Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Prima masina - buget ~5000E
Masini.ro Forum > Masini.ro > Masini.ro
edimar
Salutare,

Am nevoie de un sfat smile.gif. In curand o sa apara al 2-lea bebe, asa ca o masina incepe sa devina necesitate.
Bugetul este in jur de 5000E maxim 5500E cu tot cu cheltuielile suplimentare.
Initial m-am gandit la o Sorento, 2005-2006, din 2 considerente: spatiu si siguranta,dar mi-e frica sa nu-mi cumpar o masina ale carei cheltuieli ma depasesc.
Mi-as dori o masina spatioasa, nu foarte veche, cu un consum ok si costuri de intretinere accesibile pentru o familie cu 2 copii.
Masina nu v-a fii folosita zilnic, estimez ca voi face cateva mii de km anual.


Astept opiniile voastre.
DORU
Skoda Octavia Combi 1.9TDI 4x4 - mai mult decat ti-ai putea dori la necesitatile tale thumbsup.gif

Pot dezvolta daca intelegi recomandarea mea.
HalbaSus
Renault scenic/grand scenic ?
Sunt ieftine (la 5000 euro iti iei una de prin 2008+), au 5 stele euro NCAP, spatioase... consum mic (in general vin cu motor 1.5 diesel) si sunt ideale pentru familii cu copii (grand scenic-ul are chiar 7 locuri in caz ca mai vrei sa te reproduci).
Inainte sa inceapa cineva glumele despre fiabilitatea frantuzeasca eu cred ca la masini SH fiabilitatea e un fel de ruleta ruseasca, depinde foarte mult de cum a fost intretinuta, cate probleme au fost deja rezolvate, cate sunt "in curs de dezvoltare", practic e posibil sa iei o toyota care se strica mai des decat un citroen sau fiat.
Oricum as recomanda monovolum, mai ales ca esti la prima masina si va fi folosita ca masina de familie, deci performantele dinamice sau aspectul exterior nu sunt cele mai importante.

P.S: Si ca sa nu mai intrebi ce masina sa iei peste 18 ani cand copii vor fi mari, iti spun de pe acum: Mazda MX5 biggrin.gif
edimar
Interesante ambele variante. O sa ma documentez si o sa revin cu ce am gasit.

Despre Astra/Focus ce pareri aveti?
HalbaSus
Focus !
Preferabil combi, sau variantele monovolumistice C-max, S-max, etc.
edimar
QUOTE (HalbaSus @ May 3 2015, 09:52 AM) *
Focus !
Preferabil combi, sau variantele monovolumistice C-max, S-max, etc.


Poti detalia, te rog?
James Kilowatt
Pai e simplu, ofera spatiu la greu in dimensiuni relativ compacte.
Unul din amicii mei are un C-Max cu motorul de 2L si 140CP si e o masina foarte decenta, e spatioasa, destul de confortabila si se misca OK. Se pot face fara probleme inclusiv drumuri lungi cu ea si e mai usor de parcat decat o berlina.
In plus portbagajul e accesibil si in mers, poti gasi zdranganeaua minune care-l adoarme pe bebe in bagaje si fara sa opresti...

Daca cumva ai de gand sa plimbi eventual si bunici, n-ar fi rea o versiune in care sa ai si 7 locuri optional.
DORU
Nici un monovolumistic Max nu e o idee buna, pt ca fiabilitatea e slaba thumbsup.gif
adrian_r5
QUOTE (DORU @ May 4 2015, 03:43 PM) *
pt ca fiabilitatea e slaba

care ar fi problema cu ele ?
DORU
Cifrele oficiale nu o spun (http://www.anusedcar.com/index.php/tuv-model/ford-s-max) dar:

- DPF sucks (ca la mai toate marcile)
- probleme la partea electrica
- probleme cu anvelopele si franele OEM
RD-Woo
QUOTE (DORU @ May 5 2015, 01:24 PM) *
- DPF sucks (ca la mai toate marcile)

Se poate anula fara probleme. firmele specializate abia astepta.. whistling.gif
si costurile pt operatiune nu sunt foarte mari
QUOTE (DORU @ May 5 2015, 01:24 PM) *
- probleme cu anvelopele si franele OEM

Intodeauna exista solutii de back-up in astfel de cazuri. schimbi solutiile stock cu cele
pt variantele de performanta ale aceluias model/marca/etc..
HalbaSus
Eu sincer nu cred ca exista masini la 5000 eur care sa nu aiba nicio problema, e in natura masinilor sa se mai strice una alta, cat timp problemele nu sunt majore sau nu e vorba de un "lemon" (adica un exemplar la care exista mai multe probleme decat piese) eu zic ca e OK atat timp cat masina in sine e OK. Asta cu DPF/frane/cauciucuri sunt usor remediabile, si nu stiu in ce masura un sofer cu prima masina si 2 copii intr-un monovolum va simti vreodata limitarile franelor/gumelor. Also mi-am dat seama ca e prima oara in vreo 10 ani de activitate pe forumul asta cand recomand un monovolum... se vede clar ca imbatranesc.... unde naiba mi-am pus medicamentele ?
solmar
Duster 2nd pe benzina.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.