Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Renault Megane Sedane chip tuning
Masini.ro Forum > Service/Reparatii & Tuning > Tuning > Engine
Marius-360
Sunt posesorul unui Renault Megane Sedane 1.9 TDI (120 CP) Privilege din Iunie 2004 si as dori sa-i maresc puterea motorului.
Am auzit ca se poate prin montarea unui dispozitiv care se numeste chip tuning.
Nu sunt un expert in astfel de lucruri si prin urmare m-am gandit sa va cer voua sfatul.
Credeti ca ma puteti ajuta ?
Andrei Suzuki
Cred ca vrei sa spui 1.9 dci.
Despre chip tuning,preturi,si altele vezi www.aspad.ro sau www.chiptuning.ro
G e o r g e
nu se monteaza nici un dispozitiv. se schimba tabelele de injectie (parametrii de functionare ai motorului) si momentul in care intra turbin in functiune samd cu altele (adica totul e soft).

exista mai multe tipuri de"chip tuning"
cel clasic implica schimbarea fizica a chipului ce stocheaza aceste informatii pe masina cu altul deoarece nu se poate resrie cel original.
alt tuning implica rescrierea softului original.
in cele din urma vine asa numitul "power box". un gadget montat adiacent calculatorului care pacaleste calculatorul masinii. acesta doar da o impresie de castig de putere .

la 120cp ai tai ai mai castiga vreo 30.

dar nu stiu daca a scos care un soft nou pentru motorul tau.
malin34426
Inca nu a aparut softul pt el . Se poate copia si modifica doar cu Millenium
pt ca ai calculatorul acoperit interior cu pasta. DAR , motorul este deja destul de "impins" asa ca te sfatuiesc sa-l lasi in pace.
Alexh
Ce ziceti, pe acceasi masina (megane 2 sedan) dar cu motorul de 1,5 dci , 82 cp ar merge?
malin34426
Orice merge , dar uite-te la putere si la cilindree si vezi ca deja este adus catre limitele lui ca motor de strada . "ridicandu-l" risti sa-l distrugi datorita motorinei proaste.
G e o r g e
mai lasati-o cu motorina proasta . ca daca bagi de la pompe cunoscute, mol , omv, petrom (unele statii) si bagi doar motorina EURO (i.e 3 sau 4 dupa caz) adica aia mai scumpa nu ai nici o treaba . eu am cu dieselul meu din familie 40 000km si n-are nici pe draq.

1.5 dci este si in varianta de 100 cp mai nou wink.gif

domnu' malin sunteti un pic dezinformat

poti face un chip tuning pe 1.5 dci 82 cp si vei avea aproape 100cp .

numai bine.
Alexh
Hehe...as vrea io sa pot face...ca de fapt e masina lu tata (deocamdata...in viitor nu se stie , ca anu asta fac 18 ani si vreau sa-mi iau carnetul). Am intrebat mai mult de idee , sa stiu daca se poate , ca am facut o vizita pe siteul firmei si cu toate ca nu am vazut in lista 1,5 dCi am ramas interesat de idee.
Am vazut 1,5 dCi de 100 de cai , e in oferta Renault pt Clio, dar cred ca din el nu se mai poate scoate nimic cu chip tuning.
G e o r g e
bas si din ala se poate scoate wink.gif
malin34426
George , eu n-am spus ca nu se poate, dimpotriva am afirmat ca se poate orice , dar trebuie sa-ti asumi niste riscuri si sa sti sa folosesti avantajul chip-tunnig ,cu cap, cu masura si doar atunci cand este nevoie(sa te scoata dintr-un rahat de depasire ratata sau ...). Daca iti placa sa te joci atunci trebuie sa ai niste bani pregatiti pt reparatii motor. Cat despre motorina, in pretul unui litru , 60% o reprezinta aditivii .si cum nu poti fi furat la volum , vei fi ciupit la aditivi , altfel ar trebui ca statul sa subventioneze pretul la carburanti ( vezi tu asta in Ro ?). Asa ca asculta la unul mancat de asa ceva, completaza -ti tu aditivii si la temp sub -10gr C
pune un litru de benzina la 25 de motorina ( eu o fac la cdi de 400000km si pompa de inalta presiune e tot aia. 40000 km sunt inca f putini.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.