Help - Search - Members - Calendar
Full Version: o masina noua sau second; e mai rentabil?
Masini.ro Forum > Masini.ro > Juridico-financiar
draghici36486
nu stiu daca merita o masina noua sau mai bine sa cumpar una noua, voi ce credeti?
Justina
Aceeasi dilema o am si eu.... una noua sau una second?.... :roll:
Pentru una noua mi-ar trebui bani mai multi, dar una second poate ar avea nevoie de reparatii multe si poate pana la urma tot acolo ajung....? Grea decizie.... :?:
madalina
Daca aveti de gand sa tineti masina 3-4 ani sau mai mult, clar merita una noua.

Daca aveti de gand sa o schimbati dupa un an, merita una sh. Dar depinde de starea tehnica a masinii. Cea mai mare devalorizare a unei masini se petrece in primul an de "viata".
Alex24
In cazul in care optati pentru o masina la mana a doua, e bine sa luati in considerare urmatorul sfat: nu luati o masina second care noua era mult mai scumpa decat v-ati putea perimite. Costurile cu intretinerea vor fi la fel de mari si s-ar putea sa va dati seama ca ati luat o masina la un pret bun dar care va toaca mult prea multi bani.
Nonn
Si eu mi-am spart capul din octombrie cum sa-mi cumpar masina, noua in leasing sau second-hand cu banii jos. Banii imi ajungeau sa platesc masina SH integral iar la cea noua plateam avansul si imi ramanea ceva. Pana la urma m-am hotarat la cea noua, mai ales din cauza garantiei. Sansele sa se strice ceva sunt mult mai mici si daca e sa se intample ceva macar sa nu platesc din buzunar in primii ani. Nu stiu cum intentionati voi sa o luati, de aici sau de afara, dar eu pur si simplu n-am incredere in vanzatorii din piata. Cunosc pe cineva care se ocupa cu adusul masinilor si am aflat de una adusa de el, luata busita din Germania, mult mai ieftin decat normal, a cumparat piesele necesare tot de acolo, a reparat-o aici de nu se vedea nimic si a vandut-o la pretul normal.
Asta nu inseamna ca nu iti poti lua o masina buna de la noi, doar ca trebuie sa fii foarte atent si sa ai pe cineva care se pricepe sau chiar cunoaste prin piata. Parerea mea.
Dan27
daca ai cati bani vrei,atunci clar,noua.Daca nu second.De ce?pt ca de garantie,mersi,dar eu nu am nevoie si de ce?pt ca m-ar obliga sa fac toate reviziile la reprezentanta si asta usuca.Sunt masini second foarte bune.Trebuie doar sa cauti.
FESTINA
Depinde la ce te raportezi?
Daca te gandesti la pret - una second hand e mult mai ieftina
Depinde cat vrei sa o tii si cat si unde vei merge cu ea
Depinde cum a fost ingrijita si pastrata.
Depinde cat e de veche.
Si asa mai departe lista poate continua.

Sfatul meu... e daca banii nu sunt o problema, atunci cumparati una noua indiferent de marca (nu ma refer la marcile autohtone), masina noua tot masina noua ramane.
draghici36486
cu banii ma cam limitea la vreo 9-10000 de euro, as fii tentatsa iau un logan , la banii astia nu am alta alternativa , ar mai fii o masina adusa de afara , spre exemplu sunt anunturi pe acest site cu masini din olanda, insa nu stiu exact daca trebuie sa scot mai multi bani decat pretul afisat si ar mai fii problema romanului, as vrea sa o vad si eu inainte, nu? ajung acolo si nu imi place, ce fac, ca se duc banii pe drum pana ma hotarasc, voi ce parere aveti?
Anca33882
In nici un caz nu iti lua un Logan. Ai idee cat consuma? 10-12 !!! Auuu
Daca dispui de 9-10.000 de Euro, parerea mea e sa iti iei un Hunday Accent in 5 usi, e superb.

Succes!
eddie
Probabil ca deja la data asta ti-ai luat masina.Ce masina ne prezinti?
adrian41198
Cum este mai bine: sa se reia subiecte care "hiberneaza" sau sa se deschida topic nou?
Dpdv al devalorizarii procentuale, masina sh prezinta avantaje. La o masina noua in primul an se "pierde" cam 20-25% din valoarea de piata.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.