Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Opel Vectra C
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Opel > Vectra / Insignia
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7
DragosS
Tocmai mi-am comandat un Vectra C 1,9 DTI 150 cp Design Edition in 5 usi
( fostul GTS Sport) full(fara piele).Are cineva informatii despre motorul acesta(practice,nu teorectice)?
Bmw
Cred ca e un motor bun. E motor de fiat (sau de alfa cum se lauda astia de la opel). Motoru asta in treapta de 150 de cai mai e doar pe alfa gt , noua alfa crosswagon , iar in treapta de 140 mai pe toate fiaturile si restul de alfe .Eu zic ca daca e pe alfa gt ar cam trebui sa fie destul de bun (jareala) , oricum cu siguranta va avea probleme cu cele peste 1,5t ale vectraului dar chiar si asa consuma putin si are 6 viteze si are un rap bun pret/cp poate mai bun ca la multe alte berline medii.DECI ai facut o alegere inspirata ! :cheers:
gabriel32493
cat te costa cu taxe incluse jucaria asta? :shock:
DragosS
Pai pretul DDP este de 24.000 Euro. Dar i-am pus multe optiuni.Deci puteam sa o iau si la 21.000. Oricum pare un motor bunicel.Are cuplu mare (320) si astia de la fiat si alfa sunt buni la motoare diesel.Iar ca performante se descurca(9,8 pana la 100km/h si 217 vit max) Consumul este si el bun( 7,5 in oras si 4,7 in afara). Mie imi place masina mult si estetic tinand cont ca este GTS practic.
DragosS
Voi ati avut ceva probleme cu motorina de pe la benzinariile noastre? Eu nu prea am habar de calitatea motorinei acum avand un seat pe benzina cu care am avut ceva probleme fiindca nu i-am bagat tot timpul benzina cea mai buna.

Sper sa nu gresesc si sa ii bag masinii cand imi vine un plin de fara plumb! laugh.gif Glumesc desigur!
James Kilowatt
Mi-ar placea si mie un asemenea obiect laugh.gif
Ziceai 21.000 cu motorul Fiat 150CP? Nu suna rau... daca are in pretul asta si clima si faruri de ceata, mie personal alte optiuni nu-mi mai trebuie.
Sa ne tii la curent dupa ce-l iei! Si sa-l stapanesti sanatos :cheers:
DragosS
Mersi!Pretul cip cu tot cu reducerea de 1070E care o au acum este de 17.900.Pt varianta in 5 usi cu motorul asta de 150cp si echiparea Design Edition.Ea are aer conditionat standard.Eu i-am pus clima pack care are clima electronica.Faruri de ceata sunt standard la echiparea asta. smile.gif Eu am stat mult pe ganduri daca sa ii pun sau nu xenoane.Pana la urma i-am pus si d'astea.

Abia astept sa vina sa vad cum se comporta motorul in special pt ca am mai condus vectra dar pe benzina 1,8.
Vasile26083
Eu la motoarele astea de 1,9CDTI (recte 1,9multijet ) de pe opel am observat un fenomen destul de ciudat: desi sunt aceleasi motoare cu cele de pe alfa si fiat, la opel au 150CP iar la italiene sunt trecute ca avand 140CP.
Care o fi explicatia exact, nu pot sa-mi dau seama. Probabil ca trecand Alpii, primesc o doza de ioni negativi si ozon si se simt mai in forma. Altfel nu reusesc sa-mi explic.
Cate minuni poate face hartia asta domnule, cateodata chiar stau si ma minunez!
DragosS
Pai aici mai intra in discutie multe alte componente.Electronica,turbina,etc. Nu stiu exact ce au schimbat cei de la opel dar exista variantele de 120cp si 150 cp.Asa cum la grupul vw motorul de 1,9 are de la 90cp pana la 160cp pe ibiza cupra!
DragosS
Azi mi-au confirmat cei de la opel ca masina imi vine pe 22 februarie.Deci dupa 2 luni si o sapt de la data comenzii!Eh..mai tre sa rabd un pic!
alin armand38640
am o vectra c din 2003 dti . am luat-o din germania prin aprilie 2004 si sunt multumit de ea, asta cand vorbesc de confort si alte dotari
dar motorul este lenes, avand in vedere ca inainte am avut un audi a4 1.8 t de 150 cp . as vrea sa-i cresc puterea printr-un ciptuning, stiu unde, dar nu stiu daca omor motorul. as fi curios sa stiu cum este si alta varianta si ce parere aveti despre chestia cu ciptuningul...
Senator
QUOTE(Vasile26083)
Eu la motoarele astea de 1,9CDTI (recte 1,9multijet ) de pe opel am observat un fenomen destul de ciudat: desi sunt aceleasi motoare cu cele de pe alfa si fiat, la opel au 150CP iar la italiene sunt trecute ca avand 140CP.


Motoarele sunt fabricate de Opel Powertrain (GM Powertrain) atat pentru Opel cat si pentru FIAT si exista mici diferente intre ele , de aici valorile diferite ale puterii.


QUOTE(Dragos37039)
Pai aici mai intra in discutie multe alte componente.Electronica,turbina,etc. Nu stiu exact ce au schimbat cei de la opel dar exista variantele de 120cp si 150 cp.


Pe Vectra C 1,9CDTI-ul cu 120 de CP e 8V iar cel de 150 de CP e 16V. :!:
DragosS
Da,corect! La Vectra motorul de 120cp are 8v iar la Astra H are 16v fiind derivat din cel de 150cp.
cristi39097
motoarele de 2.0 au fost ,sunt si vor fi tot timpu lenese,caci nu au destul cuplu.Am avut si io....In schimb 2.2 dti pe care il am acu trage ca un bou.Am mers in germania 230kmh cu ea si nu dadea semne de oboseala.Cit priveste chiptuningu', vezi la cine iti faci ca sunt si multi tepari.In tm stiu doar pe unu care face ca lumea, cu garantie ca la carte.Stiu o corsa 1.7 dti lucrata.Tipu zice ca pe linga cox intradevar ia scazut si consumu!!!!!
FAza e ca stiind ca ai alt cuplu si mai multi cai ii vei da tot timpu in gura,nu?
Conteaza unde.Daca doar in oras cred ca ii vei strica turbo,si va papa ulei asta in idea ca nu faci prea multe drumuri afara.Mai bine o iei din fabrica cu mai multi cai,sau daca dispui de bani mergi la nemti.La aia macar esti sigur ca stiu ce fac....Nu d e alta numa' sa nu ai probleme de genu..am pus chip dar din cauza ca tipu' se grabea nu afost atent si acu nu mai functioneaza geamurile electrice,sa zice sau mai stiu io ce altele.Ai grija! :cry:
marin39107
astept sfat
DragosS
Are un prieten bun o vectra c cu motor de 1,8. Masina se comporta bine la drum dar trebuie sa te astepti la consum 11-12 in oras daca conduci un pic mai sportiv.La drum lung se aseaza foarte bine.

Avantajul major al acestui motor este ca are un pret foarte bun fata de cele pe motorina.In rest mai conteaza doar echiparea pe care o alegi ca sa vezi ce dotari ai!
mike.omega
Am unit subiectele existente in unul mai mare si mai frumos :cheers:

Have fun! si sa va bucurati de masini :!:
DragosS



Cam asa o sa arate masina!
G e o r g e
GTS ul ? frumossssss
DragosS
Da,arata mai bine ca Sedanul! Nu ca ala ar arata rau! tongue.gif

Si nici modificat nu arata rau GTS-ul tongue.gif

ubiku
Care sunt diferentele intre GTS si Sedan?
DragosS
Pai GTS-ul in primul rand are 5 usi.Adica se deschide portbagajul cu tot cu hayon!Mai are sasiul sport adica coborat un pic fata de vectra.Si in rest mai difera optiunile.Adica e un pic mai bine echipat.

In rest mai are spoilere,faruri si stopuri fumurii si grila.
mike.omega
De fapt la GTS si parbrizul are alt unghi :!:
Am observat asta la un salon auto unde era pus un GTS langa un vectra normal smile.gif

Oricum, misto masina :cheers:
DragosS
Serios? Nu am observat asta!Stiam doar ca spatele are alta forma dar nu ma uitasem la parbriz!
bogdan-14
parbrizul este acelasi si pt gts si pt berlina .
diferenta la caroserie intre gts si berlina este haionul , bara fata , farurile si stopurile negre.
eu am condus 1,9 de 150 cp si manual si automat (lucrez la opel).
ai facut o alegere foarte buna , motorul se comporta excelent , cuplu motor o sa te impresioneze .
eu personal m-am luat la intrecere cu un A4 nou TDI de 130 de cai si nu tare s-a putut tine dupa mine.
consumul este de 6.0 mixt .
ai 6 trepte de viteza , tempomat , iar intr-a 6-a la 120 cu tempomatul activat iti consuma sub 5.
DragosS
Am auzit si eu ca are un consum foarte bun. Iar cuplul este intr-adevar mare.Sper sa fiu impresionat! smile.gif

De azi mai sunt 3 saptamani pana vine! Poate imi fac si ei o surpriza si o aduc cu cateva zile mai repede!
DragosS
Vectra OPC:
DragosS


Are motor bi-turbo 1,9cdti 212cp
DragosV
Dragos - ce se mai aude cu masina ta. La mine am aflat ca la Astra termenul de livrare a crescut pentru 1.9 cdti de 150 (ca al tau) la 3-4 luni. Mai nou cred ca as vrea sa iau aceiasi culoare ca a ta si nu am vazut niciuna inca. Astept cu interes sa iti vina masina sa o vad si eu.
DragosS
Pai cam intr-o saptamana si jumatate trebuie sa vina.Sincer nici eu nu am vazut nici un GTS culoarea asta deci va fi si pentru mine o surpriza. laugh.gif Ma refer la vazut pe viu,pt ca in poze am mai vazut pe net.

Cred ca termenul de livrare a crescut asa mult la Astra 1,9cdti pt ca abia au introdus motorul asta in oferta.Totusi nu cred ca este asa mare cererea fata de motoarele pe benzina sau dieselul de 100cp.

Acum la mine este grea asteptarea pt ca am intrat pe ultima 100 de metrii,mai ales ca am aflat ca au mai schimbat astia cate ceva pe la computerul de bord incepand cu modelele fabricate in 2005.Si cum a mea este prima Vectra GTS care vine la Union Motors in 2005,nici ei nu stiau exact sa imi zica ce s-a schimbat exact.
Dudau40071
Sper sa nu te fac sa te razgandesti ca ti ai luat vectra c dar parerea mea e ca este o masina foarte proasta...prietenul meu cel mai bun si a luat o vectra C cu motor de 2.0 pe care il ajunge 34 de mii de euro in leassing si tare mai regreta alegerea facuta...In primul rand motorul eco tech e de fapt motor de pe isuzu(daca nu ma crezi intreba si tu pe afara sa vezi care i treaba cu eco techu).Apoi motoru e super lenes...adica la cei 100 de cai de ISUZU il faceam lenjer cu cei 90 ai mei de pe Skoda cu motor de Vw.Alta chestie naspa e ca lui la motor de 100cp ii lua la inceput cand si a luat (in 2003) 7,6(mers foarte usor cu ea)iar mi e imi luat maxim 6,5 daca o forjam un pic.Acum insa vreo 2 luni consum i a ajuns la 8,6 in oras(si asta inainte sa vina iarna propriu zisa..adica erau 10-15 grade afara)iar in afara i a iesit o medie de 8 cand mi e media nu trecea de 5...Eu zic ca asta zice mult despre perfomantul motor 2.0DTI facut de Isuzu comparativ cu motorul facut de VW.Despre noul motor de 150 de cai nu stiu nimic asa ca s ar putea sa ai mai mult noroc ca el.Alte probleme...cam la 10-15 mii de km se duc beletele si deja i s a dus un brat si are abia 50.000 de km.Cu toate aceste neajunsuri masina arata superb e full option si are dotari de GTS(faruri,spoilere,jante).Alte probleme sunt la proiectoare...s au intamplat cand si intr o luna sa schimbe 3-4 proiectoare pt ca se ardeau foarte repede(si erau luate doar de la reprezentanta).Alte probleme avea la computerul de bord...adica la punea motorina si in loc sa i creasca km pe care sa i poate faca lui ii arata ca mai poate sa fac 0km pe computerul de bord cu toate acul de la motorina statea la un sfert de rezervor(asta cred ca s a intamplat cel mai des)..Toate aceaste la care se adauga si un service de KKT ca dupa ce si a vopsit masina total a inceput sa i se jupeasca pur si simplu vopseaua de pe masina,ca sa nu mai zic ca are 2 ani de zile de cand asteapta sa i aduca ce i de la opel centurile originale ale masinii l au facut sa si bage ceva in opel ca sa nu mai zic de preturile pe care le au cei de la opel la un amarat de schimb de ulei...Oricum pt cineva care vede prima oara masina arata super misto dar pt cineva care stie cati bani da pe masina aia si vede ca ii sare vopseaua cam de o palma de pe aripa iti dai seama ce firma buna e OPEL la toate capitolele,costuri de intretinere,consum carburant,promptitudine service,etc.Singura chestie misto e designul interior si exterior care tre sa recunosc ca e superb ...pacat ca deja a inceput sa se cojeasca butoanele de inchisere si deschidere a geamurilor electrice...Oricum acum regreta ca nu si a luat Vw si se intreba oare ce probleme o sa aiba la 100.000 de km avand in vedere cat de intretinuta e masina...Oricum bafta la masina..poate ai mai mult noroc ca el...apropo vrea sa o vand smile.gif)...Bafta
DragosV
Vetcra C de acum 1 an 2 si cele de acuma sunt 2 povesti diferite. Iar motorul de 1.9 CDTI e facut de Alfa Romeo si este un motor f. bun. Este peste cele VAG. Cand apare un model nou mereu apar probleme dar dupa aprox 1 an 2 problemele se rezolva si masina este mult mai fiabila ca primele editii. Eu zic ca a facut o alegere f. buna din gama din care putea sa aleaga.

Si de ce a vopsit masina? Motorele de pe Izuzu au fost destul de proaste, gurmande si lenese. No offence pentru nimeni. Cu 150 de cai masina fuge foarte bine. E diferenta mare intre ce are prietenul tau si ce e acuma.
Iulian HondaFan
Ecotec-urile nu sunt diesel, ci numai benzina. turbo-dieselurile Opel sunt CDTI.

noul CDTi de 1.9 ( nu inteleg de ce Opel nu i-a schimbat numele, pt. ca eun motor total diferit de precedentul 1.9CDTI) este facut de un joint-venture dintre Fiat si GM si nu de Alfa Romeo, dupa cum nici TDI-urile nu sunt facute de Audi ci dezvoltate de grupul Volkswagen. E drept ca majoritatea inovatiilor isi fac aparitia mai intai pe masinile marcilor premium, asa TDI-ul a aparut initial pe Audi si MJT-ul pe Alfa Romeo.
DragosS
Exact,motorul 2,0dti stiu ca era de Isuzu si era cam mic pt o masina ca vectra.Apoi acele probleme au fost unele de copilarie si cam orice masina le are.Am un prieten care are Vectra C din ian 2004 si nu a avut probleme deloc cu ea.Partea electrica este destul de inteligenta la vectra.Stiu ca si lui i s-a ars acum 1 luna stopul de frana de pe spate si masina semnalizeaza pe bord acest lucru si aprinde stopul(de pozitie) in locul celui de frana la actionarea pedalei.

Motorul acesta 1,9cdti este cum zis si tizul meu mai sus laugh.gif luat de pe Alfa Romeo si Fiat.Eu am mers cu o alfa 1,9jtd de 140cp si sincer m-a impresionat felul in care se infigea.

Prietenul tau unde facea reviziile la ea.Pe mine sincer m-a impresionat costul reviziei de 15k de km pe care a facut-o prietenul meu la Vectra.Au preturi destul de mici cei de la Opel.Poate sunt si eu obisnuit cu cei de la VW care au cea mai mare manopera din Bucuresti.

Si cum de ii ajunge la pretul ala astronomic in leasing?Este pe 5 ani?
Dudau40071
Pai masina cip e 24 de mii daca nu ma insel ,dar e ful de ful adica,incalzire scaune,Trapa electrica,jante pe 17 de GTS,Spoiler fata GTS,spate GTS,faruri GTS,singura chestie care nu are masina lui e incalzire in spate in rest...are si jaluzele electrica pe luneta si manuala pe lateral...Ah la un an dupa ce a luat masina ii trancanea trapa..ce solutii au gasit baietii de la opel..au pus o bucata de hartie ca sa nu mai trancane,De vreo 2 ani de zile ii scoate un fum atat de negru ca zici ca are 1 mil de km masina si reviziile sunt facute doar la reprezentata si ce au zis baietii de acolo:"asa scot la toate vectrele c ca ii proasta motorina"culme ca mi e la 85 de mii de km nu imi scoatea asa fum.CEl putin din punct de vedere al motorului si al performantelor acestuia este o masina care consuma foarte mult in raport cu ce ofera si ca tehnologie era mai noua ca octavia mea din 2001 (vectra era din 2003).Pai masina a vopsita pt ca e genu de persoana care daca are o zgarietura pe masina se duce si o vopseste toata din nou(cei drept pe banii asigurarii).Oricum magazia de cd e marfa...vara cand e cald afara o scoate afara ca sa se raceasca ca e prea infierbanta si sare la fiecare secunda..avand in vedere ca costat 800 de euro parca pot sa spun ca face toti banii...inca o faza vectrele astea c cu motoru vechi cica is facute la turci ...ca sa va dati seama de calitatea lor..a facut o pana si s a rupt cheia si cricul de la masina...si cand am fost la vulcanizare cica nu era primu care patise asta la vectra c....Adevaru ca sunt chestii relativ minore dar cand dai 34 de mii de euro pe asa o masina te cam oftigi..ca daca era 10 mii poate nu dadeai asa multa importanta...Oricum se vede o diferenta mare intre tot ce face Vw si tot ce face opelu..chiar daca opelul arata mult mai bine cel putin in interior fata de passat.
DragosS
Pai cum are el pe masina kit-ul de GTS?Inseamna ca l-a pus el pe urma.Pt ca pe GTS nu se monteaza motorul de 2l si 100 de cai.Oricum din cate stiu eu Opel nu are fabrici in Turcia.Are in Polonia si Ungaria,dar nu in Turcia.
Si nu poti sa ai pretentii mari de la motorul ala ca saracu trage 1,6 tone cu doar 100 de cai.Raportul Kg/CP este foarte slab.Macar la banii aia trebuia sa isi ia si el motorul de 2,2l si 125cp.Acela este un motor care cu un chip-tuning adaugat se comporta chiar bine.

Pretul la motorul ala este acum de 16.000CIP.Nu imi dau seama ce a putut sa isi puna el pe masina ca sa ajunga la banii aia.Poate si-a pus si DVD in tetiere care sunt cam 1300E.

Si cu asigurarile nu e chiar asa simplu.As vrea si eu sa imi vopsesc toata masina in cazul unei mici zgarieturi dar nu sunt prosti aia de la asigurari.Iti vopsesc doar locul unde e zgariata.
Dudau40071
Sorry..masina e in leasing pe 3 ani cu 600 de euro rata pe luna si valoare reziduala de 5000 de euro si avans de 8000 parca...Si cand iti iei opel te mai gandesti si la o chestie...opelul scade mult mai repede si mult mai tare la pret fata de vw passat...si se sperie cand isi da seama ca da 34 de mii pe o masina pe care nu o sa o vanda cu mai mult de 12-13 mii cand termina leasingul..ce zic eu de opel e in comparatie cu vw pt ca am prieteni cu passat care nu regreta deloc ca si au luat passat. Oricum un far de GTS pt el cu xenon e 1000 de euro un singur far...la mine la octavia era 150 de euro daca nu ma insel..la passat nu stiu exact cat e dar nu cred ca e cat e la opel si chiar daca ar fi asa diferenta e ca la vw isi merita banii....
DragosV
Nu generaliza! Eu zic ca in 3 ani Opelul o sa fie imediat sub Audi/Bmw/MB. Am auzit cam care va fi evolutia motoarelor iar calitatea materialeleor este din ce in ce mai buna. In viitorul apropiat va aparea un 1.9 CDTI de 180 de cai, un 3.0 CDTI de 220 de cai (cel vechi de origine Isuzu dispare, cel nou e tot Alfa-Fiat), un 2.8 benzina de 240 de cai (cel de 3.2 dispare), 1.8 benzina va avea 150 de cai (aspirat). Dupa ce vor aparea toate astea opelul va avea o gama de motoare ca va satisface toate gusturile.

Eu te inteleg cu Skoda care este o masina buna dar pana acuma Opelul a avut motoare de generatie veche. Si de motor se leaga toata masina (electric, tinuta drum, stabilitate) si apar probleme. Odata cu un motor bun cresc pozitiv si alte aspecte ale masinii.

Plus ca Opel a venit cu IDS+ care este un sistem excelent si inglobeaza multe tehnologii si care nu mai este oferit de nimeni (cu exceptia BMW-ului). Si se ofera si pe Astra ceea ce este o premiera in clasa ei.

Deci in concluzie Opel-ul creste la toate capitolele si nu poate decat sa fie din ce in ce mai bine.
Dudau40071
Iti spun eu ca e usor cu asigurarile..pt ca si eu am facut la fel...si cand ai toata masina zgariata e normal sa ti o vopseasca toata si asta se poate rezolva foarte usor... nu cred ca e greu sa ti dai seama cum poti face asta...Cat despre pret pai jantele pe 17 is 300 de euro janta parca iar cauciucul e vreo 200 si ceva parca pt ca are cauciucuri de ultima generatie de viteza in forma de v...calculeaza si tu numai cat is jnatele si cauciucurile....Masina nu e gts nu are haion,dar in afara de haion arata exact ca un gts...
DragosS
In fine eu tot zic ca nu are cum sa fie 34 de mii dar in fine.Opel se devalorizeaza un pic mai mult ca Passatul dar Vectra este model mult mai nou ca Passatul.Si eu la banii care i-am dat pe Vectra nu imi luam Passat asa de bine dotat.

Dar care este treaba cu farul cu xenon ca eu nu inteleg?Nu este 1000 de euro obtiunea,este 500.1000 sunt farurile bi-xenon adaptive,iar vw nu are d'astea deocamdata.
DragosS
Iar pt cauciucuri nu platesti nimic in plus cand comanzi masina.Tu platesti pt jante care sunt 300,ok.Poate tu zici ca ajunge la pretul ala dupa ce a investit el cate ceva in masina.

Cum arata masina ca GTS-ul daca e din 2003?Asa a venit din fabrica?Este greu de crezut pt ca asta se intampla numai cu modelele noi Design-Edition!

Iar cu asigurarile,se poate intr-adevar sa iti zgarii tu masina peste tot dar nu castigi nimic.Mai nou la service-uri masina este polishata dupa vopsire si nu se vede diferenta.Daca 1 data la cateva luni imi vopsesc masina nu fac degat sa platesc reintregire dupa reintregire si nu ies mai ieftin!Plus ca la urmatorul contract o sa am primele foarte mari.Tu crezi ca astia de la asigurari chiar nu s-au gandit la fazele astea?
Dudau40071
Intra pe www.opel.ro si fa ti acolo o vectra c full option si sa mi zici cat iese...Kitul de GTS la pus dupa ce si a luat vectra C si daca tu zici ca nu resuesti sa vopsesti o masina toata pt o zgaraietura e a reusit sa si puna tot kitul de GTS cu 0 lei ,traiasca asigurarile,si tot kitul a fost la vreo 5000 de euro daca nu ma insel....Ma scuzati l a costat 1 mil de lei tot kitul de 5000 de euro...totul tine de papagal .
Dudau40071
Cat despre intregire hai sa ti zic cam cat te costa...eu mi am vopsit toata masina(40 de mil)+spoiler MATTIG +masca fata MATTIG+spoiler spate MATTIG(60 mil)farurui noi (10 mil)+tripla spate (6 mil )+ manopera a ajuns pe la 150 mil totul...Stii cat am avut de platit la asigurari,2.5 mil
DragosS
Eu tot nu inteleg pe ce zici tu ca a dat 1 milion de lei.Si-a pus kitul de GTS pe banii asigurarii?

Ai grija ca acel configurator de pe opel.ro nu este exact.Masina mea conform acelui configurator valoreaza 28 de mii.In realitate a fost cu 4 mii mai putin.
Dudau40071
Ma gandeam eu ca e ceva in neregula cu site ul ala ca mi e imi iesea masina cu tot cu taxe 43 de mii si el a avut si o reducere de 2000 de euro parca pt ca si a luat o full de full...Pai si ce nu ti iese la calc...Masina lui CIP a fost 24 de mii parca cu reducere a fost parca 22de mii cu tot cu taxe 28 de mii iar dupa 3 ani de leasing 34 de mii sau ceva de genu asta...
Iar cat despre GTS ...a suferit un accident in care si a farmat jantele si cauciucurile si botul masini si capota...si in loc sa i vina jante pe 16 cum avea el i au venit jante pe 17 cu cauciucuri de viteza de ultima generatie atunci in 2003 care erau 10 mil bucata parca,in loc sa i vina spoiler de vectra c i a venit spoiler de GTS si in loc de faruri cu xenon de vectra c care s 500 de euro iau venit faruri de GTS care s 1000 de euro.Fa si tu un calcul ca sa vezi cam cat is dotarile astea fata de alea normale...Bineineltes ca el figureaza pe hartie cu jante de 16 si spolere de vectra c ,dar asigurarea a decontat preturile de gts...asa ca te asigur eu ca daca el a reusit asemenea imbunatatiri poti si tu macar sa ti vopsesti masina pe banii asigurarilor...Stie care a fost devizul final la toate astea...550 de mil valoare de raparatii si el a avut de platit la asigurari in jur de 20 de mil ...Nu i chiar asa de mult 20 de mil daca stai si te gandesti un pic ..nu?
DragosS
Nu este mult si poti intr-adevar sa te intelegi cu cei de acolo la o adica. In fine,la mine o sa fie deja GTS deci nu am probleme d'astea.Oricum un cauciuc Goodyear cum sunt pe vectra este 10 milioane.Iar farurile de GTS nu difera de cele de vectra C cu xenon decat prin faptul ca au fundal negru!

Eu am o singura pretentie de la firmele de asigurari.Sa nu imi faca probleme cand am vreo dauna.In rest nu prea imi sta mie in fire sa ii dau spaga lu unu pe acolo ca sa faca el magarii.
Dudau40071
Eu iti zic ce au zis ce i de la la opel...ca faza mai naspa e ca el are spart farul de GTS dar e asigurat ala de vecctra c iar diferenta e prea mare si e cam naspa treaba.Si eu am ramas uimit si am fost in alt service unde ce i drept au cerut doar 30 de mil pe un far de GTS si faza mai ciudata e ca un far cu xenon de BMW seria 5 din 2003 era 20 de mil...da stiu ca diferenta pare doar asta de culoare intre far normal si far de gts si nici eu nu mi explic difernta asa mare de pret dar te asigur ca asa e...Chiar o sa ma interesez de curiozitate de ce un far cu xenon de vectra GTS e mai scump ca un far cu xenon de BMW..Probabil s a ridicat asa mult opelul ca a trecut de BMW .smile.gif)
DragosV
Dragos ce sa mai aude de masina ta. Eu am inteles ca dupa ce ajunge la Gyor si o platesti mai face cel putin 2 sapt.

Astept cu mare interes sa iti vina masina ca si eu inclin spre acelasi albastru (negru e prea pretentios). Si mai mult de culoare astept motorul care va fi acelasi ca si al meu. Si cum pana acuma am impresii 0 despre motor ........ Poate daca vei avea timp si se va putea voi vedea si live cum se comporta motorul care e marea mea necunoscuta in ecuatia masinii.

Oricum e o necunoscuta care (sigur) va fi pozitiva dar ma enerveaza faptul ca au fost masini de drive test cu cdti de 150 de cai pe la Cluj, Oradea, tg. mures si la Bucuresti unde sunt 4 dealeri IOC. Asta e.

Cum e asteptarea cand mai ai o sapt.? (eu o sa astept cel putin 3 luni si inca nu am dat comanda :evil: )
DragosS
Pai trebuie sa ajunga cam la inceputul saptamanii viitoare cel tarziu.Masina este deja platita pentru ca eu am luat-o in leasing si cei de la Unicredit au platit imediat dupa semnarea contractului catre Union Motors.Acum cei de la UM trebuie sa plateasca catre Opel Germania cand masina pleaca spre Gyor.Cred ca au facut-o deja.

Culoarea mie mi s-a parut ok si nu am mai vazut nici un GTS albastru in Bucuresti.Neagra este pretentioasa,adica se vad toate zgarieturile pe ea si trebuie spalata extrem de des! tongue.gif

Si este greu cand mai este atat de putin! Ma pregatesc pentru marele moment! :cheers:
DragosS
Parca arata un pic mai bine varianta pentru DTM:

This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.