Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Sfat achizitie masina 17000-19000 euro 18-19 ani
Masini.ro Forum > Masini.ro > Masini.ro
alexcr15
Buna seara,

De curand m-am apucat de scoala de soferi, iar in curand voi implini 18 ani. M-am gandit la o masina sigura si totodata puternica, v-as ruga sa imi spuneti daca este sau nu o alegere buna. Mazda 3 2015 sport este un autovehicul pe placul meu, cam din toate punctele de vedere. Stiu doar la motoarele Mazda ca cele Diesel sunt twin-turbo(cu 2 turbine). Puteti sa imi dati mai multe detalii despre Mazda, in general? Stiu ca de ceva timp au fabrica pentru piese si in Austria(deci nu vin toate din Japonia). Este adevarat ca motoarele, sau cel putin unele, sunt facute de Ford?
DORU
Ai mers doar pe bicicleta si acum vrei deja masina puternica ?...

Interesant mod de a pune problema...si nesanatos ! thumbsup.gif
alexcr15
Nu cred ca e nevoie de astfel de ironii smile.gif De 3-4 ani, in fiecare week-end, conduc pe un drum inchis, si imi place sa merg cu masina, o am in sange(in nici un caz nu sunt vreun teribilist). Eu am cerut un sfat, nu o ironie. Multumesc.
iHondafan
daca iti iese ceva bine echipat in banii astia, Mazda 3 e o alegere buna. nu e nici o uzina de asamblare in Europa a Mazda. cam tot ce vine acolo e din Japonia, ceea ce in esenta e un lucru bun.

pe de alta parte s-ar putea sa ai alternative europene mai bune (inclusiv Honda Civic asamblat in UK si Hyundai/Kia facute in Cehia sau Slovacia). masinile asamblate in afara UE vin cu 15% taxe vamale.
RD-Woo
La banii astia recomand modelul LANCER, model japonez, fiabil, iar in perioada asta poate prinzi si ceva discount-uri
DORU
QUOTE (alexcr15 @ May 2 2015, 02:46 PM) *
Nu cred ca e nevoie de astfel de ironii smile.gif De 3-4 ani, in fiecare week-end, conduc pe un drum inchis, si imi place sa merg cu masina, o am in sange(in nici un caz nu sunt vreun teribilist). Eu am cerut un sfat, nu o ironie. Multumesc.


Ai interpretat tu ca ironie...Eu am scris o REALITATE si inca una inteleapta...dar vei face cum crezi si tot asa vei si culege.
James Kilowatt
Ceea ce vrea Doru sa spuna e ca pe drumurile publice, spre deosebire de cele inchise exista si altii care nu au neaparat condusul in sange ca tine. Soferi idioti, mosi de 80 ani care vad la 3m, betivi, drogati, teribilisti, samd. Condusul nu inseamna doar controlul masinii ci anticiparea unor situatii care pot fi periculoase, iar asta vine cu experienta care nu poate fi capatata pe drumurile inchise. Multi au condusul in sange insa sunt implicati in accidente pe principiul "mergeam regulamentar cand mi-a sarit in fata si nu am avut ce sa-i fac". Chestia asta nu exista in realitate, materializarea unui idiot in mijlocul drumului din senin e deosebit de improbabila.

Pe de alta parte eu nu cred ca o masian puternica e neaparat periculoasa. Chiar si o masina slaba atinge viteze la care poate fi periculoasa. O masina puternica e in primul rand confortabila, si de multe ori chiar te indeamna la un condus mai calm (eu am doua masini si sunt mai agresiv la volan cu aia de 68CP decat aia care are putere tripla desi-s trecut bine de 18 ani, cel putin in buletin biggrin.gif ).

Mazda 3 nu e o alegere rea.

La banii astia ar putea sa arunci o privirea poate si la un Seat Leon, sau poate la o Kia Ceed/ProCeed.

Apropo, cat timp ai de gand s-o pastrezi?
AlexTM
QUOTE (James Kilowatt @ May 4 2015, 05:34 PM) *
Pe de alta parte eu nu cred ca o masian puternica e neaparat periculoasa. Chiar si o masina slaba atinge viteze la care poate fi periculoasa. O masina puternica e in primul rand confortabila


Ooo, ba da. Puterea te fura. O pisti putin si nu-ti dai seama ca ai ajuns la 80 in oras, fara sa schimbi in viteza a treia. Masina iti confera un sentiment de siguranta, insa nu-ti ascute simturile si nici nu te face sofer experimentat.
James Kilowatt
E posibil, insa si cand conduci un 3 cilindri asmatic esti mai tentat sa apesi pe acceleratie ca sa il auzi baraind biggrin.gif .

Plus ca de multe ori cei din jur sunt mai agresivi cu tine (considerand probabil ca trebuie sa te depaseasca la semafor/cu prima ocazia ivita ca sa nu ii incurci mai tarziu, si ca oricum esti victima sigura) ceea ce te face si pe tine mai agresiv mai ales cand treaba asta incepe sa se repete (ba p-a matii, s-o crezi tu ca junghiul tau de golful rapanos e mai iute decat bolidul meu ecologic)

Alt potential pericol este atunci cand ai o masina anemica si esti mai tentat sa incerci depasiri dubioase e exemplu, pe premiza ca s-ar putea sa nu ai o alta ocazie mai tarziu. Atunci cand ai una puternica stai mult mai relaxat stiiind ca vei putea depasi oricand ai chef si ca nu merita riscul. E un alt mindset.

Evident, treaba asta e si pur personala, nu toti se comporta la fel.
HalbaSus
Subscriu parerii lui James Kw, in primul rand o masina de 150 cp nu e o masina puternica decat daca masina are vreo 750, ori nu e cazul mazda3. E o masina decent motorizata si cam atat.
In al doilea rand nu are nicio legatura puterea masinii cu gradul de pericol la care te expui, indiferent de varsta, iar daca exista o legatura atunci o masina mai rapida e mai sigura pentru ca:
1. Are suspensii si frane mai bune. Toate masinile comercializate azi pot atinge viteze de 150-160 km/h, nu toate masinile au si frane gandite sa te opreasca repede de la viteza aia. Idem comportamentul in curbe. Cu toate poti intra foarte tare in curba nu cu toate poti iesi. Desigur daca esti responsabil si prudent nu vei merge cu un harb cu motor in 3 cilindri cu asemenea viteze, dar responsabilitatea si prudenta nu sunt calitati specifice unui om de 18-19 ani. Deci mai bine sa ai niste frane bune.
2. Barbatii (nu doar aia tineri) cu masini slab motorizate sufera de sindromul underdog descris si de James, tin sa compenseze lipsa de putere a masinii prin agresivitate, cand stii ca ai sub capota suficienti cai cat modifici relatia spatiu-timp intr-o maniera brutala nu vei fi atat de tentat sa o si faci. Pentru ca nu ai nimic de dovedit. Desi nu mai am 18 ani si eu conduc mai agresiv cu A3-ul decat cu C-ul desi am cu vreo 100 cp in plus la C.
3. In Romania se fac extrem de multe depasiri... si probabil e cauza celor mai multe accidente rutiere cu urmari grave din tara. Cu o masina mai rapida depasesti mai usor si mai in siguranta decat cu un motor astmatic. In plus asa cum zicea si James daca stii ca ai nevoie de o singura portiune de drum drept cu vizibilitate ca sa depasesti toata coloana de camioane nu vei fi tentat sa profiti de absolut orice ocazie dubioasa de depasire.
4. Plecand de la premiza ca toti tinerii de 18-19 ani sunt teribilisti si conduc agresiv si in mod inevitabil vor avea un accident in general masinile mai rapide au si siguranta pasiva mai buna, deci e mai probabil sa te alegi cu niste coaste fisurate decat cu o paralizie daca ai masina mai rapida.

Stiu ca stirile de la ora 5 prezinta mai des "tanar teribilist beat la volanul unui bolid a intrat cu 200 km/h intr-un cap de pod" dar cred ca e doar pentru ca e mai senzational titlul asta decat "batran de 60 de ani a murit dupa ce a intrat cu o dacie 1310 la 60 km/h intr-un cap de pod fiindca probabil a adormit", eu cred ca in practica mai multi oameni mor in masini lente decat in masini rapide.

Deci presupunand ca nu vorbim despre ceva masina extrema cu faima de "widowmaker" (gen Porsche 911 de prin 80, dodge viper, etc) o masina mai rapida va fi o masina mai sigura inclusiv pe mana unui sofer tanar/neexperimentat/teribilist/etc.

Acum revenind la subiect.
De curiozitate m-am uitat pe site-ul mazda la preturi si am observat ca mazda 3 cu motorul diesel de 2 litri e la acelasi pret ca si un MX5... in aceste conditii, mai ales daca ai 18-19 ani, pentru ce in numele a tot ce-i sfant ti-ai lua mazda 3 cand poti lua MX5 ?

alexcr15
QUOTE (HalbaSus @ May 6 2015, 04:27 PM) *
Subscriu parerii lui James Kw, in primul rand o masina de 150 cp nu e o masina puternica decat daca masina are vreo 750, ori nu e cazul mazda3. E o masina decent motorizata si cam atat.
In al doilea rand nu are nicio legatura puterea masinii cu gradul de pericol la care te expui, indiferent de varsta, iar daca exista o legatura atunci o masina mai rapida e mai sigura pentru ca:
1. Are suspensii si frane mai bune. Toate masinile comercializate azi pot atinge viteze de 150-160 km/h, nu toate masinile au si frane gandite sa te opreasca repede de la viteza aia. Idem comportamentul in curbe. Cu toate poti intra foarte tare in curba nu cu toate poti iesi. Desigur daca esti responsabil si prudent nu vei merge cu un harb cu motor in 3 cilindri cu asemenea viteze, dar responsabilitatea si prudenta nu sunt calitati specifice unui om de 18-19 ani. Deci mai bine sa ai niste frane bune.
2. Barbatii (nu doar aia tineri) cu masini slab motorizate sufera de sindromul underdog descris si de James, tin sa compenseze lipsa de putere a masinii prin agresivitate, cand stii ca ai sub capota suficienti cai cat modifici relatia spatiu-timp intr-o maniera brutala nu vei fi atat de tentat sa o si faci. Pentru ca nu ai nimic de dovedit. Desi nu mai am 18 ani si eu conduc mai agresiv cu A3-ul decat cu C-ul desi am cu vreo 100 cp in plus la C.
3. In Romania se fac extrem de multe depasiri... si probabil e cauza celor mai multe accidente rutiere cu urmari grave din tara. Cu o masina mai rapida depasesti mai usor si mai in siguranta decat cu un motor astmatic. In plus asa cum zicea si James daca stii ca ai nevoie de o singura portiune de drum drept cu vizibilitate ca sa depasesti toata coloana de camioane nu vei fi tentat sa profiti de absolut orice ocazie dubioasa de depasire.
4. Plecand de la premiza ca toti tinerii de 18-19 ani sunt teribilisti si conduc agresiv si in mod inevitabil vor avea un accident in general masinile mai rapide au si siguranta pasiva mai buna, deci e mai probabil sa te alegi cu niste coaste fisurate decat cu o paralizie daca ai masina mai rapida.

Stiu ca stirile de la ora 5 prezinta mai des "tanar teribilist beat la volanul unui bolid a intrat cu 200 km/h intr-un cap de pod" dar cred ca e doar pentru ca e mai senzational titlul asta decat "batran de 60 de ani a murit dupa ce a intrat cu o dacie 1310 la 60 km/h intr-un cap de pod fiindca probabil a adormit", eu cred ca in practica mai multi oameni mor in masini lente decat in masini rapide.

Deci presupunand ca nu vorbim despre ceva masina extrema cu faima de "widowmaker" (gen Porsche 911 de prin 80, dodge viper, etc) o masina mai rapida va fi o masina mai sigura inclusiv pe mana unui sofer tanar/neexperimentat/teribilist/etc.

Acum revenind la subiect.
De curiozitate m-am uitat pe site-ul mazda la preturi si am observat ca mazda 3 cu motorul diesel de 2 litri e la acelasi pret ca si un MX5... in aceste conditii, mai ales daca ai 18-19 ani, pentru ce in numele a tot ce-i sfant ti-ai lua mazda 3 cand poti lua MX5 ?


Referitor la intrebarea ta, pentru simplul fapt ca nu am suficient spatiu in masina(un lucru esential pentru mine), si nu ma atrage sub nici o forma design-ul(mi se pare o masina pentru femei). Pe de alta parte, daca Mazda 3 nu e o alegere buna, mai degraba as miza pe CX-5/3 decat pe MX.

QUOTE (James Kilowatt @ May 4 2015, 04:34 PM) *
Ceea ce vrea Doru sa spuna e ca pe drumurile publice, spre deosebire de cele inchise exista si altii care nu au neaparat condusul in sange ca tine. Soferi idioti, mosi de 80 ani care vad la 3m, betivi, drogati, teribilisti, samd. Condusul nu inseamna doar controlul masinii ci anticiparea unor situatii care pot fi periculoase, iar asta vine cu experienta care nu poate fi capatata pe drumurile inchise. Multi au condusul in sange insa sunt implicati in accidente pe principiul "mergeam regulamentar cand mi-a sarit in fata si nu am avut ce sa-i fac". Chestia asta nu exista in realitate, materializarea unui idiot in mijlocul drumului din senin e deosebit de improbabila.

Pe de alta parte eu nu cred ca o masian puternica e neaparat periculoasa. Chiar si o masina slaba atinge viteze la care poate fi periculoasa. O masina puternica e in primul rand confortabila, si de multe ori chiar te indeamna la un condus mai calm (eu am doua masini si sunt mai agresiv la volan cu aia de 68CP decat aia care are putere tripla desi-s trecut bine de 18 ani, cel putin in buletin biggrin.gif ).

Mazda 3 nu e o alegere rea.

La banii astia ar putea sa arunci o privirea poate si la un Seat Leon, sau poate la o Kia Ceed/ProCeed.

Apropo, cat timp ai de gand s-o pastrezi?


Niciodata nu as alege o masina coreeana (nu ii am la suflet). Masina am de gand sa o pastrez undeva la 5-7 ani.
James Kilowatt
Esti prea tanar ca sa ai prejudecati d-astea. Ce, ti-a furat vreun coreean gagica, sau care-i problema?

Daca nu-ti plac roadsterele insa iti plac SUV-urile ai niste gusturi cam dubioase pentru un tanar. Sigur ai 18 ani? ninja.gif
HalbaSus
Bai culmea la 18 ani si mie mi se pareau SUV-urile cool, sii stii de ce ? pentru ca inca nu condusesem masini... odata ce incepi sa conduci iti dai seama ca SUV-urile sunt naspa, dar pe hartie arata bine... si daca mai zici odata despre mazda mx-5 care e o masina cu motorul in fata, 2 locuri si tractiune spate (plus decapotabila) ca e de femei, aflu unde stai, vin la tine in miezul noptiii si te bat cu matura... daca nu iti place mazda mx5 inseamna ca mata te facut prost cum drq sa nuti placa in plm mazda mx5 bha gandeste in plm inainte sa spui asta (cu ocazia asta aflam si daca are 18 ani, daca nu stie de unde vine citatul sigur nu are 18 ani).
alexcr15
QUOTE (HalbaSus @ May 10 2015, 08:41 PM) *
Bai culmea la 18 ani si mie mi se pareau SUV-urile cool, sii stii de ce ? pentru ca inca nu condusesem masini... odata ce incepi sa conduci iti dai seama ca SUV-urile sunt naspa, dar pe hartie arata bine... si daca mai zici odata despre mazda mx-5 care e o masina cu motorul in fata, 2 locuri si tractiune spate (plus decapotabila) ca e de femei, aflu unde stai, vin la tine in miezul noptiii si te bat cu matura... daca nu iti place mazda mx5 inseamna ca mata te facut prost cum drq sa nuti placa in plm mazda mx5 bha gandeste in plm inainte sa spui asta (cu ocazia asta aflam si daca are 18 ani, daca nu stie de unde vine citatul sigur nu are 18 ani).


Hai sa ti-o dau pe aia grea: gusturile nu se discuta.
HalbaSus
Deci vreau sa raportez un user care isi declara in fals varsta... nu are cum sa aiba 18 ani sa nu fi vazut asta:

http://i.imgur.com/6yrmz6g.jpg

Lasand gluma la o parte, da gusturile nu se discuta, dar se pot perfectiona wink.gif Si dupa cum zicea un mare intelept (posibil sa fi fost tot eu) "piticii din creier au tot timpul dreptate" asculta de pitici, daca piticii iti spun mazda 3, ia mazda 3. Orice alta masina vei lua nerespectand vointa piticilor vei ajunge sa o detesti pentru ca tu defapt voiai altceva. Deci nu asculta de nimeni.
Mircea104901
:off-topic
http://www.ziare.com/auto/suv/presedintele...-german-1362567

nuke.gif blink.gif
James Kilowatt
Oamenii fac ceea ce fac toti marketingii care se respecta: isi creeaza o piata. N-ai nevoie de un produs, insa te facem noi sa-l cumperi oricum.

Probabil ceva pe care scrie Audi Q8 o sa castige LeMans. Vor aparea sute de aplaudaci cu aia mica, mai mica decat a unui corean, care umplu forumurile cu replici de genul "vezi, bai, ca si SUV-urile pot fi rapide si cool" samd. In timpul asta berlinele for fi din ce in ce mai anemice si mai neinteresante (la fel cum s-a intamplat multi ani si cu benzinarele). Cycle beating va atinge cote nebanuite incat cifrele de consum si de poluare vor fi minuscule, un Q8 (probabil hibrid)si cu un motor electric de 15kw, arhisuficient pentru testul de consum) va consuma/polua mai putin decat un Fiat 500, deci SUV-urile vor fi si ecologice.
Si treptate, "previziunea" celor de la Audi se va indeplini, majoritatea masinilor vandute vor fi SUV-uri. In realitate n-or sa fie nici cool, nici rapide, nici eco, insa nu prea vor exista optiuni cu care sa fie comparate asa ca vor fi acceptate.

Asteptam cu interes si primul SUV de la Tesla.
solmar
Bai, daca nu-ti iei MX 5 te banam! Ce atatea argumente...
Mircea104901
QUOTE (James Kilowatt @ May 12 2015, 03:11 AM) *
Asteptam cu interes si primul SUV de la Tesla.

Iaca
Yanitravel
Mitsubishi Lancer Evo 9 cred ca ar fi cea mai buna alegere.
Parere mea.
------

Transport persoane
k1ro
La 18 ani te vizezi Niki Lauda, al mai tare din parcare.....Stiu ca orice sfat ti-am da vei face cum doresti si pana la urma e bine sa-ti iei masina la care visezi.
Important este sa nu te lasi tentat de viteza, curse ori nervi pe sosea, indiferent de masina pe care o conduci. Dupa cateva zeci de mii de km vei constata singur aceste lucruri.
Ref. buget de 17.000 -19.000 euro, pe Mobile Cars gasesti automobile premium rulate, cu istoric verificat si in stare excelenta. De la BMW rulate as alege un BMW X1, potrivit pentru un tanar. Are 143cp si doar 45.000km rulati, in stare excelenta la doar 15.980 euro, faci economie si te bucuri de o masina de clasa. drive.gif
OvidiuH
Mazda 3 si mie mi se pare unul dintre cele mai distractive modele din gama lui. Agil, orientat spre sofer, un design foarte reusit, incapator, fara vreo problema importanta la aproape 2 ani de la aparitie, cu motoare foarte eficiente. Fa un test drive pentru a vedea daca e pe gustul tau. De fabricat se fabrica in Japonia si Mexic. Mazda Austria e doar responsabila de Romania.

Daca te pasioneaza ideea de mini-SUV, uita-te si la CX3, e un model conceput pe sasiul de Mazda 2, ce are ca target zona ta de varsta.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.