Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Strazi si politisti- in stil romanesc
Masini.ro Forum > Discutii generale > Off Topic > Probleme Sociale
Pages: 1, 2
Alina-GSI
Am introdus acest subiect pentru toti cei care vor sa-si verse oful legat de minunatele noastre strazi sau intelegatorii nostrii politisti...

Sa incep eu...
Nu mai suport tara asta de rahat!!!!
Ieri am luat o gropita de langa o sina de tramvai cand viram dreapta, la piata 1 Mai, zona centrala!!!!
Pana....
Dar la mine totul trebuie sa se intample in stil mare, asa ca am facut pana la ambele roti de pe partea stg.
Dupa multe injuraturi, am luat-o pe jos pana la prima vulcanizare- 1 staie de autobuz. Am luat pe unu de acolo cu mine sa-mi faca pana. Mi-as fi facut-o singura, dar nu am cric.
De abia cand am ajuns la masina am vazut ca am si pe spate. Initial nu vazusem decat cea pe fata, care in cei 50m pana cand am apucat sa trag pe dreapta era dusa. merge, deja pe janta!!!
Si ce sa mai vezi cand m-am intors la masina... Politia sa ma amendeze ca nu am parcat regulamentar!!!
Nici nu ma credeau idiotii ca am pana, ca cica mi-a desumflat cineva rotile ca nu am lasat-o cum trebuie!!!
Cat de tampiti pot sa fie unii oameni???
Dupa ce am incercat sa-i explic 10 min ca nu putem sa merg mai departe si sa parchez regulamentar pt ca mi-as fi distrus roata de tot, a trebuit sa-i dau actele ca mai avea un pic si ma scutura. "Haide, domnisoara, ce te targui aici cu mine, bla, bla, bla....
Eu mi-am vazut de treaba, adica sa-l ajut pe ala cu schimbatul rotii din fata, si dupa 5 min de stat in masina, da geamul jos(politistul) si imi intinde actele in sictir: "Ai grija, papuse, sa nu o mai lasi asa..."
Concluzie: 2 cauciucuri ireparabile, o janta zgariata bine si o tara plina de prosti!!!!
mike.omega
Oful ni-l varsam in off-topic smile.gif
Dan27
altul.cu riscul sa fiu dat afara.
dragos28836
cea mai misto faza, apropo de garcea, am patit-o ieri cand ma intorceam de la bucuresti: mergand pe e85, dupa ce am trecut de buzau aud detectorul ca o ia razna, aveam cam 150, nu facuse nici unu' din faruri dar am zis sa fiu precaut. franez pana pe la 80 dupa care imi dau seama ca eram in afara localitatii. am crezut ca radarul e in prima localitate, ca detectorul asta al meu o vede si pe masa din china sau de unde e el. cu toate astea continui sa decelerez, in cele din urma vad radarul venind cu un carnat de masini in spatele lui... ascund detectorul... vento deschide girofarul si intoarce dupa mine, aveam vreo 40!!! opresc si cobor mai mult mirat decat cu frica, am crezut ca vrea omu' sa cumpere masina sau ceva... se da jos boul... "as vrea sa stiu si eu, domnu', de ce mergeati asa de incet in afara localitatii!". acum ca am auzit-o si pe asta... am inceput sa rad involuntar compatimindu-l pe saracu' organ... i-am dat actele s-a uitat la masina... dupa care mi-a dat drumul...

zice-ti si voi...
Andrei Suzuki
Incurcai circulatia laugh.gif
Gica-6
Bine ca nu te-a controlat sa vada daca ai detector, cred ca a mirosit el ceva...
Alina, cred ca nu ai luat o gropita , ci un crater daca ai reusit sa faci pana la ambele roti... in fine, cei ce au grija de drumuri (daca exista asa ceva) merita spanzurati, adica gropile erau intr-o perioada ceva la oridinea zilei, noroc ca au mai asfaltat in anul asta electoral, dar intretinerea strazilor - a pavajului - cred ca e inexistenta.
Nu putea municipalitatea sa faca un soi de contract de intretinere a asfaltului de pe strazi cu firme care sa verifice regulat strazile pe zone si sa le repare daca e cazul ?.. ma gandesc si eu... Nu vreau sa ma gandesc ca incepe iarna si la primavara iar ne trezim iar cu strazi bombardate.... Cat despre garcea... asa se intampla cand orice om, cu nu stiu ce stiudii medii si mediocre si cu putina conditie fizica ajunge sa fie politist. Adevarul e ca in politie intra in general cei simt ca nu alte sanse in viata datorita incapacitatii lor mentale. Si ajung dupa-aceea sa te traga la raspundere pe tine, cetatean cinstit, dar il trece cu vederea pe smecherul infractor care eventual ii e prieten.
CZY
QUOTE(dragos28836)
... ascund detectorul...


Salut,
Ma bate gandul si pe mine sa-mi iau un detector. Cum il ascunzi, adica unde? Ai idee, la unguri ai voie cu detector de radar? Thx!
Watcher
Cel mai misto pe care l-am vazut eu a fost la un prieten cu passat cu tapiterie neagra pus fix sub tetiera adica tinut intre tetiera si scaun de presiunea tetierei
Are dezavantajul ca nu merge decat daca esti singur. Daca ai trei tetiere in spate mi s-ar parea ideal cu acelasi sistem dar in tetiera pt copil.
Trebuie insa un aparat cu alimentare pe acumulator/baterii nu cu fir...
De asemena exista modele care au fire , etc pentru ca sa le montezi in grila radiatorului si se conecteaza la sistemul audio al masinii.
In functie de masina ma gandesc ca s-ar putea pune lentila si in semnalizare (alaturi de cheile de rezerva biggrin.gif:D)
Alina-GSI
QUOTE(Gica-6)
Alina, cred ca nu ai luat o gropita , ci un crater daca ai reusit sa faci pana la ambele roti... .

:blackeye: Groapa era chiar micuta... Ghinionul meu era ca se afla langa o sina de tamvai iesita inafara. Sina mi-a sfasiat ambele cauciucuri. Am niste gauri in ele de toata frumusetea... Unul este absolut ireparabil. La cel de-al doilea i-am pus o camera cat sa ma mai tina cateva zile pana imi gasesc unele de cumparat. Dar nu se gasesc ale @#!%@. Si daca mai gasesc sunt 6,5 mil bucata.
Si daca nici eu nu sunt atenta cu masina mea (sunt cam obsedata de ea :roll: ), atunci nu stiu...
Nu ai cum, este imposibil sa le ocolesti pe toate! Sunt prea multe!!!
Prea multe gropi, prea multe masini parcate aiurea, prea multi soferi incompetenti, prea multi pietoni nesimtiti...
Iubesc sa-mi conduc masina, dar sunt unele zile, mai ales pe la 6 seara..., cand imi vine sa ma dau jos din masina si sa merg pana acasa :evil:
Ce imi mai vine cateodata sa ma duc sa-mi cumpar un jaf de masina, ceva la un pret derizoriu, care doar sa se deplaseze, si sa pocnesc pe toti prostii care imi taie calea fara se se uite, fac stg de pe banda 1,etc...
Daca conduceti in Bucuresti, stiti la ce ma refer!
Watcher
QUOTE(Alina-GSI)
Ieri am luat o gropita de langa o sina de tramvai cand viram dreapta, [...]
Dar la mine totul trebuie sa se intample in stil mare, asa ca am facut pana la ambele roti de pe partea stg.

si ulterior
QUOTE(Alina-GSI)
Groapa era chiar micuta... Ghinionul meu era ca se afla langa o sina de tamvai iesita inafara. Sina mi-a sfasiat ambele cauciucuri.


Asta a fost de bancuri: "cauza mortii sunt loviturile de cutit/de unde stii?/uite gaura aici intre urmele de cauciucuri". smile.gif

Serios vorbind, chiar ai avut ghinion, am ras si eu o linie de tramvai desfacuta dar mi-a ucis doar roata fata- instant blowout. Mergeam si s-a auzit bum si am ramas pe janta.
Un prieten a patit-o mai nasol, ca i-a smuls catalizatorul de la Dacia berlina o linie din asta...[/b]
Alina-GSI
:cry: se poate spune si ca am avug ghinion, dar sincer cred ca este vorba de probabilitati aici... La cate "capcane" de genul asta sunt pe strazi, devine din ce in ce mai greu sa nu ai "ghinioane".
Chiar ma gandeam sa depun o plangere la primarie.De fapt inca ma gandesc...
In schimb, nu stiu ce sa fac cu anvelopele. Astia de la asigurari nu despagubesc anvelopele, decat daca s-au distrus impreuna cu janta. Jentile mele sunt doar zgariate... Sa mi le distrug eu intentionat ca sa-mi despagubeasca aia cu totul? Unii m-au sfatuit sa fac asta. Mie mi se pare totusi un pic cam riscant. Pe de alta parte, anvelopa ma costa cam 6mil... bucata... Voi ce ziceti? :roll:
madalina
in primul rand, nu esti deloc precauta. Esti usor de identificat si spui public ca exista posibilitatea de a-ti istruge singura jantele, pentru a fi despagubita de Asigurari. Din cate stiu este chiar un caz penal. Se numeste inselaciune.

Un fost parlamentar al Romaniei este anchetat pt ca si-a inscenat furtul propriei masini pt aprimi banii de la asigurare...
Alex-F1
Da' ce Dumnezeu de cauciucuri ai de zici ca nu se gasesc si ca te costa 6,5 milioane bucata???!!! :shock: 245/40/19 sau ce? :?: Mi se pare destul de ciudat ca in Bucuresti sa nu gasesti cauciucuri....... :shock: Ce masina ai?

Hai pa
ALEX
Nazareno Gabrielli
Si pe mine m-a surprins pretul mare pe care l-ai afisat.

Spune-mi dimensiunile la cauciucurile tale si iti pot spune unde gasesti mai ieftine.
Dan27
distrugele linistita!cata vreme nu pot dovedi nimic..nu fi fraiera!dar oricum e dubios ca nu despagubesc anvelopa singura!esti sigura?
Alina-GSI
Masina este o corsa GSI
rotile sunt 195/45 R16. Daca voi imi gasiti unele mai ieftine de 6 mil, va rog!!!! :bounce:
Eu nu am reusit sa gasesc intr-o saptamana de umblat prin magazine+targ, decat 2 modele
-pirelli la 6,7 mil/buc
-toyo la 5,7 mil/buc

ale mele din fabrica sunt dunlop, profil de ploaie si nici macar la Opel nu le mai au :blackeye:

Astept informatii daca aveti. Thx

PS: majoritatea companiilor de asigurari nu despagubesc explozii, taieturi sau alte "damage-uri" ale anvelopelor decat daca se produc in urma unei actiuni ce afecteaza si o alta parte a masinii. Scrie in contract!!! Probabil ca sunt prea expusi acestui risc. Cu strazile noastre e apoape o certitudine!
lucian14
Au preturi f. mici fiindca sunt importatori!
Ciudate dimensiuni ai la cauciucuri zici ca e jeep:)
Mai bine verifica-ti si talonul sa fii sigura de recomandarea producatorului!

In alta ordine de idei ... Eu am patit ceva si mai misto!
Mergeam noaptea pe "autostrada" spre Pitesti era pe la 2 (dimineatza smile.gif fac pana si ghinion se rupe cricu. Cine dracu crezi ca opreste la ora aia pe autostrada.
Dupa doua ore de nervi si munca in frig reusesc sa schimb roata (am improvizat niste parghii sa ajut cricu defect). Opresc la prima benzinarie sa iau o cola ca eram lac de transpiratie si jegos ca mecanicii de locomotie.
In benzinarie oprita o masina de politie ! Ma iau aia la rost ca ce faceam eu acum o juma de ora noaptea oprit pe dreapta in camp: "actele va rog'?
Am explodat si i-am luat la "suturi " , ca trebuiau sa opreasca sa ma intrebe acolo ce fac si poate imi dadeau si un cric de ajutor!
Ce crezi ca au raspuns? Cica ei nu au cric in masina !?!! lol
I-am facut nesimtiti si mincinosi si m-am carat !

Cu cauciucurile taiate m-as duce la protectia consumatorului sa-i dau in gat pe asiguratorii astia imputiti ca asa fac mereu si le merge, ca romanu e fraier si inghite!
G e o r g e
incearca NOKIAN la car tuning sau VREDESTEIN la un magazin i nromexpo cum intri faci dreapta pe prima straduta apoi stanga si din nou stanga . nu mai tin minte cum se cheama . vei gasi cele mai bune gume raport calitate pret
Alina-GSI
multumesc de sfaturi laugh.gif
o sa va tin la curent
Luka
Faza tare de tot...nici nu cred ca-i unica....
Azi, pe Dr.Felix, o sina de tramvai era desfacuta si era in aer la o inaltime de vreo jumatate de metru....daca aveai acel 'noroc' de a o lua, cred ca intra direct prin parbriz sau radiator....ca-n Matrix 2 de taie ala masina cu sabia...cam asa ceva. Noroc de un baiat destept care a pus in varful ei o cutie de carton s-o vada lumea. Oricum, mi-a placut.
Luka
[quote="Alina-GSI"][quote=Gica-6] Alina, cred ca nu ai luat o gropita , ci un crater daca ai reusit sa faci pana la ambele roti... .[/quote]
:blackeye:
Si daca nici eu nu sunt atenta cu masina mea (sunt cam obsedata de ea :roll: ), atunci nu stiu...
Nu ai cum, este imposibil sa le ocolesti pe toate! Sunt prea multe!!!
Prea multe gropi, prea multe masini parcate aiurea, prea multi soferi incompetenti, prea multi pietoni nesimtiti...
Iubesc sa-mi conduc masina, dar sunt unele zile, mai ales pe la 6 seara..., cand imi vine sa ma dau jos din masina si sa merg pana acasa :evil:
/quote]

Tin sa spun ca iubesc sa conduc o masina, desi n-am avut norocul sa conduc cine stie ce pana acum, insa m-am saturat.......ar fi trebuit sa scriu cu litere mari......nu mai am nici o placere sa merg cu masina mea....stau cu ochii doar pe dupa gropi....nu stiu daca e normal asa ceva, dar m-am saturat. Ma gandesc la vederea aia periferica de ar trebui s-o avem noi toti....de unde atata cand sunt cu ochii la asa-zisul asfalt 60% din timp.....
V l a d u t z
Sa vedeti ce mi s-a intamplat mie... Eram pe la Strehaia (aici am luat aproape toate amenzile 60 % din ele ) Mergeam cu 120 nu mult...(eram cu mercedesul si nu aveam anti radaru la mine) asa...si ma opreste si imi spune politaiu ca am avut 120 bla bla bla .. Sincer mie mi s-a parut ca era umpic muci...asa...Mi-a cerut actele se uita la nr. , se uita la masina, se uita in interior ,ii dau 200 000 lei .. Si eu ii zic : DomneŽ pai nu iti dai seama ca nu sunt obisnuit cu Mercedesu ca doar am trecut de la Dacia la Mercedes si am apasat acceleatia umpic mai tare ... Si el zice : Da va cred si de aceea va dau drumuŽ.In gandu meu zic : Da precis deaia imi da drumu ca daca nu ii dadeam banii precis zicea la fel .
lucian14
rusine vladutz!
asa ceva sa nu mai faci...
asa incurajezi spagile si tupeul politzistilor .... :argue:
mai bine ziceai ca e el beat si nu a vazut bine cifrele biggrin.gif
lucian14
QUOTE(madalina)
in primul rand, nu esti deloc precauta. Esti usor de identificat si spui public ca exista posibilitatea de a-ti istruge singura jantele, pentru a fi despagubita de Asigurari. Din cate stiu este chiar un caz penal. Se numeste inselaciune.

Un fost parlamentar al Romaniei este anchetat pt ca si-a inscenat furtul propriei masini pt aprimi banii de la asigurare...

madalina...
stii ca cei mai hotzi sunt de fapt firmele de asigurari?
gandestete cu ce se ocupa... si cu banii cui fac ei afaceri...
si cand ai probleme (acolo unde este vorba de bani grei) se preleveaza de tot soiul de chichite sau smecherii ca sa nu plateasca?
Vrei un exemplu?: un BMW furat de 3 ani disparut (valoare 30.000 euro) si asigurat la zi, ghici ce motiv au gasit sa nu plateasca?..... niciodata nu ai sa ghicesti!
va las sa datzi cu presupusul tongue.gif
Andrei Suzuki
Hai zi.Sa vedem...
madalina
Lucian, eu nu am acuzat moralitatea sau imoralitatea nici a Alinei, nici a firmei de asifgurari. Eu am atentionat-o ca daca vrea sa schimbe ceva pe casco si nu ar fi tocmai de schimbat, sa NU faca public acest lucru. Tocmai pentru ca sunt niste marlani si nu stiu cum sa faca sa nu plateasca despagubiri, nu trebuie sa faci public acest lucru.

stiu eu pe cineva care a avut bara un pic lovita real, dar nu a vrut sa fie reparata, ci complet inlocuita, a luat un ciocan, a dat cu ciocanul in batra pana s-a spart, s-a dus la politie, a declarat ca asa a gasit masina in parcare, s-a dus la asigurari, au crezut povestea cum ca masina a fost lovita de alta masina in parcare si a schimbat bara pe banii asigurarilor. Ca e de laudat, ca e de criticat, ramane la latidutinea fiecaruia dintre noi. Mie mi s-ar parea normal ca din moment ce eu le platesc 100% din asigurare si ei sa-mi plateasca cat mai multe piese noi, nu sa-mi dea cat mai multe piese de reparat.
Nazareno Gabrielli
Aseara m-am lovit si eu inca o data de prostia militienilor de la noi....

A fost sparta masina prietenei mele, un Matiz, si m-am dus la sectie in Drumul Taberei, acolo la Piata Moghioros in spate....cred ca 22....

Ma duc la ofiterul de serviciu si ii spun ce s-a intamplat. Ora 23.30.

Imi spune ca tre sa fac o plangere. Exista un model tip dar din lipsa de tipizate imi da o coala alba sa fac plangerea ghidandu-ma dupa model xeroxat aflat in tzipla......

Ii cer un pix. ( De nervi am uitat de iau unul la mine....)

Imi zice asa flegmatic "NU am".

Nu-mi vine sa cred...Prima oara il cred dar zaresc un pix pe masa lui...
Ii spun sa mi-l dea pe acela.....Imi zice: "Nu pot ca mai suna lumea si trebuie sa notez reclamatiile"....

ii zic sa mi-l dea totusi sa scriu pangerea si daca suna cineva i-l dau imediat.....
Imi zice: Nu..

Il intreb daca face misto de mine, pentru ca daca nu mi-l da trebuie sa ma duc pana acasa.....iar eu am venit la Politie si ei sunt obligati sa ma ajute sa rezolv problema, macar administrativ, adica sa-mi iau hartia pentru a o prezenta la asigurare...ca de prinderea faptasului nu se pune problema

Imi zice: Nu e igienic ca sa-ti dau pixul cu care scriu eu....
(Nu-mi vine sa cred ca spune....Insa daca ma ia cu absurditati d-astea ma pun sa-i demonstrez ca nu si-a gasit omul...)

II zic: Dati-mi-l ca nu pun mana pe el. Ma dezbrac de tricou si o sa-l pun intre degetele mele si pix ca nu ating pixul....

Se blocheaza.....Mai era un politist in civil cu el in cusca de la intrare. Ala il striga pe inca unul care mai era in sectie si ii cere un pix. Ala amabil imi da. Era unul de la patrulare.....ceva mai tanar...probabil nu avusese timp sa se tampeasca....

Scriu plangerea....si la final apare o pustoaica de vreo 20 si ceva de ani care imi ia cererea.....Nici nu stiu de unde a aparut.....dar era imbracata ca in casa.....intr-un trening si avea aerul ca o deranjasem de la un film....
(Numai fetze ciudate....Parca eram intr-o piesa de E Ionescu sau intr-un film de Kusturita, pentru ca scena era plina de savoare dar trista). Intre timp politistul care mi-a dat pixul se juca la telefonul mobil....si se auzeau tot felul de zgomote...probabil ca facea mereu cate un scor record....

Termin totul si pustioaica imi spun sa ma duc la masina pentru ca o sa vina si ea...
Ma conformez....Apare tipa impreuna cu politistul in civil care era in cusca.....Imi face o fotografie la geamul spart si plec.....

Nu inainte sa faca putin pe detectivul, gagiul cu aparatul foto. Se uita la geamul spart si intreaba de ce nu e zapada in masina. Intrebarea mi-a cam pus capac dar i-am raspuns...

I-am raspuns ca am curatat masina si de cioburi si de zapada si am venit cu un carton in geam...

Cretinul dupa ce ca nu avea nici un chef sa se ocupe, mai facea si pe desteptul, pe investigatorul cu mine.......

Aaa, si ca sa fie totul complet.....imi da constatare, sau nu stiu cum se numeste exact, peste 30 de zile......Ceea ce e o aberatie, pentru ca eu trebuie sa astept atat de mult sa-mi iau pe urma banii de la asigurator...

O adunatura de idioti, cretini care trebuie sa dispara.....Nu am vrut sa ma duc cu pile acolo.....M-am comportat ca un cetatean normal, politicos....si ati vazut ce-am capatat.....
Gica-6
A fost foarte nostima relatarea si totusi... atat de trista ca exista
1. infractionalitate ( au spart geamul, dar cu ce s-au ales, auluat ceva? ) :minigun:
2. figuri si talente (ca sa nu le zic altfel) din partea cui ? A oamenilor legii care ar trebui sa fie de partea cetateanului contribuabil corect si cinstit din impozitele caruia e el platit... stiti voi...!
3. de pustoaica, cred ca ai fost multumit... adica si-a facut treaba (vorba ta nu era inca contaminata)
Nazareno Gabrielli
De luat, nu au luat nimic.....M-am tot intrebat de ce au spart masina daca nu au luat nimic....Masina are un cd player dar bineinteles ca era fara fatza. In masina era o borseta cu cd-uri si cam atat....dar puteau sa fure roata de rezerva si niste scule.....
Insa nu s-au atins de nimic....banuiesc ca ori i-a vazut cineva si au fugit, ori era vreo gasca de baietzi suparati ca meciul Stelei nu s-a jucat si au spart si ei o masina de ciuda.........Asta e...
Masina mea era parcata lanaga aceasta care a fost sparta insa nu s-au atins de ea, din fericire.......

Oamenii legii s-au comportat execrabil. Nici macar nu s-au prezentat. Am vrut eu sa le iau numele la toti pe loc, dar ca sa nu par figurant nu am facut-o. oricum, am aflat a doua zi cine era de serviciu atunci....si o reclamatie tot pot sa le fac........
lucian14
fa-le reclamatia...
altfel o sa creada ca e normal sa se comporte asa....
si o sa suferim cu totzii in continuare...
:romania:
eddie
Si eu am patit-o cu vreo 2-3 sine din astea,in rulaj pe sina de tramvai,dar noroc ca nu erau ridicate spre mine,erau in sens contrar....POC,POC pe dedesubt....
Luka
QUOTE(eddie33)
Si eu am patit-o cu vreo 2-3 sine din astea,in rulaj pe sina de tramvai,dar noroc ca nu erau ridicate spre mine,erau in sens contrar....POC,POC pe dedesubt....


Astea cu sinele iesite sunt deja intrate in normalitate....normal ca fiecare a luat sine de astea pe sub masina. Greseala noastra, de fapt: ce cautam pe linia de tramvai??
madalina
Cand mergi pe o strada precum Traian in Bucuresti oricat ai vrea sa nu mergi pe linia de tramvai, nu ai cum...
lucian14
Pur si simplu ocolesc zona!

Madalina arigato.gif

Acum am modificat textul scris cu majuscule. Data viitoare sterg postul :evil:
eddie
Exista multe strazi pe care trerbuie sa mergi pe linia de tramvai in Bucuresti.Si oricum,un sofer le stie,dar mai stie ca nu este ilegal sa circuli pe linia de tramvai(exceptie in dreptul refugiului)
Luka
Intr-adevar, sunt multe multe strazi unde nu ai alta solutie. Dar nu puteti spune ca nu sunt o gramada care depasesc in disperare pe linia de tramvai, chiar daca strada are 2 benzi. Nu suport chestia asta. Pentru ca depasesc ce depasesc si dupa aia vor sa se bage inapoi pt ca nu mai pot merge pe linie.
Poate par magar, dar nu ii las aproape niciodata pe acesti soferi. Nu suport gandul asta ca individul a depasit 30 de prosti care stau pe banda lor si dupa aia se baga cu mare tupeu in fata mea.
lucian14
luka ar trebui sa fii mai intelegator... totusi circulam in bucurestiul nostru imputzit si drag pe strazile noastre jegoase si pline de gropi... eu unul ii inteleg si pe astia disperatzii :brave:
Alecs
pana acum 2 zile credeam ca se exagereaza cu 'calitatea' strazilor din bucuresti... din pacate ma inselam blink.gif
lucian14
stai asa ...!
cine exagera de fapt?!
noi sau primariile?
Alecs
soferii.. stiam ca sunt strazile nasoale, dar nu ma asteptam sa fie chiar asa
Alecs
mi-am luat-o azi.. prima amenda..
Mi se povestea de catre prieteni ca daca ai masina cu numar de provincie te opresc idiotii si te cauta sa te amendeze dar am zis ca exagereaza.. m-am inselat :evil:
Eram pe undeva prin sectorul 5 si la un moment-dat fac dreapta. Un politist (a se citi imbecil) abia apuca sa vada masina (cred ca s-a uitat doar la numar) si intinde mana sa ma opreasca de parca m-ar fi asteptat. Ma dau jos si il intreb de ce m-a oprit, el ca sa-i dau actele. Il mai intreb o data (intre timp el se uita la masina) si zice ca pentru folii. Ii dau actele si autorizatia si-mi zice ca nu e valabila, ca scrie in regulament ca n-am voie, etc.. si ca-mi retine certificatul. Imi venea sa-l strang de gat! Mentionez ca mi-a dat si amenda 750.000 (in 48 ore) pt. ca nu-mi schimbasem permisul cand m-am mutat si era pe alta adresa, dar nu asta m-a enervat. Stateam cu autorizatia in mana si incercam sa-i explic ca sunt legal si degeaba.. Am plecat nervos la udriste, vorbesc cu aia, apare si asta la un moment-dat si zambind asa imi baga certificatul intr-o cutie si zice "gata, s-a dus.. ti-l recuperezi de la bacau".. ceilalti se uitau si zambeau. Apare si seful lor si ii explic si lui ca am autorizatie.. el zice "zi mersi ca nu ti-a dat si amenda".. Sa nu-i iei la palme!? Cam asta a fost.. am plecat cum am venit si ma duc la Bacau sa vad cum rezolv cu aia..
S-a mai intalnit cineva cu problema asta? E legal sau nu e legal sa ai folii? Firmele care elibereaza autorizatiile alea chiar lucreaza ilegal? As vrea sa stiu daca a mai patiti cineva ca mine.
Oricum am mers o luna cu numere de Bucuresti si nu m-a oprit nimeni. Asta e a 2-a zi in care circul cu numere de Bacau pe masina si m-a oprit din prima :evil: oare o s-o tina tot asa?
CRG
ti-as recomanda cu mare caldura sa schimbi numerele cu ceva de Bucuresti, daca se poate. Eu am fost in aceeasi situatie (numere de Bacau - eu sunt la origine din Moinesti), si nu numai ca am avut probleme ca cele mentionate de tine, dar si probleme cu parcarea in spatele blocului (stop spart de prieteni), mai mult ca sigur din acelasi motiv. No offence, Bucharest people, dar pe unii dintre acestia ii da invidia afara din casa. Intentionez sa o inregistrez pe numele sotiei la anu', cand expira leasing-ul. Reversul medaliei: cand esti la ai tai acasa, te-ar opri "zelosii" din provincie.
Watcher
Primul lucru iti sugerez sa depui contestatie. Pentru ca suspenda executarea pedepsei. Ar fi bine sa afli si ce e cu folia aia, adica daca firma ti-a dat autorizatia la misto sau daca politistul a comis un abuz. Una din doua trebuie sa fie adevarata. Daca cumva firma, "pac la razbelu' " adica la OPC...
Altceva nu stiu ce sa zic, decat, TREBUIA SA DAI SPAGA wink.gif ca de aia te-a si oprit.
DragosS
Pai tu ai folie si pe geamurile din fata?Daca da atunci este cam ilegala.Daca nu inseamna ca ala a comis un abuz.Pentru ca tu pe geamurile din spate poti sa dai si cu vopsea.De altfel in Bucuresti eu am vazut masini de firma(Matiz) cu geamurile din spate vopsite in culorile firmei la fel ca si restul masinii.
eddie
Iti pui folie 30% fumurie,pe lateralele spate si luneta,sa nu vada toti aia care stau la agatat,iar daca te opresc,le spui ca stii legea,care spune ca nu ai voie sa pui folie pe parbriz si pe geamuri(asa e scris in lege),cu alte cuvinte se intelege clar ca e vorba de parbriz si geamurile laterale fata,pentru vizibilitatea soferului,nicidecum de luneta si geamurile spate.Unii au perdelute acolo,eu nu vreau din alea!Eu am avut folie din asta si se vedea din interior la fel ca si cand nu as fi avut nimic aproape.Pe ambele masini acum am geamuri fumurii din fabrica,de fapt e ceva heliomat,vara se inchid mai mult decat iarna.Sa ma mai opreasca cineva acum...!?
Andrei Suzuki
N-are folie si in fata,iar pt cea de pe spate are autorizatie.Deci nu avea de ce sa se lege de el.Probabil ca ii era sete,dupa o zi de munca in caldura.Oricum,bine a facut ca nu a dat spaga.
lucian14
Nu cred ca legea se refera la geamurile din fatza ci la toate geamurile...
autorizatia e data de cine? de cuscru lu patronu lu firma lu peste care le importa? .
Eu personal nu suport geamurile negre prin care nu te potzi asigura neam (aici ma refer la masina care se afla lateral cu tine sau chiar in fatza fiindca mocofanul si-a vopsit in negru luneta sa fie mai hotz). Reprezinta pericol ptr. circulatie chiar si cele din spate fiindca asigurarea se face si prin geamurile din spate (mai ales unghiul mort). Taranii cu perdelele lor sa mearga pe camp la arat ca acolo ii bate soarele . In masina s-a inventat aerul conditionat sau geamul deschis ptr. cei mai saracutzi. Umbra o gasesc baietzii sub copaci dar acolo tre sa opresti regulamentar.
Orice masina daca nu este prevazuta din fabrica cu geamuri cu tenta, care restrictioneaza vizibilitatea un anumit procent garatat de producator, este ilegala !
La fel este o tampenie uriasa sa-ti vopsesti la interior semnalizarea sau stopurile pe frane... accident garantat. Pe mine nu ma intereseaza ca face boul accident ci sa nu intre el in mine sau sa intru eu in el ca nu am vazut stopul la franare.
Sabin43974
Lucian14, deci acuma chiar esti rau...
Folia e buna si ca protectie pentru hoti. In primul rand, nu se vede ce ai pe bancheta sau portbagaj. Daca totusi "se aude", ma refer la instalatii de sonorizare, nu se prea incumeta sa-ti sparga masina. Geamul cade mai greu, iar in plus ramane prins de folie. Nu se incumeta hotii sa piarda timp cu chestii dintr-astea. E prea riscant. In al doilea rand, mie-mi convine sa nu vada idiotii ca e o femeie la volan. Sa zicem, nevasta-mea. Incep sa faca tot felul de figuri si alte alea.
Nu trebuie sa fie neaparat inchis. Am pe masina o folie cu tenta verde, foarte discreta, iar din interior se vede perfect. De afara cu greu distingi ceva. Omiti ca sunt doua geamuri pe aceeasi linie. Ca sa fiu mai explicit, daca las complet jos unul dintre geamurile laterale, se vede perfect in masina, de ca si cum nu ar exista nici o folie. wink.gif

Alecs, nu e suficient sa ai autorizarea de la firma care ti-a montat folia. Cu talonul respectv (document), trebuie sa mergi la RAR, fiind singurul organism acreditat sa omologheze aceste accesorii.
Andrei Suzuki
QUOTE(lucian14)
autorizatia e data de cine? de cuscru lu patronu lu firma lu peste care le importa?

Autorizatie data de firma importatoare,care este autorizata de rar sa puna folii.Ce vrei mai mult?
QUOTE(lucian14)
Taranii cu perdelele lor sa mearga pe camp la arat ca acolo ii bate soarele


Mda.Mari tarani aia cu S-uri,serii 7,volvo-uri..etc.Adevarati tarani.
lucian14
chestia cu nevasta e adevarata... dar asta tine tot de educatia tzaranilor... sau a balcanicilor nostrii!
cat despre furat aici nu cred ca o sa se impiedice hotii de foliuta aia neagra, poate o sa-i atraga si mai mult (ca e masina de smecher... nu?)
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.