Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Martor ulei aprins in bord + zgomot motor
Masini.ro Forum > Service/Reparatii & Tuning > Aria Tehnica Masini.ro
deathbearer
Buna ziua am si eu o problema la ibiza mea 1.4 16v 55 kw AUA , de vreo 2 zile mi se aprinde martorului de ulei in bord se aud 3 ticaituri si dupa sta aprins am sunat un 'mecanic' si l-am intrebat daca pot sa mai merg cu ea asa si acesta mi-a zis ca da iar dupa vreo 5 km a incep sa se auda un zgomot la motor. Am fost cu ea la un service mi-a verificat presiunea de ulei cu manometru iar aceasta era 0. Am fost la veo 4 service si mecanici cu pareri diferite care ar putea fi cauza unul a zis pompa de ulei, altu axul cu came, tacheti arbore altul sa schimb motorul si tot asa daca cineva a intalnit problema sau i-a dat de cap cumva as fi recunoscator nu as vrea sa imi desfaca tot motorul fara sa stie sigur ce are si sa mearga pe bajbaitea. Sunetul se aude cam asa cand acelerez

sunet motor
DORU
Martorul ulei aprins in bord este galben sau rosu ?

Ungerea nu e buna si presiunea de ulei nu e corespunzatoare. Ce rulaj are motorul?
deathbearer
Martorul este rosu iar rulajul undeva la 160.000
DORU
Compresie ulei ZERO, asa ca motorul trebuie refacut: alt set supape cel mai probabil, plus ce mai descopera mecanicul la desfacere.

NU SE MERGE NICI 100m IN ACEST REGIM !!!
Cine merge, sa se pregateasca de alte bucurii precum cuzineti, ax came, biele.

Cand vei afla scorul final, o sa incepi sa cauti un motor AUA la dezmembrari, iti sugerez deja cautarile...ia in calcul si DEZMA wink.gif
adrian_r5
QUOTE (DORU @ Jul 10 2016, 12:06 PM) *
Cand vei afla scorul final, o sa incepi sa cauti un motor AUA la dezmembrari

O fi mare "scorul final" da' macar stie ca va avea un motor cit de cit ok ... pe cind la dezmembrari e cam ca la "loz in plic.
deathbearer
QUOTE (adrian_r5 @ Jul 10 2016, 12:10 PM) *
QUOTE (DORU @ Jul 10 2016, 12:06 PM) *
Cand vei afla scorul final, o sa incepi sa cauti un motor AUA la dezmembrari

O fi mare "scorul final" da' macar stie ca va avea un motor cit de cit ok ... pe cind la dezmembrari e cam ca la "loz in plic.

asta ma gandeam si eu daca iau unu de la dezmembrari sa zic ca poate prin vreun miracol gasesc la 1500 ron vreo 1000 ron e manopera fara piese supape garnituri filtre ulei distributie si ce mai stiu eu ce mai trebuie si cred ca ajung mai scump decat sa il repar
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.