Help - Search - Members - Calendar
Full Version: salut
Masini.ro Forum > Service/Reparatii & Tuning > Aria Tehnica Masini.ro
juw-e
salut. am un cielo executive din 2004 si acum doua saptamani a inceput ambreiajul sa-mi creeze probleme gen numai cupla de la prima pedala trebuia sa fac doua trei sa intre in viteza iar acum numai culpeaza nici la a 100 a pedala biggrin.gif , ce poate sa fie : setul ambreiaj ( disc , placa si rulment ) sau cilindrul receptor prin care trece lichidul ??? Ajutati - ma cu un sfat pentru ca e destul de costisitor sa demontez cutia sa vad daca intradevar este placa ....Multumesc anticipat.
juw-e
QUOTE (juw-e @ Feb 10 2015, 09:11 PM) *
salut. am un cielo executive din 2004 si acum doua saptamani a inceput ambreiajul sa-mi creeze probleme gen numai cupla de la prima pedala trebuia sa fac doua trei sa intre in viteza iar acum numai culpeaza nici la a 100 a pedala biggrin.gif , ce poate sa fie : setul ambreiaj ( disc , placa si rulment ) sau cilindrul receptor prin care trece lichidul ??? Ajutati - ma cu un sfat pentru ca e destul de costisitor sa demontez cutia sa vad daca intradevar este placa ....Multumesc anticipat.

cred ca nu mi-a vazut nimeni topicul .... sunt nou pe forum ... ma poate ajuta cineva sa-l fac public...ms
adycalin
Pentru a diagnostica aceasta problema ai nevoie de ajutor nu poti singur .Trebuie sa incerci sa aerisesti instalatia de lichid de ambreaj si in acelasi moment sa vezi daca ai cursa la cilindrul receptor cam 35 -40 mm, am intalnit mai multe feluri de defecte .la fiecare defect se comporta diferit pedala .Daca e tare sau moale fata de obicei , daca se aud sunete ciudate din zona ambreajului ,daca ai norocul sa ai cutie de viteze cu gaura de vizitare pe dedesupt afli mai multe.Am gasit la cielo si furca rupta la sudura si am schimbat ambreajul degeaba .conteaza si cum a aparut defectul .
adycalin
cilidrul receptor nu poate sa scape lichid fara sa se vada lichid pe linga el .pompa poate sa scape inapoi in borcan.Pune lichid poate pierzi pe undeva ,vad ca nu ai incercat varianta asta .
juw-e
QUOTE (adycalin @ Feb 13 2015, 10:13 PM) *
cilidrul receptor nu poate sa scape lichid fara sa se vada lichid pe linga el .pompa poate sa scape inapoi in borcan.Pune lichid poate pierzi pe undeva ,vad ca nu ai incercat varianta asta .

lichidul din borcan e la nivelul maxim , deci lichid nu pierde , dar lichidul nu a fost schimbat de ceva vreme..... e posibil sa-si piarda din proprietati ?
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.