Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Semnele de incepator (lamaile)
Masini.ro Forum > Masini.ro > Masini.ro
alexcr15
Salut,

Aceasta este o intrebare pentru cei care sunt siguri pe ce raspund. Am luat permisul ieri, si mi se pare o prostie sa pun in geam semnele de incepator (lamaile). Voiam sa va intreb, dupa noul cod rutier, care sunt sanctiunile pentru lipsa lor in geam. Si, trebuie puse neaparat doua (fata-spate) sau doar una singura?
James Kilowatt
Pai cica ar fi 2 sau 3 puncte de amenda.
OCTAN_95
CITAT(alexcr15 @ Jul 30 2015, 10:24 AM) *
Salut,

Aceasta este o intrebare pentru cei care sunt siguri pe ce raspund. Am luat permisul ieri, si mi se pare o prostie sa pun in geam semnele de incepator (lamaile). Voiam sa va intreb, dupa noul cod rutier, care sunt sanctiunile pentru lipsa lor in geam. Si, trebuie puse neaparat doua (fata-spate) sau doar una singura?

De ce ti se pare "prostie" purtarea semnului de incepator?
In primul rand este o obligatie legala, legea trebuie respectata!
Ca incepator ai anumite restrictii in privinta circulatiei pe drumurile publice, inclusiv pe autostrazi (daca ai luat examenul in mod firesc ar fi trebuit sa cunosti aceste aspecte ia faptul ca ai pus intrebarea denota, din al meu pct. de ved., necunoasterea legislatiei.

Vorbind si de celelalte aspecte; esti cat de cat ferit si tratat mai cu indulgenta pe drum.

Atitudinea ta nu e cea mai potrivita.
OCTAN_95
Revin cu inf concrete

Conf art. 99/12
"Constituie contraventii si se sanctioneaza cu amenda prevazuta īn clasa I de sanctiuni urmatoarele fapte savārsite de catre persoane fizice:......

...
12. nerespectarea obligatiei de a aplica semnul distinctiv pe autovehicule conduse de persoane care au mai putin de un an vechime de la dobāndirea permisului de conducere;"

Sursa: http://www.codulrutier.ro/codul_rutier_ras...entionala_2.php
James Kilowatt
Totusi dincolo de lege, treaba cu obligativitatea lamailor e discutabila. In teorie e adevarat, semnul ala de incepator ar trebui sa il faca pe cei din jur mai atenti. Insa de foarte multe ori semnul ala ii face pe cei din jur mai agresivi, incearca sa-ti ia fata cu orice pret crezand ca o sa mergi ca melcul, etc. Unii n-au fost niciodata incepatori, s-au nascut cu volanul in mana si nu suporta sa existe incepatori pe drumurile patriei.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2017 Invision Power Services, Inc.