din interior este mai mare, probleme din fabrica cu ele, (geamuri,cutie de viteze (1,6), tabla SPECIALA pt Logan (bineinteles mai subtire si mai curbata)abs..., se cam uda in interior, consum 10 oras,etc., + usile se inchid, confortul, computer de bord ... Sa vedeti cat o sa va coste reviziile sau piesele.
Eu recomand Solnita(acelasi lucru imi recomanda un dealer de la Dacia. La inceput isi dadea cu pumnul in piept cand a fost lansarea, insa acum tace cand zic ceva de Logan. Ma ia acum un urmatoarea pe care o sa o scoata Renault. Astept sa o vad si pe asta.
Radu33501
Ia-ti un renault clio sh, sau o fabie sh.
Andrei Suzuki
QUOTE(Radu33501)
se cam uda in interior



:shock: Cum adica se cam uda in interior?
Emanoel-Adrian
smile.gif Eu am un Logan 1.6 Ambition, am spalat-o de 4 ori si cu presiune si fara si nu am gasit nici picatura de apa in interior,usile se inchid cu acelasi sunet si la fel ca marcile West, consumul oras nu-mi sare de 9.2 si afara la 110/km./h 6,4. Una peste alta sunt multumit de masina,este noua cu 3 ani garantie,CASCO m-a costat aproape 300Eur/an, este un model nou care abia a aparut si se devalorizeaza moral ff.greu. Daca cititi chiar aici declaratiile celor de la Dacia-Renault vedeti ca se va intra in forta si pe pietele occidentale.
Ca o recomandare pentru cineva care vrea sa-si cumpere Logan, mai pune-ti ceva si luati motor 1.6. E altceva !!. laugh.gif
Gabriel38140
iti recomand o solenza full options (max. 6000 E) decat un logan (fara dotari delok...doar standard) - 6400 E
SOLENZA DIESEL 1.6 :cheers:
dor solenza nu se mai fabrica de la anu` !!! attention...dar tot solenza ia`ti



OPEL ASTRA G CARAVAN, an 2000, 128000 km, 1.7 DTI laugh.gif
Dan27
nici una.Am avut Solenza,m-a dezamagit consumul in oras si cum se comporta la peste 120km/ora.Incearca o straina second.Oricum daca iti iei dacie nu o lau noua!lasa garantia ca numai batai de cap ai cu ea.Revizii la Dacia unde te usca (preturi)pt o Dacie.Plus ca o sa pierzi intr-un an cel putin 1200euro.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.