Help - Search - Members - Calendar
Full Version: ce muzica ascultati la volan?
Masini.ro Forum > Discutii generale > Off Topic > Muzica
CZY
Muzica pe care o preferati in masina difera de cea pe care o ascultati in casa? Eu de multe ori "dau la o parte" muzica din casa pentru ceva mai dinamic si de foarte multe ori cand ascult ceva am reactia : "asta merge in masina"
In masina o mai scald si cu Rammstein (insuportabil in casa) si Clawfinger, ca sa dau doua trei exemple. In schimb swing & jazz, favoritele in casa, pur si simplu nu merg in masina.
In casa adorm de la Budda Bar & stuff in schimb in masina merge brici. E drept ca sunetul din casa este mai echilibrat, mai linear, in timp ce in masina am o pompa de bas iar jbl-urile din portiera si stalpi sunt destul de agresive pe inalte.
Uite chiar in seara asta am pus gheara pe Hotel Costes - sept - ultimul din seria Lui Stephane Pompougnac. Personal consider aceasta colectie mai buna decat Budda Bar, parca e o muzica mai vie, mai aerisita in acelasi timp. Ce ziceti?
valentin37036
Eu pun radioul pe un post englez "Power of rock" care da numai muzica clasicilor rockului (Ac/Dc, Pink Floyd,..). Imi aduce aminte de vremea cind eram "faiduc" la mama. In casa, nici o sansa, risc sa fiu linsat de nevasta.
Nazareno Gabrielli
Interesant. Uite pe cineva care asculta Budda Bar.
Ascult muzica in masina in functie de gradul de oboseala in care sunt, de momentul zilei si de durata drumului. Cateodata e BBar, Bregovici sau Cesaria Evora. Altadata e Depeche Mode, Placebo, Parazitii sau Quenn.
Watcher
In general in masina ascult Radio Total , EuropaFM sau Romantic.
Am iesit din perioada cand aveam masina plina de Oliver MacGregor, Sasha&Digweed, Kruder&Dorfmeister, Paul Oakenfold, etc si acum am 2-3 CDuri cu MP3uri - de la George Michael, Madonna, la Phil Collins, Huey Lewis, si Prodigy, Offspring.
Si o sa radeti, dar cand merg la drumuri mai oungi prin tara ascult 97.6 - Muzica simfonica...
Buddha BAr nu reusesc sa ascult in masina, uneori ceva chill-out, dar oricum putin.
Perioada house-techno din care am iesit s-a soldat cu urme vizibile pe masina (vezi jantele din threadul 'totul despre masina mea'). Acum am mai 'imbatranit' psihic si sunt ai lenes, nu o mai alerg...
Kata
valentin37036: ce frecventa are acest "power of rock"? eu sufar rau de tot din cauza muzicii proaste pe care o promoveaza posturile romanesti (doar pe radio total mai aud cate ceva mai de calitate, dar niciodata rock) si trebuie mereu sa plec cu sacosa de casete vechi dupa mine. le-am distrus pe toate deja in casetofonul meu de cielo... una cu queensryche s-a pierdut de atata du-te-vino...
daca reusesc sa prind postul asta se pare ca problemele mele se rezolva!
multumesc!
stefan_ieu
Catalina, Valentin e din Montreal. Nu cred ca te poate ajuta...
Kata
aaauuuu...
stiam eu ca am ratat ceva... nu m-am uitat la locatie....
nasol de mine si bine de el.

si, ca sa raspund la intrebarea initiala, in masina la mine se aude (si numai in masina, ca nu tin geamurile deschise ca sa auda si vecinu') aceeasi muzica pe care o ascult si in casa: maiden, queensryche, megadeth, dream theater si asa mai departe. acasa nu e nici o problema, unul din criteriile esentiale in alegerea partenerului de viata a fost sa asculte aceeasi muzica. celui dinainte imi venea sa-i dau una in nas cand imi spunea ca ascult porcarii si incepea sa se extazieze la enrique iglesias...

"rock in my heart forever" - in memoriam teo peter
CZY
Eu comut pe radio doar cand sper sa prind ceva stiri. Toate posturile noastre emit niste jalnice mp3-uri la 128kbs (cine ma poate contrazice sa exemplifice) si mie mai usor sa adun cu manutza mea mp3-uri (320kbs la 48khz adica near cd quality).
Ultima chestie pe care am pus gheara: U2 How to dismantle an atomic bomb :cheers:
De obicei cumpar cd-ul din oras si il copiez pe un writer yamaha ce ofera calitate maxima. Nu rulez cd-ul original in masina cu atat ma mult cu cat mi-ar fi greu sa ma tot trambalez cu ele, de obicei ce ascult ramane in masina (10-15 cd-uri ) si sunt oarecum de sacrificiu :roll:
Alex-F1
Da, cum zicea si CZY, si io mi-am adunat cu manutza mea o turma de mp3-uri, doar greatest hits (vreo 1200) pe care le rulez pe "random" in masina, sunt cam de toate, in general dance-pop, house, techno, dar am avut mare grija sa nu lipseasca inegalabilul gen Eurodance al anilor '90 (Masterboy, D.J. Bobo, E-Type, Capella, 2 Unlimited, Maxx, E-Rotic, Mr. President, Fun Factory, Snap, Cpt. Hollywood Project, Solid Base, Corona etc) si nici greatest hits-urile Roxette, Sandra, Madonna, CC Catch, Bonnie Tylor, Bad Boys Blue, Modern Talking, Blue System, Pet Shop Boys, Al Bano & Romina Power, Toto Cutugno etc!!! :cheers: Si bineinteles SCOOTER - greatest hits 1994-2004!!! :joker: In rest.....numai de bine.... :cheers:

Hai pa
ALEX
V l a d u t z
eu ascult radio(Radio 21 ,Kiss FM,Europa FM,Pro Fm;Star;nu si alea pirate )in oras si in afara mp-3 smile.gif
Vasile26083
Eu in masina ascult muzica motorului. biggrin.gif Serios vorbind nu imi place sa ascult casete sau CD in masina. Cel mult un post de radio din cand in cand.

Aaaa si inca ceva: mai demult am ascultat la radio o piesa ce mi-a placut si pe care nu o mai gasesc. V-as fi profund recunoscator daca mi-ati trimite-o. :cheers:
Piesa se cheama Good night moon. O canta o gagica, stiu ca are un video clip in care ea sare imbracata intr-o piscina. Formatia se cheama shevanee sau shavanee sau ceva pe acolo. band.gif
Nonn
Eu ascult aceleasi CD-uri ca si in casa, Depeche Mode, Shania Twain, Schiller, Cypress Hill etc. si o groaza de MP3-uri: Vaya Con Dios (asa se scrie?), ABBA, Eric Clapton, ATB, Madonna, ceva house etc. Cam toate genurile mai putin manele si muzica populara. Acum am mai facut rost de o groaza de MP3-uri cu Led Zeppelin, Jimmy Hendrix, Metallica, U2, Queen, niste muzica italiana (aia mai cunoscuti), trebuie numai sa le pun pe CD. Am printre ele si o formatie italiana numita "Litfiba" (?!), ati auzit de ea?
Dintre radiouri ascult EuropaFM si National mai nou. De restul (ProFM, Radio 21) deja mi se face sila.

Apropo, stie cineva cine canta melodia aia in franceza "Voyage, Voyage"? In afara ca e o tipa nu stiu nimic dar as fi in stare sa o ascult la nesfarsit.
SSARG
Cand merg singur, imi place sa ascult ZZ TOP sau Prodigy la maxim! Din pacate nu prea mai merg singur cu masina...
zefir34016
QUOTE(Vasile26083)
[...]mai demult am ascultat la radio o piesa ce mi-a placut si pe care nu o mai gasesc. V-as fi profund recunoscator daca mi-ati trimite-o. Piesa se cheama Good night moon. O canta o gagica, stiu ca are un video clip in care ea sare imbracata intr-o piscina. Formatia se cheama shevanee sau shavanee sau ceva pe acolo.

Asta?
Sau asta?
"Salcia plangatoare", deci:
QUOTE
Weeping Willows är en svensk musikgrupp som har gjort sig kända för att främst framföra sentimentala, melankoliska ballader.
V l a d u t z
Weeping Willows är en svensk musikgrupp som har gjort sig kända för att främst framföra sentimentala, melankoliska ballader.



In traducere ?
blink.gif
zefir34016
oops! textul era in suedeza - limba care nu-mi este prea familiara, dar cu ajutorul unui translator online (via engleza), in linii mari, vrea sa spuna ca:

Weeping Willows este o trupa suedeza care s-a facut cunoscuta in principal prin balade sentimentale, melancolice.

Ceva in genul ABBA, ma gandesc.

Voila! smile.gif
f1anatic
QUOTE(Alexandru30535)
Da, cum zicea si CZY, si io mi-am adunat cu manutza mea o turma de mp3-uri, doar greatest hits (vreo 1200) pe care le rulez pe "random" in masina, sunt cam de toate, in general dance-pop, house, techno, dar am avut mare grija sa nu lipseasca inegalabilul gen Eurodance al anilor '90 (Masterboy, D.J. Bobo, E-Type, Capella, 2 Unlimited, Maxx, E-Rotic, Mr. President, Fun Factory, Snap, Cpt. Hollywood Project, Solid Base, Corona etc) si nici greatest hits-urile Roxette, Sandra, Madonna, CC Catch, Bonnie Tylor, Bad Boys Blue, Modern Talking, Blue System, Pet Shop Boys, Al Bano & Romina Power, Toto Cutugno etc!!! :cheers: Si bineinteles SCOOTER - greatest hits 1994-2004!!! :joker: In rest.....numai de bine.... :cheers:

Hai pa
ALEX


Ba Alex...care ne-a clonat frate ? Ia zi...mama mea si cu tatal tau sau tatal meu si mama ta s-au intilnit cindva vreodata ?. Lista preferintzelor tale muzicale (respectiv collectia MP3) este I D E N T I C A cu a mea. Holly Shit ! Nu cumva mi-ai hack-uit hard drive-ul ?

Asta ascult si eu in masina. Plus muzica araba - dance, trance si belly dance. O anumita d-soara simpatica prefera insa ori O-zone ori pune muzica de-a ei de ma dor urechile cu poloneza lor...
Vasile26083
Pt zefir
Nu cred ca e aia formatia. Ti-am zis, canta o gagica. In engleza. Daca as vedea-o in poze as recunoaste-o. Clipul a fost dat si pe mtv romania.
zefir34016
Okay, m-am dumirit acum la cine te referi. Numele corect al trupei este Shivaree, pe solista o cheama de fapt Ambrosia Parsley. Ai aici biografia ei cu poza, versurile la Goodnight Moon, si un interviu interesant cu solista cu "vocea rafinata, morbida si senzuala" despre "Goodnight Moon (n. 1 anche in Italia)" pe un site italienesc.

Ziceai ca dai o bere? biggrin.gif
Vasile26083
Normal ca dau o bere. :cheers:

Ai cumva si piesa in format mp3? vasile26083@yahoo.com

band.gif
Iulian HondaFan
si eu:

mood energetic: Led Zeppelin, Black Sabbath/Ozzy Osbourne ( mare marlan dar muzician de geniu), Deep Purple, Queens, Dire Straits, Pink Floyd, Metallica, Megadeth, Sepultura, Nirvana, Offspring, Nickelback, Puddle of Mud, AC/DC, Iris, Celelalte Cuvinte, Compactul vechi, Holograf, Elvis, Abba, Sheryl Crow ( cunoscuta in familia noastra sub numele de Ciresica Cioara)...

orice fel de mood dar nu prea merge pe masina decat daca mergi incet si pe drumuri bune ( orice sunet ma irita daca ascult clasica): Beethoven, Bach, ceva Mozart, Andrea Bocelli, Edith Piaf, Maria Tanase...
Andrei Suzuki
Recomand si eu cateva melodii,care la randu-mi mi-au fost recomandate de altcineva.Atentie:cel mai bine ar fi sa le ascultati in masina.Sunt dementiale.

SPL Competition-MTX Night Bass
Bass Bombers-Woofer Wrecker
Dj Magic Mike-Feel the Bass
Syndicate of Law-Right on time 2003 Ragga Mix (pe asta daca o cautati,cautati-o exact cu numele asta)
KMC feat. Dhany-I feel so fine radio edit (la fel-trebuie cautata exact cu numele asta)
daca nu le gasiti pot sa vi le dau pe messenger
zefir34016
QUOTE(Vasile26083)
Ai cumva si piesa in format mp3?

incearca aici
Vasile26083
Zefir iti multumesc foarte mult, aceasta-i piesa. Numai ca am downloadat-o de la rusi cu doar 1kb/s :evil: dar piesa este un remix. Are cineva piesa originala?
Han.solo
Mood calm si atent on-road: vangelis, abba si altceva low.
Mood energetic si strada libera: mario lopez, 4 strings, sash, etc. La astea trebuie sa fiu mai atent, sunt unele foarte ritmate si am tendinta de a da volumul mai mare (incepe sa salte retrovizoarea dupa bas), sa intru in ritm, etc. De asta am spus ca am nevoie de strada libera! :bash:
Vasile26083
Chiar nu are nimeni piesa originala (nu remix) Goodnight moon a lui Shivaree? band.gif
Daca o gasiti va rog sa mi-o trimiteti la Vasile26083@yahoo.com

:cheers:
silviu39723
La mine "mood"-urile se impart altfel:
mood de dus la servici: NIMIC
mood de intors de la servici:Radio-in special 21,Total
mood de week-end:-drum lung si lejer:ZZ Top,Iron Maiden,AC/DC,Deep Purple,Queensryche.
-drum lung si obositor:Eurythmics,U2,Nat King Cole+ radio care se prinde in zona respectiva-de obicei Europa FM, iar noaptea numai radio
VECTOR
vad ca majoritatea soferilor de pe aici prefera rock-ul. eu ascult kissfm dimineata cand merg la cursuri ,pentru ca ma binedispun huidu si gainusa. iar intre cursuri(cand ma mut de la o lacatie la alta ca avem cursuri si laboratoare in tot orasul),ascult parazitii ,eminem ... cu dedicatii pentru profii pe care i-am vazut in ziua respectiva.
la drum lung genul de muzica il aleg in functie de starea sufleteasca.
HalbaSus
La inceput si eu ascultam in masina f mult parazitii, eminem, getto daci, methadon, beatnuts, swollen members, limp bizkit, + multe alte chestii mai underground. In schimb mai nou imi place sa ascult gangsta - west coast - mai vechi eventual (incepand de la Still DRE, la Xzibit, snoop dog, pana la 50 cent si ce mai apare nou)... au beat-ul ala demential si deja ma imaginez fie in ceva Escalade cu roti cromate fie in ceva lowrider saltaretz... daca mai dau in vre-o groapa sunt chiar convins ca sunt intr-un lowrider din california ... ehhh... daydreaming smile.gif bicycle.gif biggrin.gif
Iulian HondaFan
Escalade sucks... e un Silverado dat la pret >dublu... nu cred ca e o masina cu raport pret/valoare mai prost...
HalbaSus
Nu imi doresc Escalade (american bullshit - big engine - zero technology) ziceam doar de muzica... adica majoritatea raperilor din state tre' sa aiba obligatoriu in garaj un escalade, H2, navigator sau ceva monstruozitate 4x4 care are rolul de a sustine si antifona cei 4000 wati putere cu care au umplut portbagajul si cele 5 ecrane tft din tetiere ... masina care toata viata ei va merge cu 40 la ora pentru a nu lovi jentile cromate de +20" smile.gif
klaus
iti dai seama ca ii doare in brici pe aia de jentile cromate de 20+ la cati $ au biggrin.gif

referitor la muzica...Radio Guerilla mi se pare ok (asta cand vine vorba de radio)
cand nu asc radio, asc cam orice (de la rock la muzica electronica-trance&stuff)

numai bine :wave:
petre43065
Dar Trance nu asculta nimeni ? blink.gif a nu se confuda cu House-ul ,e destul de interesant si credeti-ma ca nu da tente de vitezomanie biggrin.gif
cred blink.gif
Andrei Suzuki
Pai baga si niste titluri.
petre43065
Liquid bass;Binary Finary;Bizare Contact;TranceWave;Blue Vortex;CosmicGate;DarkMonks cam atat ca sa nu suparam pe cineva :boxing: [/quote]
klaus
eu am zis mai sus ca ascult si trance... si e chiar ok biggrin.gif

numai bine smile.gif
alina91
La drum lung ascult Trance, insa prin oras muzica romaneasca in general..
emilia87
Lil Wayne - Got money
Christy
De obicei ascult muzica dubstep la volan, deoarece ma motiveaza, ma ajuta sa ma concentrez mai mult la drum si ma tine treaz:D
calatorii
De obicei nu prea difera mult, cam ce ascult in masina ascult si acasa, dar in masina mai ascult si radio cand am pe cineva, in rest doar muzica mea sa zic asa, adica hip-hop,rap dar si alte genuri, pentru ca scult aproape orice dar sa imi placa melodia respectiva, fara manele, normal..biggrin.gif
SuzuMaTeo
in cazul radiourilor prefer europa fm ca spun si stiri din trafic, radare, etc. au muzica in gen magic fm, dar mai baga si de-astea noi, ca deh, trebuie sa multumeaca pe toata lumea smile.gif
epal
Hmm, deobicei prefer muzica cat mai veselioara, sa ma invioreze putin, dar atunci cand conduc prefer Magic Fm. Stiu, lame. Intr-un mod foarte ciudat ma relaxeaza si e chiar foarte ok
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.