Buna ziua
Am si eu o problema mare: sunt in Germania si am un Ford Mondeo Mk2 break 1.8 16V. De ceva timp au aparut unele probleme mai exact:
1. in spate se aude un zgomot ca de placuta de frana insa atunci cand calc frana nu se schimba nimic iar in curba la dreapta se aude mai tare (insa nu se aseamana deloc cu zgomotul unui rulment!). Pe spate este cu discuri de frana nu cu butuc.
2. Acum o saptamana un mecanic la care am ajuns prin intermediul altui roman de aici mi-a schimbat arcurile pe fata. Dupa aceasta operatie la masina a aparut o trepidatie ca cea facuta in momentul in care gentile sunt dezechilibrate. Insa trepideaza dupa 60 km la ora si NUMAI CAND ACCELEREZI SAU FRANEZI, cu masina pe liber sau in viteza fara sa calci pedala nu se simte nimik, dar cu cat accelerezi mai puternic sau franezi mai ptare, cu atat trepideaza mai puternic.
Daca ma poate ajuta cineva cu pareri, pentru ca as vrea sa ma ocup eu de ea deoarece sunt dezamagit de mecanicii de aici (ori costa de te rupe insa probabil o face, nu stiu, ori costa mult insa nu prea face nimic la ea). Masina a fost foarte ieftina insa nu a avut problemele acestea, cand am luat-o am mers pe autobanda cu 150 si rula foarte frumos! Cand mi-a schimbat arcurile am platit ceva peste pretul masinii si nu imi convine! dry.gif