Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Am de ales
Masini.ro Forum > Masini.ro > Versus
Catalin30684
Salut!
Am gasit doua oferte second hand la acelasi pret, ambele din 2000:
1. Astra caravan 1,7 dti, 75cp, full options, 162kkm, adusa din Olanda in noiembrie, 8200E
2. Focus break 1,8 td, 90cp, full, tot 160kkm, adusa din Germania, 8400E.
Nu stiu catre care sa inclin. Poate ma ajutati cu un sfat.
V l a d
mmm... grea alegere. Parca totusi as inclina catre ford dar numai din motive subiective. Nu pot sa iti dau un sfat obiectiv referitor la costul de intretinere. Din cate stiu eu la capitolul fiabilitate sunt in aceeasi zona ambele masini. Poate ne ajut putin George... ...George, ai cuvantul tongue.gif
James Kilowatt
Personal, as prefera Focus. Astra nu prea imi place si caravan nici atat. Insa e o alegere subiectiva
mike.omega
La atatia km, la diesel-uri cam trebe sa le faci o revizie sanatoasa sa nu ai probleme pe viitor :!:

Inclin si eu pe Ford, opelul m-a dezamagit cu dti-urile, rau! :roll:
stefan_ieu
La pretul pieselor de schimb Opel sta mai bine.
James Kilowatt
Cum se cheama dieselurile de la opel imprumutate de la Fiat?
Vasile26083
MR, cred ca este mai potrivit sa zici cumparate si nu imprumutate.
James Kilowatt
Imbarligate sunt caile financiare... Cu GM amestecat peste tot habar n-am care sunt dedesubturile, si nici nu-mi pasa laugh.gif
Totusi, Opel cum a rebotezat multijeturile?
Vasile26083
La SH conteaza mai mult starea masinii decat sigla.
Vezi la fata locului care e in stare mai buna. Noi de aici putem sa-ti dam raspunsuri doar asa, dupa ureche.
Vasile26083
CDTI.
E mai ciudat, ca opelul tot CDTI le zice si la motoarele proprii.

http://www.autoindex.org/model.plt?no=3439&ass=

De acolo multijetul e 1.9 CDTI 110kW
James Kilowatt
Aha... merci. Tocmai din cauza asta aveam senzatia ca nu stiu eu bine.... laugh.gif
G e o r g e
dieselurile CDTI de la opel sunt de la grupul fiat .

1.7 este motor isuzu si este un motor foarte fiabil . bate TD ul de la ford de departe. oricum ambele masini sunt obosite.
Catalin30684
Atunci, daca sunt obosite, sunt de preferat motoarele pe benzina la kilometrajele acestea?
James Kilowatt
Nu cred ca asta era ideea. Cred ca George a vrut sa sugereze ca la banii astia iei motoare pe benzina cu km mai putini
Gociu75
eu stiam ca de la Isuzu e motorul de 2 litri si transmisie pe lant, dar s-ar putea sa ma insel. Si eu as merge parca tot pe mana Ford-ului. Are tinuta de drum mai buna. Dar conteaza si starea fiecarei masini in parte
Nazareno Gabrielli
eu stiam ca motoarele pe motorina se uzeaza mai greu. Adica la acelasi nr de km, un diesel este mai putin uzat. Daca nu e asa, contraziceti-ma.

Cataline, eu as alege Focus.
Catalin30684
As merge pe cele spuse de George; si eu am auzit ca 1,7 dti de la Opel sunt Isuzu, foarte fiabile si rafinate, in detrimentul performantelor dinamice, este adevarat. De asemenea, pentru mine conteaza f. mult si costurile de intretinere, deci preturile pieselor de schimb si consumul de combustibil.
Apropos, Jag-fan, cu ce te-au dezamagit atat de rau dieselurile Opel?
Bogdan38111
opel astra II caravan sau astra III , model nou???
nu am citit prea atent...
si fiecare are peste 160000 km ??????????????????????????????

ITI RECOMAND OPEL`UL CA PRIMA PARERE....AM SI EU DAR MAI TINERE.. laugh.gif
Daniel38082
Eu ti-as recomanda Opelul pt motoare shicosturi de intretinere relativ mici. Am multi prieteni care au opel astra 2 caravan shi sunt foarte multumiti de ele chiar daca au peste 100.000. laugh.gif
malin34426
Opelul are avantajul pieselor relativ mai ieftine , dar au mari probleme cu
calculatorul ridicator de tensiune (multe cedeaza datorita punctelor de masa motor f f instabile ) , mecanica motor in schimb este mai rezistenta decat la ford. Fordul este mai "impins" si pt el 160 000 sunt mai gravi decat aceeasi km la opel ( daca KM-ul este real) si totusi si eu as opta pt ford (interiorul mai lat , mai stabila in strada ).
cozmin34940
opel- piese si manopera mai ieftine
ford-tinuta mai buna, mai puternica
depinde ce ceri tu de la o masina si mai depinde si de cum au fost intretinute masinile in cauza.
cozmin34940
opel- piese si manopera mai ieftine
ford-tinuta mai buna, mai puternica
depinde ce ceri tu de la o masina si mai depinde si de cum au fost intretinute masinile in cauza.
sming35551
motorul Isuzu de pe Opel a fost folosit numai la Astra 1 (se numea tds) si avea 82CP; cel de 75CP este de origine Opel si este mult mai slab; as recomanda Ford, chiar daca piesele de schimb sint mai scumpe; avantajul este dupa parerea mea faptul ca are suspensie independenta pe spate, iar motorul este sensibil mai puternic
Gica-6
Opel sau Ford... Totusi masinile astea au ceva km facuti, iar la pretul de peste 8000 de euro, daca am retinut bine, nu cred ca m-as combina... eu personal m-as indrepta catre una mai putin rulata. Ma rog, bine ca sunt aduse de-afara, totusi s-ar putea in scurt timp sa incepi sa mai bagi ceva bani in ea si piesele nu sunt asa ieftine etc... dar sa nu te descurajez tongue.gif
Pana una alta, poate ai luat si hotararea, ne spui si noua ce ai ales ?
Dan27
smile.gif))offff..si atunci eu ce sa zic de focusul meu care are 250000km si merge perfect?l-am adus din germania cand avea 230000.E tdci,115cp.Pt un diesel 160000km nu e deloc mult.Am vazut bmw seria 5 cu 700000 si mergea brici,passat din 2001 cu 400000 si nici o problema.toate diesel.Totul e cum ai grija de motor.Fa-i schimburile de ulei si filtre la timp si eu iti dau garantie pt 400000km la focus!La 1.7 opel si 1.8 ford trebuie sa le schimbi curelele de distributie,doar la 2000 au lant.Oricum la ford nu e exagerat,eu am platit 60euro pt curea si rola pt focus+manopera 1000000lei.Piese originale Motorcraft ,dar cumparate din Germania.
oricum nu se discuta,as alege focus.E mai puternic,sta mai bine pe drum,caroserie mai buna,nu-ti va rugini tabla dupa 10 ani ca la opel.
La un diesel iti vei da seama mai usor daca e bai cu el,totul e compresia,pe cand un benzinar merge mult si stricat,manaca ulei...
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.