Help - Search - Members - Calendar
Full Version: masina noua - shopping tips
Masini.ro Forum > Masini.ro > Juridico-financiar
zefir34016
Sunt pe cale sa bat palma la dealer pentru un brand-new Avensis 1.8 VVTi 129CP linea sol argintiu metalizat; drive test, maine la pranz si, daca totul va fi okay, semnare comanda si down-payment. Prefer sa platesc integral acum, sa scap de-o grija... 20k euroi *oftat*. Exista 2 masini acest model acum in tara, una intr-un showroom de dealer si alta in zona libera Giurgiu. Prima as putea-o avea in cateva zile, cealalta in 2 sapt. Am optat, totusi, pentru a doua varianta. In linii mari am tratat azi, e greu sa obtii o reducere propiu-zisa, ca procent din pretul de lista. Pe forumuri straine sunt tipi ce se lauda cu 5-10-12%! functie de marca si concesionar, etc. In schimb, ceea ce se pare ca obtin "in natura" (set covorase si alarma originale toyota), sa tot faca vreo 2-3% din pretul CIP al masinii 16750E. Cum vi se pare? As mai putea insista? Ultima masina noua cumparata de mine, acu 7 ani, a fost o nova iar aia de la dacia mi-au dat zilch, zero, niente, rien, nada in plus smile.gif
G e o r g e
ca la dacia.

in mod normal dealerul ar putea sa mearga cam 5-10% fara probleme . adaosurile lor sunt cam de 25% :roll:
Iulian HondaFan
marginea de profit a dealerului este in USA de 5-10%, ocazional mai mult pentru modelele cautate.

Pretul de 16750E CIP=22500$ e rezonabil pentru o masina de clasa medie cu un motor de 1.8L ( 129CP si 10sec suta este binisor).

Preturile in Europa sunt in general mai mari, si cred ca asta tine de taxe, pt. ca altfel competitia intre producatori este acerba, poate mai mare decat pe alte piete.

Toyota vinde varianta coupe a Avensisului in USA sub numele de Scion tC dotata cu motorul VVTi de 2.4l (160CP) decent echipata la un pret de 16-17000$. aceasta varianta a Avensisului este construita in Japonia si deci supusa si la o taxa de import in USA. Chiar vanzand-o la pretul asta Toyota probabil ca face profit ca si dealerii:

http://www.edmunds.com/new/2005/scion/tc/1...denav..7.Scion*

costul de productie al unui Avensis este probabil pe la 12-13000$. cele din Europa se asambleaza in Anglia asa ca nu sunt taxe vamale. costul dealerului este pe la 16-18000$ ( incluzand transport pana in Ro). de la 16-18000 la 22500 probabil e profitul lui.

eu zic ca ai loc de manevra de cel putin 1000 de Euro la pretul CIP. daca nu te grabesti as juca pe asteptare... spune-le ca ai banii cash si oferi sa zicem 15750CIP, apoi pleaca si lasa-i sa te sune ei. si aceasta oferta pune cel putin 1500-2000E profit curat in contul dealerului.

In USA daca cercetezi pretul bine si masina nu are cerere f. mare, chestia asta reuseste in 9 din 10 cazuri. pretul de lista (MSRP) la Civic EX in mai 2002 era de 17250$. Dupa 30min de negociere am convenit pt. un pret de 16100$, fara taxe. Din pacate am luat plasa cu o asigurare suplimentara, al carei pret nu il stiam si am platit 1600$ ( dupa cateva zile am vazut ca o puteam cumpara pe Internet cu 400$ :banghead: ). In final cu taxe am platit 19300$.

in plus s-ar putea sa apara promotii de sfarsit de an la Toyota sau la alte marci.

Atitudinea dealerului depinde si de presiunea pe care producatorul o pune asupra lor sa vanda ( producatorului nu ii place sa tina masinile in stoc pt. ca e capital imobilizat, in timp ce dealerii de pretutindeni prefera sa vanda mai putin dar cu margine de profit mai mare). Din nefericire piata din Ro pare sa nu fie suficient de matura, fiind condusa de cerere si, deci, nefavorabila consumatorului.

Bafta!
zefir34016
George, Marius, thanks pentru contributie. Marius are perfecta dreptate in fraza din final. Dar daca citeam comentariul lui ieri dimineata poate ca as fi fost mai dur la dealer aseara (decat am fost deja). Anywayz, am semnat comanda la pretul de lista cu cele cateva chestii oferite/obtinute complimentary (covorase originale, alarma toyota montata, prima revizie gratis) livrare aprox 20 dec. Wow!

Pana atunci incerc sa ma documentez cu privire la Casco... alta distractie, alti bani... La prima vedere se pare ca full casco inseamna cam 6%(!!) din pretul cu taxe
Iulian HondaFan
negocierea tine si de cat de mult vrei si tu masina... daca o vrei tare platesti mai mult.

oricum o alegere excelenta, sa-ti fie intr-un ceas bun si sa o stapanesti fara incidente neplacute.
T37112
George am lucrat o perioada la dealer (stii bine unde) iar comisionul lui era de circa 10%. Mai pune si pe cel al importatorului de vreo 10% si ajunge undeva la 21% (oare bine am calculat?)
Poti sa obtii discount bun daca mergi cu oferta de la concurenta (chiar daca nu cumperi de acolo oricum)!
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.