Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Problema Far-Frana Dacia 1310
Masini.ro Forum > Service/Reparatii & Tuning > Aria Tehnica Masini.ro
posmelo
Salutare oameni buni si frumosi! biggrin.gif
As avea si eu o problema..... Am o dacie din 98' zambetul lui iliescu, alba, care nu vrea sa mearga cum trebuie.... in primul rand mai am multe probleme de rezolvat la ea, dar o sa le postez separat.
Prima problema ar fi: Apas (noaptea) frana, si se aprinde faza scurta sau pozitiile.... am precizat noaptea din cauza ca numai noaptea este sesizabil, mi-a mai spus cineva ca nu am o masa la far.... dar nu stiu exact cum vine.... in fine... Am cautat in compartimentul motor toate firele care se duc la faruri si semnalizare..... un fir albastru in dreapta masinii langa filtrul de aer, este desprins, are un papuc, firul se vede ca e vechi si vine pe aceeasi camasa de cauciuc cu cele de la farurile h4 si semnalizare. M-am uitat la frana si nu e nimic ciudat sub bord, nicidecum la contactul de la pedala, si nici sub bord nu e nimic desprins....
Oare ce se intampla?
AM UITAT CEVA : Daca aprind faza scurta, si ating papucul de la firul albastru de plusul de la faruri, claxonul tiuie, iar in acea parte a masinii nu este nici un fel de papuc "tata" cum stiu eu smile.gif
Va rog sa ma ajutati biggrin.gif Multumesc fAIN!
James Kilowatt
Int-adevar, pare o problema de masa. Cand se comporta ca si cum ar fi posedata de diavol e un semn ca masa e slaba. Verifica si legatura de masa a bateriei, nu doar cea a farurilor/stopurilor.
posmelo
Treaba e ca borna e noua, nu are acid sau ce e ala alb pe ea, firul de cupru pana la electromotor e intact , stiu sigura ca l-am frecat bine sa faca bine masa, iar la faruri nu am nici o problema.... nu stiu.... cred ca e ceva de la claxon, oricum vine pe aceeasi camasa cu firele cu mufa h4 si papucii de la semnalizari
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.